Najnowsze

Wyposażamy biuro
2018-06-21Izabela Bohdanow fot. Razvan Caliman Komentarze0 komentarzy
Dobry sprzęt w biurze to podstawa właściwego funkcjonowania w pracy. Warto więc zadbać o to, by urządzenia biurowe były jak najlepszej jakości. Trzeba też pamiętać o ergonomii i wymaganiach, jakie powinny spełniać poszczególne urządzenia. Na szczęście rynek w tym zakresie jest tak obfity, że jest w czym wybierać. 
 
 
 
 
 
 

Wybieramy komputer

 
Wiele osób spędza przed komputerem całe osiem godzin w pracy. Dlatego tak dużo mówi się o ergonomii pracy, o tym, jak powinno wyglądać biurko czy krzesło. Komputer traktowany jest w tych przepisach bardziej pobieżnie, pomimo że istnieje wiele wymagań, które powinien spełniać ten sprzęt wykorzystywany do prac biurowych.
Do ośmiogodzinnej pracy biurowej zaleca się raczej komputer stacjonarny. Laptop to dobry wybór dla osób, które pracują dorywczo na niepełny etat w różnych miejscach. Komputer stacjonarny spełnia wymogi BHP i łatwiej można go wkomponować w stanowisko, a poza tym lepiej obsługuje bardziej zaawansowane programy. Przy laptopie trudno zachować odpowiednią postawę ciała i odległości między ekranem a oczami. Oprócz tego pisanie na klawiaturze laptopa dla niektórych jest mniej wygodne. W przypadku pracy na specjalistycznych programach może się okazać, że laptop o przeciętnych parametrach będzie niewystarczający. Komputer stacjonarny o podobnych parametrach zazwyczaj jest dwa lub nawet trzy razy tańszy.
Do prostych prac biurowych nie będą nam potrzebne dobra karta graficzna i wydajny procesor. W zupełności wystarczy najprostsza i zintegrowana karta graficzna. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszt komputera czy laptopa. Jedyna różnica to głośność pracy komputera i szybsze nagrzewanie przy laptopie. W przypadku procesora dobrym rozwiązaniem jest model dwurdzeniowy – AMD.
 

Parametry i funkcjonalność

 
Przy wyborze komputera do biura ważniejszymi elementami są pamięć RAM i dyski. W pamięć warto inwestować – jej nigdy za dużo. W przypadku dysków twardych obecnie można wybierać między talerzowymi (HDD), SSD oraz hybrydowymi, które stanowią połączenie tych dwóch pierwszych. Dyski talerzowe są delikatne, wolne i szybciej się nagrzewają, natomiast SSD mają małą powierzchnię, ale cechują się większą wydajnością, odpornością na wstrząsy i w ogóle się nie grzeją. Hybrydy są wydajne i pojemne, dlatego najlepiej zainwestować w dwa ostatnie typy.
To, jakie komputer ma parametry, odczujemy, kiedy do sprzętu podłączone zostaną najtańsze akcesoria – myszka czy klawiatura. Nie należy oszczędzać na tych dodatkach. W komputerze stacjonarnym trzeba zadbać o ergonomiczną klawiaturę, funkcjonalną myszkę i odpowiednią podkładkę. W laptopie należy sprawdzić rozkład klawiszy, czy posiada on klawiaturę numeryczną i czy touchpad jest odpowiednio czuły. Warto też wiedzieć, w jakie złącza wyposażony jest komputer, czy ma USB 3.0 i wejścia do kart. W przypadku ekranu lepiej sprawdzi się matowa matryca – nie odbija światła i ma kontrast bardziej przyjazny dla oczu. Lepiej nie wybierać ekranów panoramicznych i monitorów mniejszych niż siedemnaście cali.
 

