Najnowsze

Kupujemy materiały
2018-06-20Izabela Bohdanow fot. Gabriella Fabbri Komentarze0 komentarzy
Zakup urządzeń biurowych dzieli się właściwie na dwa etapy. Kiedy już wybierzemy odpowiadające nam produkty, musimy zaopatrzyć się w pasujące do nich materiały eksploatacyjne.  
 
 
 
 
 
 
 
 

 Bęben i toner

 
Sam wybór i zakup drukarki nie wystarczy, oprócz tego trzeba podjąć kilka istotnych decyzji. 
Jeśli zdecydujemy się na zakup drukarki laserowej, musimy zastanowić się nad umiejscowieniem bębna. Bęben może być wbudowany w toner lub stanowić osobny element. Decyzja ta ma duże znaczenie dla kosztów eksploatacji drukarki. 
Bęben, nie licząc tonera, jest głównym materiałem eksploatacyjnym. Zazwyczaj jednak o bębnie mówi się niewiele w odróżnieniu od tonera. Należy wiedzieć, że bęben, a ściślej mówiąc warstwa światłoczuła wałka elektrograficznego bębna, jest dla prawidłowych i wyraźnych wydruków równie ważna co toner. I podobnie jak w przypadku tonera, również warstwa światłoczuła bębna ulega zużyciu podczas eksploatacji. Oznaką wyeksploatowania są niewyraźne wydruki. By drukarka dalej sprawnie spełniała swoją funkcję, należy  wymienić nie tylko toner, ale również bęben.
Obecnie mamy do czynienia z dwoma podejściami producentów do kwestii umiejscowienia bębna. Część producentów umieszcza bęben w tonerze, co sprawia, że przy każdorazowej wymianie tonera wymieniamy również bęben. Inni producenci z kolei rozdzielają bęben od tonera i wówczas musimy te elementy wymieniać osobno. Wybór powinien zależeć od tego, jak intensywnie eksploatujemy drukarkę.
Wymiana tonera
Dla osób, które drukują niewiele, w zaciszu domowym, korzystniejsze będzie pierwsze rozwiązanie. Wymiana zużytych materiałów eksploatacyjnych jest zdecydowanie łatwiejsza, gdyż musimy wymienić tylko jeden element, ponadto drukarki zbudowane w ten sposób są tańsze w zakupie. Dla osób drukujących bardzo dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie wybór drukarki z osobnym bębnem. Warstwa światłoczuła bębna zużywa się inaczej niż toner. Niezależnie od tego, czy drukowany jest tekst czy obraz, zużycie jest takie samo, zużycie tonera zaś uzależnione jest od typu wydruku. Tonery z wbudowanym bębnem są bardziej zaawansowane technologicznie i tym samym droższe. Należy jednak pamiętać, że wraz z tonerem wymienia się bęben, który niekoniecznie musi być do końca zużyty. Przy realizacji bardzo dużej liczby wydruków okazuje się zatem, że użytkowanie urządzenia z osobnym bębnem jest po prostu tańsze. Wymiana elementów stanowi bardziej skomplikowany zabieg, ale można sporo zaoszczędzić. Osoby drukujące niewiele nie odczują takiej finansowej różnicy, dlatego mogą zdecydować się na drukarki ze zintegrowanym modułem tonera i bębna.
 

