Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Porady eksperta

Czy przysługuje mi wymiana całych drzwi?
Zalało mi firmę. Na szczęście była ubezpieczona. Wysłany przez firmę uberzeczeniową rzeczoznawca zaznaczył w protokole m.in wymianę samych ościeżnic drzwi (tylko one uległy napuchnięciu i zniszczeniu). Proszę mi wytłumaczyć czy nie powinnam się domagać wymiany całych drzwi (zakupione 10 lat temu) ze względu na niemożliwość dopasowania ewentualnych nowych ościeżnic do istniejących skrzydeł drzwi pod kątem kolorystyki i modelu. Proszę o pomoc.
Martyna G.
2013-09-19Krzysztof Wojtalewicz
Oczywiście może Pan wystąpić o uwzględnienie szkody w całości (czyli wymiany drzwi w komplecie). Jednak jest to zależne od sposobu zawarcia umowy a dokładniej rzecz ujmując, od tego jaki sposób wypłat ma Pan uwzględniony w polisie i od tego jak stanowią OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Żeby mieć pewność, że szkoda zostanie usunięta tak jak sobie to wyobrażamy, powinniśmy w momencie zawierania umowy określić czy ubezpieczamy majątek wg wartości rzeczywistych, czy odtworzeniowych. Wydaje się że wartość “rzeczywista” będzie najpełniejsza... no nie do końca, gdyż jest to wartość np.: uszkodzonych drzwi, ale pomniejszona o zużycie (amortyzację). Pełniejsza ochrona, to ochrona wg wartości odtworzeniowych, czyli inaczej mówiąc, odszkodowanie należne będzie takie, aby odtworzyć stan sprzed szkody, albo jeszcze inaczej mówiąc należy nam się “nowe” za zniszczone.
Tu musimy pamiętać, że suma ubezpieczenia powinna być w wartości majątku jaki ubezpieczamy, gdyż jeżeli np. ubezpieczamy mieszkanie wartości odtworzeniowej 200 tys. na 100 tysięcy, (czyli 50% wartości), to w przypadku szkody całkowitej, odszkodowanie otrzymamy też w wartości 50% sumy ubezpieczenia, czyli 50 tys. (częstokroć potem powstaje pytanie czy firma ubezpieczeniowa nas nie “oszukała” ? ). Firmy nie mają w intencji “oszustwa”, tylko czasem my chcemy nieco zaoszczędzić... Warto więc pamiętać, aby nie być rozczarowanym przy wystąpieniu szkody, żeby ubezpieczyć się na właściwą sumę ubezpieczenia wg wybranego systemu wartości i być nawet “przeubezpieczonym” niż nie doszacować wartości majątku.
Ważne też jest, czy ubezpieczamy na tzw. “pierwsze ryzyko” (często myślimy:” co tam się może stać za 200 tys. może ubezpieczymy się tylko na 50 tys.”) i przy zbiegu zdarzeń (np. zalało mieszkanie i mamy uszkodzone drzwi, a także później wychodzi na jaw że jeszcze musimy wymienić podłogę... do wypłaty będzie wtedy tylko odszkodowanie za drzwi, bo to była pierwsza szkoda, podłogę wymieniamy wtedy już na własny koszt Smutek.
Proszę więc zajrzeć do polisy i owu jak tam zapisano i złożyć odpowiednie pismo do towarzystwa o uznanie całego odszkodowania.
Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem kwestie ważne przy zawarciu ubezpieczenia (aby uczulić wszystkich korzystających z “Twój Rynek.pl”) mogących być i dla Pana wskazówką jak postępować dalej.

Odpowiedzi udzielił ekspert

Ekspert z zakresu ubezpieczeń  33 porady
Od 19 lat zajmuję się ubezpieczeniami, pomocą w zakresie planowania wsparcia finansowego w przypadkach losowych, tak dla przedsiębiorców jak i ich przedsiębiorstw, oraz klientów indywidualnych. Doświadczenie i udzielone pełnomocnictwa pozwalają mi również proponować rozwiązania w planowaniu pomnażania majątku w funduszach inwestycyjnych i ubezpieczeniowych. Dotąd skorzystało i korzysta z mojej pomocy ponad 2000 klientów.  

więcej ›

Pozostałe porady eksperta