Kupujemy drukarkę

 
Drukarka to sprzęt potrzebny niemal w każdym biurze. Pomimo dokumentów elektronicznych przedsiębiorcy potrzebują także ich wersje papierowe. I tutaj nasuwa się pytanie, jakie parametry powinna mieć dobra drukarka do biura.
Wybór zależy od liczby wydruków niezbędnych w danej firmie. Lepszą jakość wydruku oraz szybsze działanie zapewniają drukarki laserowe monochromatyczne, dlatego lepiej sprawdzają się w większych firmach. W małych biurach najczęściej można zobaczyć kolorowe drukarki atramentowe, które dość szybko drukują i są tańsze.
Drukarka laserowa cechuje się bardzo dobrą jakością wydruku przy dużej szybkości. Ma też lepszą wydajność, a przy tym – jeśli chodzi o wydruki w czerni – niski koszt eksploatacji. Przy wydrukach w kolorze koszt eksploatacji jest już wyższy. Drukarka laserowa więcej też kosztuje i generuje wyższy poziom hałasu. Zajmuje dużą powierzchnię i zużywa stosunkowo dużo prądu. Drukarka atramentowa drukuje dobrej jakości zdjęcia, a przy tym niewiele kosztuje. Niższy jest też koszt wydruku jednej strony w kolorze. Drukarka atramentowa jest zdecydowanie bardziej cicha od laserowej i ma bardziej kompaktowe rozmiary. Zużywają też mniej prądu. Należy jednak zaznaczyć, że drukarki atramentowe wolniej drukują, a dokumenty tekstowe są gorszej jakości. Wyższe są również koszty wydruku jednej strony czarno-białej. Drukarka igłowa cechuje się szybkim wydrukiem, niskimi kosztami eksploatacji i niezawodnością pracy, natomiast do jej wad należy głośna praca i niska jakość wydruku. Drukarki igłowe to urządzenia specjalistyczne, które wykorzystuje się do wydruku faktur, wykresów czy potwierdzeń. W tym przypadku nie liczy się jakość, ale liczba dokumentów drukowanych w krótkim czasie.
 

Inwestujemy w kserokopiarkę

 
Kserokopiarka generuje niższe koszty eksploatacji w przeliczeniu na kopię niż standardowa drukarka. Jest to też urządzenie znacznie szybsze i bardziej funkcjonalne, zazwyczaj wyposażone w faks, skaner, duplex. Dzięki bardziej zaawansowanym modelom możemy też zszywać i bindować dokumenty, wysyłać maile czy lokować dokumenty na dysku kserokopiarki. Producenci kserokopiarek prześcigają się w liczbie dodatkowych funkcji.
Cena sprzętu zależna jest od funkcji urządzenia, jakości wydruku, pojemności czy formatu wydruku. Koszt waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Cena początkowa nie jest tu jednak tak istotna − przy wyborze należy kierować się bardziej wyposażeniem i rzeczywistą wartością utrzymania urządzenia. Warto zwrócić uwagę na koszt rozbudowy oraz obsługę – zwłaszcza serwisowanie. Koszty zakupu powinny zwrócić się w krótkim czasie – ceny tonerów do kserokopiarek są znacznie niższe niż do zwykłych drukarek. Im szybsza i droższa kserokopiarka, tym niższe późniejsze koszty eksploatacji.
 
 

Typy kserokopiarek

 
Poszczególne modele kserokopiarek posiadają różne funkcje: wydruk w kolorze, wydruk obustronny, bindowanie, zszywanie, skanowanie czy drukowanie. Najwięcej możliwości oferują kserokopiarki cyfrowe, które przodują w rankingach, skutecznie wypierając urządzenia analogowe oraz kolorowe i monochromatyczne. Sprzęty te drukują w kilku formatach – w biurze najczęściej używanymi są formaty A3 i A4. Urządzenia drukujące w formacie A3 są wprawdzie droższe, ale można też na nich drukować w mniejszych formatach, co w przeciwnym przypadku nie jest możliwe. Poza tym modele A4 drukują wolniej i mają mniej funkcji. Przy potrzebie wysokiej jakości wydruku, musimy zwrócić uwagę na wartości DPI. Parametr ten mówi o tym, ile plamek pada na cal – dzięki temu określimy rozdzielczość wydruku. Im większa liczba DPI, tym jakość druku lepsza. Wystarczająca do dokumentów jakość wynosi od 600 do 1200 dpi.
Od rodzaju kserokopiarki zależy także szybkość wydruku. Podstawowe modele drukują z szybkością od 15 do 30 kopii na minutę, a najbardziej zaawansowane z prędkością nawet do 130 kopii na minutę. Oczywiście im szybsza kserokopiarka, tym więcej kosztuje. Dlatego dobrze jest określić nasze potrzeby, żeby nie przepłacać na zbyt zaawansowanych maszynach, z których wszystkich funkcji nigdy nie skorzystamy.
 

