Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Porady eksperta

Wypadek w drodze do pracy - jakie kroki należy podjąć?
W drodze do pracy uległem wypadkowi, a mianowicie wywróciłem się i złamałem sobie nogę. Czy z tego tytułu (droga do pracy) należy mi się jakieś odszkodowanie, wypłata z ubezpieczenia. Jeśli tak - jakie dokumenty mam złożyć i jakie będą nastepne kroki?
Marek W.
2014-04-15Krzysztof Wojtalewicz
Pana pytanie, jest najczęściej zadawanym pytaniem przez klientów firm ubezpieczeniowych... z prostego powodu - jest to najczęstsze zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniową – "wypadek w pracy i w drodze do/z pracy" - pod warunkiem, że jest ubezpieczenie w zakładzie pracy. Dziś, nie wiedzieć czemu, w bardzo wielu firmach po prostu ubezpieczenia grupowego nie ma. Trzeba więc zacząć od znalezienia odpowiedzi na pytanie; czy w ogóle ubezpieczenie grupowe w firmie występuje? Jeżeli tak, to czy jest opłacona składka? (brak opłacenia składek, może skutkować niewypłaceniem świadczenia). Jak już to ustalimy, zaglądnijmy do naszej polisy (każdy z ubezpieczonych, powinien mieć dokument uczestnictwa, a w najgorszym razie, powinna być do wglądu polisa w zakładzie pracy). W tych dokumentach, powinniśmy poszukać zakresów ubezpieczenia i czy wśród nich znajdziemy świadczenie z tytułu następstw nieszczęśliwych wypadków (nnw), Jeżeli taki zakres występuje, sprawdźmy jak maksymalnie wysokie świadczenie możemy otrzymać za 100% uszczerbku na zdrowiu. To jest podstawa do naliczenia odszkodowania konkretnie w naszym przypadku może to być wyliczone w taki sposób, że za każdy % uszczerbku na zdrowiu, otrzymamy tyle samo % od sumy ubezpieczenia (przykład: suma ubezpieczenia nnw to 10 000 PLN, uszczerbek 5%, tzn. że do wypłaty będzie 500,00 PLN, jak uszczerbek 50% to do wypłaty 5 000 PLN) – sposób proporcjonalny. Może też być sposób wypłaty progresywnej tzn., że im więcej % uszczerbku mamy w wyniku wypadku, tym wyższy % świadczenia będzie się należało. (przykład: suma ubezpieczenia nnw to 10 000 PLN, uszczerbek 5% do wypłaty 500,00 PLN ale już od 50% może być zastosowany mnożnik x 3 i wtedy do wypłaty będzie w tym przykładzie 15 000 PLN ). Następną sprawą, jest sprawdzenie (ale to już w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, muszą być dołączone do polisy), od jakiej wysokości świadczenie się należy, albo od jakiego % uszczerbku (może to być kwota, np może być tak, że jeżeli szkoda jest niższa niż 200 PLN świadczenie się nie należy, powyżej już tak za całość, albo jeżeli uszczerbek będzie powiedzmy powyżej 3% ). W OWU, też się dowiemy czy ubezpieczenie działa całą dobę, czy nie, czy tylko w pracy, a może i w drodze do pracy i po za nią, na terenie Polski, UE, czy całego świata. Oczywiście też dowiemy się czy ubezpieczenie ma jakieś ograniczenia.
Uzbrojeni w tę wiedzę, dopiero będziemy wiedzieć, czy możemy wystąpić o świadczenie do firmy ubezpieczeniowej, czy ono nam się może nie należy.
Jeżeli dotrwaliście do tego momentu, to rozczaruję, bo tu powinienem powiedzieć jakie dokumenty, są potrzebne do wypłaty. Niestety, nie powiem - ponieważ każde z Towarzystw Ubezpieczeniowych ma swoją procedurę wypłaty. Jednak zapewne konieczne będzie zebranie dokumentacji medycznej (jak najszczegółowiej), potrzebna będzie do zgłoszenia, być może do komisji lekarskiej (na którą może nas skierować towarzystwo), a w przyszłości do odwołań, albo gdyby ten sam uszczerbek w przyszłości by się powiększył.
Żeby mieć pewność jaką procedurę w danym przypadku musimy przejść, pytajmy agenta, który Naszą firmą, w której pracujemy, opiekuje się od strony ubezpieczeń.
Jeżeli nie agent, to placówka w danej miejscowości, danej firmy ubezpieczeniowej, ma obowiązek nam pomóc, a jeżeli tej brakuje, możemy skorzystać z drogi pocztowej zapytując centralę firmy, mailem, lub na infolinii.
Życzę rychłego powrotu do zdrowia i rychłej wypłaty świadczenia.

Odpowiedzi udzielił ekspert

Ekspert z zakresu ubezpieczeń  33 porady
Od 19 lat zajmuję się ubezpieczeniami, pomocą w zakresie planowania wsparcia finansowego w przypadkach losowych, tak dla przedsiębiorców jak i ich przedsiębiorstw, oraz klientów indywidualnych. Doświadczenie i udzielone pełnomocnictwa pozwalają mi również proponować rozwiązania w planowaniu pomnażania majątku w funduszach inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Dotąd skorzystało i korzysta z mojej pomocy ponad 2000 klientów.  

więcej ›

Pozostałe porady eksperta