Kupujemy papier

 
Przy wyborze papieru należy wziąć pod uwagę rodzaj drukarki, do jakiej będzie on przeznaczony. Wyróżniamy następujące rodzaje papieru: uniwersalny, do druku atramentowego, do druku laserowego, do druku igłowego. Specjaliści są zgodni co do tego, że podobnie jak nie istnieją uniwersalne opony do samochodu, tak nie istnieje też uniwersalny papier. Ze względu na zróżnicowanie technik działania drukarek atramentowych i igłowych, nie jest możliwe wyprodukowanie nośnika, który sprawdzałby się zarówno przy użyciu tuszu, jak i proszku. Najlepiej więc kupować papier przeznaczony do odpowiedniego rodzaju drukarki. Wiele rodzajów papieru do użytku codziennego zostało ulepszonych pod kątem określonego rodzaju druku: monochromatycznego lub kolorowego.  
Parametry papieru
Kupując papier, należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj i potrzeby drukarki, ale też na wiele innych parametrów, takich jak: format, gramatura, rozdzielczość druku i klasa. Papier do codziennego użytku ma przeważnie format A4, który  nadaje się do większości biurowych drukarek i kserokopiarek. Inne formaty stosuje się do produkcji papieru fotograficznego czy papieru do zastosowań specjalnych. W sklepach można też kupić papiery wielkoformatowe, do dużych drukarek i ploterów. Oferta jest tak zróżnicowana, że zawsze należy sprawdzić, czy dany format będzie pasować do używanego modelu drukarki. Kupując papier i porównując ceny, sprawdzajmy, ile arkuszy znajduje się w jednej ryzie. W przypadku papieru uniwersalnego jest to zazwyczaj 200, 250, 500, ale papier do zastosowań specjalnych ma zwykle niestandardową liczbę arkuszy.
 

Gramatura papieru
 

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o jakości papieru jest gramatura, czyli waga metru kwadratowego podana w gramach. Od gramatury zależy grubość kartek, czyli tym samym ich wytrzymałość, a także jakość samego druku. Do użytku wewnętrznego w biurze i atramentowego druku czarno-białego wystarczy papier o gramaturze 80 g/m2. Do drukowania ofert i korespondencji wychodzącej warto użyć papieru o większej gramaturze – minimum 90 g/m2. Niektórzy producenci zamiast gramatury podają grubość kartki papieru mierzoną w mikronach. W przypadku standardowego papieru do użytku codziennego wynosi ona mniej więcej 110 mikronów. Przed wyborem papieru o dużej gramaturze należy sprawdzić, czy producent drukarki dopuszcza druk na tego rodzaju kartkach. Kartki papierów ciężkich trzeba zazwyczaj podawać ręcznie i nie wolno stosować funkcji automatycznego, dwustronnego druku.
Rozdzielczość druku i klasa papieru
Ten parametr dotyczy maksymalnej rozdzielczości druku, jaką umożliwia dany typ nośnika i wyrażany jest w dpi (dots per inch, czyli liczba kropek przypadających na cal kartki). Należy pamiętać, że zasada im wyższy wskaźnik, tym lepszej jakości papier nie sprawdza się w przypadku wszystkich rodzajów nośników. Wybierając papier umożliwiający druk z określoną rozdzielczością, trzeba wziąć pod uwagę możliwości drukarki. Drukarki atramentowe drukują z rozdzielczością do 9600×2400 dpi. Drukarki laserowe drukują z rozdzielczością niższą – do 1200×1200 dpi. Drukarki fotograficzne oraz termosublimacyjne osiągają rozdzielczość na poziomie 600×300 dpi. Z kolei druk na nośnikach wielkoformatowych wymaga większej rozdzielczości.
Jakość papieru określają przyznawane klasy. Oznacza się je literami A,B i C, wśród których często wydziela się jeszcze A+, B+, C+. Najwyższej jakości jest papier klasy A, który zapewnia idealny kontrast i dobre odwzorowanie kolorów.
 

Wykończenie papieru 
 

Producenci mają w swojej ofercie zarówno papier powlekany, jak i niepowlekany. Większość typów papieru do codziennego użytku jest niepowlekana, to znaczy, że nie ma specjalnej powłoki, która sprawia, że papier jest bardziej wytrzymały i mniej przezroczysty. Papier powlekany specjalną powłoką idealnie odwzorowuje kolory, pozwala na uzyskanie lepszego kontrastu, nadając się tym samym do drukowania obrazów czy fotografii. Kupując papier powlekany, warto sprawdzić, czy jest jedno- czy dwustronny. Papier dwustronny pozwala na bardziej ekonomiczny druk. Możemy zainwestować także w papier wodoodporny ze specjalną powłoką, która uodparnia zarówno same kartki, jak i druk na działanie wody.
 

