Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Porady eksperta

Jaką opcję emerytalną wybrać?
W przyszłym roku będziemy musieli podjąć decyzję, od której zależeć będzie wysokość naszych emerytur. Co Pana zdaniem jest korzystniejsze - przekazywanie całej składki emerytalnej do ZUS-u czy zdecydować się na jej podział pomiedzy ZUS a OFE?
Małgośka
2013-11-28Łukasz Tracewski
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć która opcja będzie korzystniejsza gdyż nie wiadomo co będzie za 20-30 lat.
Nie wiemy czy w ogóle system emerytalny który zacznie obowiązywać w przyszłym roku będzie w takim stanie funkcjonował przez kolejne 20-30 lat.
Moim zdaniem nie. Będą czekały nas kolejne zmiany, gdyż w takiej konstrukcji ZUSowi wystarczy pieniędzy na wypłaty emerytur na najbliższe 7-8 lat.
Stąd też obecne zmiany nie należy nazywać tak naprawdę reformą lecz „przedłużeniem agonii systemu emerytalnego w Polsce”
Rządzący przesuwając składkę z OFE do ZUS chcieli dokapitalizować ZUS, sprawić, aby więcej pieniędzy wpływało do ZUS aby budżet Państwa mógł przeznaczać mniej na emerytury.
Stąd też taka formuła samej zmiany, która wydaje się dla mnie dość dziwna, że jeśli chcę aby moje nowe składki wpływały dalej do OFE to muszę to zgłosić.
Przecież w tej sytuacji mamy do czynienia ze statusem quo, w związku z tym jeśli chce aby składki wpływały dalej do OFE moim zdaniem nie powinienem robić nic w tej kwestii.
Ale dzięki takiemu mechanizmowi wiele osób zmiany nie dokona więc więcej pieniędzy wpływać będzie do ZUS.
 
Osobiście zostanę w OFE, dlatego że bardziej wierze w rynek kapitałowy i wolę aby pieniądze z moich składek pracowały w gospodarce bo to przedłoży się na wzrost gospodarczy.
Ponad to w długiej perspektywie inwestycje giełdowe zawsze wygrywały z bezpiecznymi formami lokowania kapitału.
Porównując średnie dotychczasowe wyniki OFE od początku funkcjonowania przemawiają one na korzyść Funduszy, pomimo limitów inwestycyjnych, które miały narzucone.
 
Wybierając natomiast OFE trzeba być świadomym jednej rzeczy – nasz kapitał podlegać będzie wahaniom i z pewnością zdarzą się lata gdzie patrząc na roczny wynik zobaczymy stratę.
W ZUS waloryzacja będzie z kolei zawsze dodatnia, może być symboliczna ale dodatnia.
 
Jeśli jestem skłonny zaakceptować okresowe wahania wierząc, że rynek kapitałowy da większą stopę zwrotu to wybór wydaję się prosty.
W tym momencie natomiast chciałbym zwrócić uwagę tylko o jak małej skali problemu myślimy, gdyż potencjalna wysokość emerytury może różnić się raptem o kilkadziesiąt złotych na korzyść ZUS czy OFE.
Prawdziwym problemem jest fakt, że większość z nas nie oszczędza na emeryturę i nad tym powinniśmy się zastanowić, gdyż wysokość świadczenia emerytalnego wynosić będzie raptem 30-40 % naszego dochodu.
 
Dlatego też zachęcam do poszukania planu finansowego, który będzie w stanie zabezpieczyć finansowo emeryturę.

Odpowiedzi udzielił ekspert

Ekspert ds. inwestycji  19 porad
Z rynkiem finansowym związany niemalże od dziecka interesując się metodami pomnażania kapitału. Autor wielu publikacji dotyczących Funduszy Inwestycyjnych, Analizy Technicznej Giełdy, Sytuacji Emerytalnej w Polsce oraz metod inwestowania kapitału.
Licencjonowany Doradca Finansowy.
Współpracował na szczeblach kierowniczych i szkoleniowych z firmami takimi jak: Panorama Finansów, Open Finance, Dom Maklerski Polonia NET, Allianz, Getin Finance.

więcej ›

Pozostałe porady eksperta