Najnowsze

Ekologiczny sprzęt biurowy
2018-06-21Izabela Bohdanow fot.adriana cikopol Komentarze0 komentarzy
Sprzęt biurowy musi spełniać wymogi efektywności Energy Star. Jest to międzynarodowy program mający na celu promowanie produktów energooszczędnych i zmniejszenie wydzielania gazów będących przyczyną efektu cieplarnianego. Kryteria wytyczone w stosunku do sprzętu biurowego dotyczą czynników oddziaływania na środowisko. 
 
 
 
 
 
 
Firmy, które muszą zapewnić pracownikom dostęp do takich sprzętów biurowych, jak komputery i monitory, przy zamówieniu na sprzęt biurowy mają obowiązek w nim uwzględnić wszystkie kryteria Energy Star.
Sprzęt komputerowy, z jakiego korzystają pracownicy, powinien mieć funkcje zarządzania energią. Komputery pobierają coraz więcej prądu, dlatego producenci muszą zapewnić zestaw funkcji służących do wstrzymywania systemu czy uruchamiania komputera. Produkowane urządzenia muszą zawierać materiały wtórne, co daje możliwość ich ponownego przetworzenia. W częściach z tworzyw sztucznych, które są określane jako rakotwórcze, szkodliwe dla rozrodczości lub mutagenne, stosuje się środki zmniejszające palność. Pamięć komputerów stacjonarnych powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby można było ją wymieniać i modernizować przy jej łatwej dostępności. Wymianie powinien podlegać także twardy dysk lub elementy spełniające jego funkcje oraz napęd CD i DVD. Najlepiej dostosowany do wymogów wyświetlacz monitora nie zawiera rtęci i emituje światło o odpowiedniej długości fal, które dba o nasze oczy, zmniejszając ich zmęczenie, poprawiając koncentrację, a tym samym zapewniając lepsze samopoczucie. Takie kryteria spełnia na przykład innowacyjny monitor LightFrame 2 firmy Philips.
Producenci muszą przedstawić w opisie sprzętu jawne informacje o istniejących funkcjach oszczędzania energii oraz o ich umiejscowieniu. Dodatkowymi zaletami, jakie mogą mieć komputery w pełni spełniające kryteria, są łatwość demontażu i recyklingu części z tworzyw sztucznych. Chodzi tutaj o podłączenia łatwe do zlokalizowania, dostępne dzięki powszechnie stosowanym narzędziom. Części wykonane z tworzyw sztucznych powinny składać się z jednego polimeru lub przynajmniej z polimerów współgrających ze sobą pod względem składu.
Komputer i podłączone do niego urządzenia nie przestają być pochłaniaczami prądu nawet wtedy, gdy są wyłączone. Dla sprawdzenia zużycia energii przez nasz komputer stacjonarny warto najpierw przyjrzeć się jego wyłącznikowi. Największym pochłaniaczem energii jest wyłącznik przypominający huśtawkę, z zaznaczonymi opcjami włączenia i wyłączenia komputera. Takie wyłączniki spotykamy jedynie w starszych modelach. Obecnie mamy możliwość odcięcia od źródła energii niepracujących części zestawu komputerowego. Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w dobrej jakości listwy zasilające lub zasilacze awaryjne. Układ listwy mierzy prąd przepływający przez jedno z gniazdek i jeśli okaże się on mniejszy od ustalonej wartości, odcina dopływ prądu dla pozostałych, nieużywanych w danej chwili sprzętów. Oczywiście ilość zaoszczędzonego prądu zależy od jakości listwy, dlatego warto zaopatrzyć się w lepszą, notabene droższą, ale przynoszącą zyski w przyszłości. Dobrym rozwiązaniem są też gniazdka z wyłącznikiem – stanowią często najlepszy środek oszczędzania energii. W przypadku monitorów, w których ilość zużywanej energii jest wprost proporcjonalna do jasności emitowanego światła, sytuację poprawiło wprowadzenie oświetlenia LED-owego. Zużycie prądu przez tego typu monitor, w odróżnieniu od monitorów składających się z powszechnie używanych świetlówek, spadło z ponad 100 do 20 W. Producenci sprzętu komputerowego stawiają na coraz bardziej ekologiczne podzespoły i być może staną się one przyszłością w swojej branży. Obecnie dużo mówi się w tym temacie o PC-tach firmy Hewlett Packard, które według opisu producenta dbają o nasze środowisko oraz monitor.
Najbardziej popularne wśród konsumentów są drukarki laserowe ze względu na niskie koszty druku. Jest to rodzaj drukarki wykorzystującej w procesie drukowania światło lasera lub diod LED. Drukarki laserowe charakteryzują się bardzo wysoką jakością wydruku, a druk jest zwykle wodoodporny i o dużej trwałości. Tego typu drukarki można podzielić na kolorowe, wykorzystujące przeważnie 4 różne tonery CMYK, i monochromatyczne – używające wyłącznie jednego, czarnego tonera. Zasadniczą rolę odgrywa tutaj cena tonera i kilku innych elementów, które się na nią składają, na przykład grzejnika. Druk jednej strony kosztuje mniej niż 10 groszy, a w kolorze 50, tak więc taka oszczędność wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Drukarka nie pobiera zbyt wiele energii, ale robi to nieprzerwanie, ponieważ stanowi jedno z najrzadziej wyłączanych urządzeń. Podtrzymywanie tego sprzętu w chwilach jego nieużywania kosztuje nas rocznie około 60 zł.
Współcześnie wiele mówi się o pewnym zjawisku globalnym, jakim jest BYOD. To skrót od wyrażenia Bring Your Own Device, czyli dosłownie: Przynieś Swoje Urządzenie. Trend ten polega na używaniu przez pracowników w miejscu pracy swoich prywatnych sprzętów przenośnych, głównie smartfonów i tabletów. BYOD stał się obecnie fenomenem na skalę światową, szturmem zdobywając rynek pracy.
 
*
Wydruk pochodzi ze strony: http://twojrynek.pl/