Tonery oryginalne a zamienniki

 
Kupując tusz do drukarki przedsiębiorcy często kalkulują, czy kupić oryginał, czy zamiennik. Producenci drukarek przestrzegają przed kupowaniem i używaniem zamienników materiałów eksploatacyjnych, wskazując na ich gorszą jakość i niebezpieczeństwo uszkodzenia sprzętu. Natomiast wytwórcy alternatywnych materiałów twierdzą, że ich produkty są równie dobre, wydajne i wcale nie uszkadzają drukarek. Jak to jest naprawdę? Wszyscy producenci drukarek współpracują przy wytwarzaniu tonerów z kilkoma światowymi koncernami chemicznymi. Te same koncerny sprzedają toner producentom materiałów alternatywnych. Zazwyczaj jest to wyrób poprzedniej generacji, pod względem jakości niewiele ustępujący najnowszemu.
 

Dobre marki zamiennych tonerów
 

Materiały alternatywne produkowane przez małe, nieznane firmy nie są najwyższej jakości. Nieznaczne odstępstwa od przyjętych parametrów zdarzają się też lepszym firmom. Jakość poszczególnych partii może się czasami od siebie różnić, ale dotyczy to też materiałów oryginalnych. Do godnych polecenia marek tonerów alternatywnych należą: ActiveJet, BlackPoint, EcoPrint, Pelikan, Precision, Pryzmat oraz Igalo. Firmy zajmujące się wytwarzaniem materiałów alternatywnych nie produkują ich, ale regenerują lub refabrykują, dlatego wiele sklepów skupuje zużyte kartridże po tonerach i atramentach. Proces regeneracji to rozebranie oryginalnego pojemnika na części, wyczyszczenie ich i ponowne złożenie. Układ mało zużyty jest tylko uzupełniany nowym tonerem i pakowany do nowego pudełka z etykietą firmy, która go zregenerowała. Jeżeli jest jednak mocno zużyty, niektóre mechaniczne części są wymieniane, całość jest sprawdzana i dopiero wtedy uzupełniana tonerem. Tak powstaje toner regenerowany. Najwięksi producenci z kolei od razu demontują zużyte kasety. Z odzyskanych części nie składa się na powrót tej samej kasety, ale trafiają one na linię produkcyjną, gdzie produkowane są od podstaw pełnowartościowe kasety z tonerem. Natomiast z kasety rozebranej na części, które trafiły na linię produkcyjną, powstają tonery refabrykowane.
 

Jakość zamienników
 

Tonery refabrykowane są znacznie lepsze pod względem technicznym i pod względem jakości otrzymywanych przy ich użyciu wydruków niż tonery regenerowane. Firmy refabrykujące zaopatrują się w części i toner u największych producentów. Małe firmy często maksymalnie obniżają koszty, uzupełniając kasety tonerem średniej jakości. Nie wymieniają też zużytych elementów mechanicznych. Sprzedawcy na giełdzie komputerowej bardzo często podkreślają, że kasetę można uzupełniać 6-10 razy, nie dodają jednak, że tylko wtedy, gdy nie była ona intensywnie eksploatowana na przykład w firmach, gdzie mogła trafić do zużytej mechanicznie drukarki mocno nadwerężającej komponenty kasety. Zazwyczaj po dwóch, trzech powtórnych napełnieniach większość kluczowych elementów nadaje się do wymiany. Jeżeli na pudełku nie ma informacji, czy toner był regenerowany, czy refabrykowany, należy dokładnie przyjrzeć się elementom kasety. W tonerze regenerowanym na częściach mechanicznych  można zwykle zauważyć ślady ich zużycia, a w trudno dostępnych miejscach da się też znaleźć drobiny tonera lub kurzu. W refabrykowanym tonerze części mechaniczne będą z kolei wyraźnie nowe i czyste. Część elementów będzie też w takich wypadkach starannie zabezpieczona taśmami chroniącymi kasetę podczas transportu.
*
Wydruk pochodzi ze strony: http://twojrynek.pl/