Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Porady eksperta

Jakie konto dla dziecka?
Chciałabym założyć mojemu 4-letniemu synkowi konto bankowe. Widziałam, że coraz więcej banków wprowadziło do oferty usługi dla dzieci. Proszę o doradztwo - czym powinnam się kierować przy wyborze odpowiedniego?
Anka B.
2014-05-20Łukasz Tracewski
Wiele banków decyduje się dziś na wprowadzenie do oferty kont dla najmłodszych, mają one pomóc rodzicom w nauczeniu swoich pociech zarządzania budżetem oraz oszczędzania.
Bank natomiast liczy na to że młodociany zostanie z przyzwyczajenia ich klientem na długie lata.
 
Obecnie mamy szeroką ofertę kont dla młodzieży czyli osób które ukończyły trzynasty rok życia.
Jest to związane z tym, że młodociany w tym momencie nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych czyli że za zgodą rodzica dziecko może już zawierać umowy, na przykład założyć własne konto w banku, a następnie swobodnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku oraz posiadać kartę do rachunku.
 
W przypadku dziecka czteroletniego mamy możliwość otwarcia konta tylko w PKO BP S.A. Dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą korzystać z karty debetowej, a jedynie z karty płatniczej przedpłaconej z pieniądzem elektronicznym, która nie jest powiązana z ROR-em w banku. Takie plastiki wydają obecnie chyba tylko BZ WBK i Pekao.
 
Konto posiada wiele Funkcji "oszczędnościowych" Przede wszystkim z odsetek może założyć sobie skarbonkę, czyli cel, na jaki chce zbierać pieniądze. Można ją sobie dowolnie nazwać oraz przyporządkować do skarbonki konkretną ikonę (bądź wgrać własną z komputera), a także zdefiniować termin osiągnięcia danego celu i kwotę, która ma być wpłacana na rzecz danego celu. Kwotę ustala się na suwaku, więc osesek nie musi posiąść znajomości wyższej matematyki. Salda poszczególnych skarbonek i stopień osiągnięcia celu są widoczne na ekranie głównym (zapewne w celach "motywacyjnych"). Każdą nowo wpłaconą na konto kwotę dziecko może przyporządkować do danej skarbonki lub poprosić o jej wylosowanie. Można też sporządzić własny plan oszczędzania, a więc ustalić podział każdej nowo wpłacanej kwoty na konkretne skarbonki. Jest też prosty kalkulator pokazujący jak długo i po ile trzeba oszczędzać żeby uzbierała się wskazana kwota. Za aktywne korzystanie z konta PKO przyznaje dzieciakom tzw. odznaki (to element modnej dziś rywalizacji w bankowości)
 
W związku z tym że do konta nie jest wydawana karta, pieniądze można tylko przelewać na inne konta i tu ciekawostka gdy malec będzie chciał wykonać przelew autoryzować będzie musiał rodzic. Przelew jest bezpłatny. Korzystanie z konta także.

Odpowiedzi udzielił ekspert

Ekspert ds. inwestycji  19 porad
Z rynkiem finansowym związany niemalże od dziecka interesując się metodami pomnażania kapitału. Autor wielu publikacji dotyczących Funduszy Inwestycyjnych, Analizy Technicznej Giełdy, Sytuacji Emerytalnej w Polsce oraz metod inwestowania kapitału.
Licencjonowany Doradca Finansowy.
Współpracował na szczeblach kierowniczych i szkoleniowych z firmami takimi jak: Panorama Finansów, Open Finance, Dom Maklerski Polonia NET, Allianz, Getin Finance.

więcej ›

Pozostałe porady eksperta