Laminatory, niszczarki, faks

 
Laminatory to urządzenia pozwalające na przeprowadzenie tak zwanej laminacji. Laminowanie pozwala na pokrycie powierzchni dokumentu laminatem, czyli substancją, która zapobiega uszkodzeniom dokumentów, takim jak zawilgoceniu czy zgnieceni. Laminowanie zwiększa trwałość dokumentów i sprawia, że wyglądają one elegancko i profesjonalnie. Zbędne dokumenty należy niszczyć, a nie wyrzucać, gdyż mogą być w nich zawarte ważne informacje, które nie powinny wpaść w obce ręce. Dzięki niszczarce zabezpieczamy się przed odtworzeniem dokumentu przez osoby niepowołane. Z kolei faks, zwany też telefaksem, umożliwia przesłanie tekstu pisanego z użyciem linii telefonicznej. Obecnie staje się coraz mniej popularny ze względu na rozwój technologii IT. Coraz bardziej popularne są natomiast urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie użyteczność skanera, faksu i drukarki. Takie urządzenie nazywane jest kombajnem lub kombo.
 

Skanery i rzutniki

 
Skanery współpracują z komputerem i są bardzo użyteczne w pracy biurowej. Pozwalają na przeniesienie obrazu rzeczywistego obiektu do obrazu zapisanego w postaci cyfrowej. Zapis cyfrowy pozwala na jego obróbkę za pomocą programów komputerowych. Obecnie coraz częściej odchodzi się od dokumentów w wersji papierowej na rzecz wersji elektronicznej – wszystkie dokumenty w jednym miejscu w dodatku na przenośnym dysku to duże udogodnienie. Warto mieć jednak kilka kopii – na wypadek złośliwości rzeczy martwych. Od kilku lat popularne są też rzutniki, czyli projektory przenośne. Technologia ich produkcji stale podlega unowocześnianiu. Za pomocą rzutnika obraz zapisany na danym nośniku przenoszony jest na ścianę lub ekran projekcyjny, dzięki czemu może być zaprezentowany większej liczbie ludzi, na przykład na szkoleniu. Obecnie coraz popularniejsze są rzutniki komputerowe, które wyświetlają obraz z elektronicznych nośników danych. LCD należy do popularnych technologii wśród projektorów przenośnych. Obraz generuje matryca, przez którą przechodzi silne światło z lampy. W tańszych sprzętach stosuje się jedną matrycę, co powoduje mniejszą jasność i kontrast, w droższych natomiast trzy matryce polisilikonowe gwarantujące głębię koloru i wyższą jakość obrazu. To najczęściej spotykana technologia w nowoczesnych projektorach. Z kolei technologia DLP jest oparta na procesorach posiadających pamięć RAM i wiele ruchomych luster, poruszających się niezależnie od siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowany zostaje doskonały kontrast. Wyróżniamy także typ projektora LCOS (Liquid Crystal on Silicon), który stanowi połączenie dwóch pierwszych rodzajów. Cechuje się doskonałą jakością obrazu, widocznym odwzorowaniem szczegółów i bardzo wysoką rozdzielczością. Dzięki temu możemy oglądać płynny obraz, wysoki kontrast oraz głębokie kolory. Zastosowana technologia pozwala niemal zupełnie wyeliminować kwadratowe piksele, które są widoczne w projektorze LCD. Nie zauważymy też efektu tak zwanej tęczy, występującego w typach DLP. Projektory LCOS użytkowane są w domach lub w celach biznesowych. Niestety, za jakość trzeba płacić i są one stosunkowo dość drogie. W projektorach CRT obraz generują trzy lampy Cathode Ray Tube. Każda lampa wyświetla obraz w jednym z kolorów RGB, co daje obraz o nasyconych barwach i bardzo wysokim kontraście. Z powodu tego, że sprzęt ten jest duży i ciężki, został wycofany z produkcji. Istnieją jeszcze tak zwane projektory z zaworem świetlnym – Light valve. Stanowią połączenie dwóch technologii: LCD i CRT. W efekcie otrzymujemy doskonały, acz bardzo drogi obraz.
 
 
*
Wydruk pochodzi ze strony: http://twojrynek.pl/