Najnowsze

W trosce o zdrowie
2018-05-23Izabela Bohdanow fot. a ka Komentarze0 komentarzy
Po długiej zimie nadeszła w końcu piękna wiosenna pogoda, a przed nami letnie upały. I choć czekamy na nie z utęsknieniem, to po pewnym czasie chowamy się w cieniu. Klimatyzatory obwiniamy o ból gardła czy katar, tymczasem to nie one są winne złemu samopoczuciu, tylko ich złe użytkowanie.
 
 
 
 
 
 
 Klimatyzacja to proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, który ma za zadanie utrzymywanie odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewnienie dogodnych warunków pracy i funkcjonowania. Poza kontrolą temperatury powietrza oznacza także wentylację i filtrowanie. Oczyszcza powietrze ze szkodliwych pyłów, gazów, bakterii, pleśni i kurzu. Ma więc pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Gdy głównym zadaniem klimatyzacji jest zapewnienie osobom przebywającym w jej pobliżu dobrego samopoczucia, mamy do czynienia z tak zwaną klimatyzacją komfortu. Kiedy jej wymogiem jest technologia, fachowo nazywa się ją klimatyzacją przemysłową.
Nie istnieje jedno kryterium klasyfikacji systemów klimatyzacyjnych. Ze względu na cel klimatyzowanie obiektu wyróżnia się klimatyzację: komfortu, przemysłową i technologiczną. Ze względu na budowę klimatyzacji (liczbę obsługiwanych pomieszczeń) można wymienić instalację miejscową i centralną. System miejscowej obejmuje pojedyncze pomieszczenia, a system klimatyzacji centralnej – cały budynek lub jego wydzieloną część. Mamy także podział ze względu na rodzaj czynnika transportującego chłód czy ciepło. I tutaj wyróżniamy systemy powietrzne oraz powietrzno-wodne i powietrzno-freonowe. W systemach powietrznych do transportu chłodu i ciepła wykorzystuje się strumień powietrza transportowanego przewodami wentylacyjnymi. Strumień dostarczanego powietrza zdecydowanie przekracza minimalne wymagania sanitarne. Stwarza to doskonałe warunki do rozcieńczania zanieczyszczeń powstających w pomieszczeniach. Konieczne jest przy tym jednak dostarczenie do transportu powietrza dużej ilości energii zużywanej. W systemach powietrzno-wodnych dzięki wentylacji dostarczane jest świeże powietrze tylko w ilości zapewniającej odpowiednio higieniczne warunki. Do transportu chłodu czy ciepła stosuje się wodę lub gaz, zasilające specjalne urządzenia – tak zwane klimakonwektory, klimakonwektory wentylatorowe czy belki chłodzące – które ochładzały powietrze bezpośrednio w pomieszczeniach.
Co jakiś czas powinniśmy robić przegląd klimatyzacji. Brak przeglądu klimatyzacji zwiększy ryzyko wystąpienia awarii urządzenia, nie wspominając już o uczuleniach czy innych dolegliwościach spowodowanych wydzielanymi się z nieoczyszczonego klimatyzatora toksynami. W przypadku klimatyzacji przegląd zaleca się od dwóch do czterech razy w roku, a zależy to od częstości użytkowania. Nie ulega wątpliwości, że w tej sytuacji także należy zgłosić się do specjalisty. Wśród prac, które należą do jego obowiązków w trakcie przeglądu, należą: gruntowne czyszczenie części klimatyzatora, takich jak freon, parownik, skraplacz i filtry; sprawdzenie sprawności elektrycznej i wydajności chłodniczej, jak również ocena szczelności układu urządzenia. Fachowiec powinien wykonać także test pracy badanego sprzętu poprzez pomiar temperatury oraz dokonać drobnych napraw, jeśli klimatyzator tego wymaga.
Czyszczenie klimatyzatora to podstawa. W przeciwnym razie może nam bowiem przysporzyć wielu nieszczęść i problemów. Nieregularnie serwisowane i brudne urządzenie stanowi niezłą pożywkę dla szerzących się wokół bakterii, pleśni i grzybów. A wtedy już nietrudno o zakażenia, choroby dróg oddechowych, a przede wszystkim uczulenia. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmiertelnego zatrucia, choćby z powodu niewydolności oddechowej. Dlatego trzeba dezynfekować zamontowany sprzęt, a robić to można za pomocą specjalnych środków bakteriobójczych i grzybobójczych średnio dwa razy w roku. Oczywiście zaleca się dokonywać tej operacji częściej – w przypadku wydzielania się nieprzyjemnego zapachu lub w miejscach użyteczności publicznej.
W użytkowaniu klimatyzatora warto przestrzegać kilku zasad, żeby zminimalizować koszty zużycia energii elektrycznej i tym samym zadbać o środowisko. Po pierwsze kiedy włączamy klimatyzator, zamykamy wszystkie okna. Wychodzą z domu nie zapominajmy o wyłączeniu urządzenia – ochładzanie pomieszczenia odbywa się w ciągu kilku, a co najwyżej kilkunastu minut. Poza tym niektóre klimatyzatory można zaprogramować tak, aby włączyły się o wybranej godzinie. Odradza się także zbytniego ochłodzenia pomieszczenia. Osiemnaście stopni w domu przy trzydziestostopniowym upale może skończyć się przeziębieniem.
Włączony i pracujący w trybie ciągłym klimatyzator, w zależności od modelu, zużywa od 0,5 kW do 2 kW prądu. Dla porównania dodajmy przy tym, że moc standardowego czajnika elektrycznego wynosi około 1,5 kW. Przy odpowiednio ustawionych funkcjach klimatyzatora zużycie prądu jest jednak znacznie niższe. Kiedy urządzenie schłodzi pomieszczenie do określonej temperatury, wyłącza się, po czym wprawione zostaje ponownie w ruch dopiero wtedy, gdy znów dojdzie do ocieplenia. Może też pracować na niższych obrotach. Do znacznych oszczędności energii przyczyniają się klimatyzatory Inverter, które mają funkcję określania mocy klimatyzatora w zależności od potrzeb.
 
*
Wydruk pochodzi ze strony: http://twojrynek.pl/