Najnowsze

Jaki monitoring wybrać?
2018-05-10Izabela Bohdanow fot. Richard Simpson Komentarze0 komentarzy

Poczucie bezpieczeństwa w domu oraz w okolicy jest jedną z najważniejszych potrzeb. Samo założenie systemu alarmowego nie rozwiązuje do końca problemów z potencjalnymi złodziejami. Dostarczy nam jedynie informacji o zdarzeniu, ale nie dowiemy się w ten sposób, jak doszło do włamania i kto brał w nim udział. Warto więc pomyśleć o monitoringu.

 

 

 

 

 

 

Monitoring w miejscu zamieszkania w dzisiejszych czasach stał się standardem. Koszty jego zainstalowania to nic w porównaniu ze stratami, jakie poniesiemy w przypadku włamania i kradzieży.

 

Zakładamy monitoring

 

W celu założenia monitoringu należy wpierw przygotować plan działania, w którym znajdą się wszystkie potrzebne informacje, takie jak liczba i rodzaj kamer, okablowanie czy zasilanie. Nie istnieje uniwersalne rozwiązanie, każdy system wymaga indywidualnego doboru urządzeń. Sercem systemu jest rejestrator, który nagrywa obraz z kamer, przetwarza go i umożliwia wyświetlanie na ekranie sprzętu multimedialnego. Wybór rejestratora zależy od liczby kamer, najczęściej instaluje się ich 4, 8 lub 16. Na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli rejestratorów. Różnią się na przykład kompresją obrazu – najlepszą jest obecnie H.264, dzięki której można zapisać więcej materiału na dysku twardym, a także uzyskać lepszą jakość obrazu. Innym istotnym parametrem jest liczba klatek na sekundę, zależna od wykorzystywanej do zapisu rozdzielczości. Na potrzeby zabezpieczenia miejsca zamieszkania wystarczy rejestrator o wartości 6 klatek na sekundę, pozwalający na płynną rejestrację zdarzeń. Jedną z popularniejszych rozdzielczości jest D1 (720×576), maksymalna w systemach telewizji analogowej. Kluczowa cecha rejestratora to jednak stabilność. Nie zaleca się więc stosowania systemów opartych na komputerowym zapisie, z kartami DVR. Ważna jest też łatwość obsługi, w której pomaga na przykład sterowanie myszką i przejrzyste graficzne menu.

 

Jakie kamery wybrać?

 

Kamery potrzebne do monitoringu domu to kamery zewnętrzne, czyli montowane na zewnątrz budynku, a co za tym idzie odporne na warunki atmosferyczne, oraz kamery wewnętrzne, działające w warunkach pokojowych. I tak do wyboru mamy kolorowe lub czarno-białe, kompaktowe (typu BOX) czy odporne na uderzenia, tak zwane wandaloodporne. Na początku należy ustalić, na jakiej odległości i jak szeroką scenę ma obserwować kamera. W monitoringu wykorzystuje się najczęściej kamery z obiektywami z regulowaną ogniskową, które możemy dostosować do naszych potrzeb, regulując szerokość kadru oraz widzialną odległość. Ze względu na pracę kamer w nocy, przy słabych warunkach oświetleniowych warto pokusić się o kamery z oświetlaczami podczerwieni wbudowanymi w obudowę lub jako osobne urządzenia. Przy kiepskim oświetleniu sprawdza się też taki parametr, jak czułość wyrażona w Luxach – im mniejsza wartość, tym większe możliwości kamery. W domach jednorodzinnych najczęściej instaluje się kamery analogowe, czyli przemysłowe CCTV. Są niezawodne, dają obraz dobrej jakości, a w dodatku w porównaniu z kamerą megapikselową mają dość niskie ceny. Zaleca się umieszczać je w niedużych pomieszczeniach, nadają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Z kolei kamery IP zaopatrzone są w kartę sieciową oraz generują obraz o wysokiej rozdzielczości. Jakość obrazu, jaką dają, jest obecnie najwyższa na rynku. Są skuteczne nie tylko w budynku, ale także poza nim. Mają mnóstwo innowacyjnych funkcji, które pozwalają wykorzystać kamery monitoringu jak najlepiej.

 

Lokalizator GPS – w trosce o bliskich

 

Do monitorowania ludzi czy zwierząt przydaje się lokalizator osobisty, który podłącza się do systemu monitorującego. Wysyła on informacje o tym, gdzie dany podmiot się znajduje. Położenie urządzenia można łatwo sprawdzić za pomocą przeglądarki internetowej lub smartfona. To dobre rozwiązanie nie tylko do obserwacji dzieci czy zwierząt, ale też przy opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. W firmach GPS można wykorzystać do monitorowania osób pracujących samodzielnie, aby upewnić się, że wypełniają swoje obowiązki. Dzięki lokalizatorowi osobistemu uzyskamy: dokładne informacje na temat ruchu monitorowanego obiektu, możliwość zlokalizowania aktualnego położenia obiektu oraz monitorowania jego ruchu online, dostęp do historii ruchu obiektu.

 

Systemy monitoringowe w firmie

 

Firmy, sklepy czy tereny przemysłowe wymagają szczególnej ochrony. Obecnie coraz więcej obiektów może być zabezpieczonych na najwyższym poziomie, a to dzięki dynamicznemu rozwojowi systemów monitoringu wizyjnego, opartego na kamerze telewizji przemysłowej. Kamery w przedsiębiorstwie odgrywają przede wszystkim rolę prewencyjną – odstraszają i zniechęcają nieproszone osoby. W przypadku włamania firma uzyskuje z kamery materiał, który pomaga w wykryciu sprawców zajścia. Przy planowaniu rozmieszczenia kamer, na początku należy zaplanować liczbę urządzeń potrzebnych do rejestracji zdarzeń, kładąc nacisk na główne wejścia, bramę, podjazd i parking firmowy. Kamery wewnętrzne powinny być skierowane na wejścia do ważnych pomieszczeń, miejsca obsługi klientów oraz na wszystkie miejsca, w których pracownicy czy urządzenia wymagają kontroli. W przypadku firm posiadających magazyny składowe warto rozmieścić kamery na terenie podjazdów załadunkowych i ramp towarowych. Jakie są zalety stosowania kamer przemysłowych? W pierwszej kolejności należy tu wymienić podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracowników firmy. Kierownikom pozwoli na lepszą kontrolę wszystkich osób znajdujących się w budynku oraz umożliwi odczyt zapisu wstecznych zdarzeń. Przy monitoringu istnieje możliwość integracji z systemem alarmowym i powiadomienia oraz z zewnętrznymi systemami ochrony.

 

Monitoring w domu jednorodzinnym

 

Korzystanie z firm ochroniarskich stało się standardem, a system alarmowy w domu – koniecznością. Monitoring idealnie dopełnia wszelkie elektroniczne systemy czy pracę inteligentnych budynków, dając najpełniejsze informacje na temat zdarzeń zaistniałych na obserwowanym terenie. Do monitoringu instalowanego w domu często wykorzystuje się technologię bezprzewodową. Kamery Wi-Fi łączą się bezpośrednio z domową siecią LAN w celu wysyłania obrazu przez Internet lub rejestracji na urządzeniu sieciowym, tak zwanym rejestratorze IP, czyli sieciowym. Rejestrator IP nie zawsze jest wymagany, gdyż w niektórych modelach kamer dzięki karcie SD zapis dokonuje się bezpośrednio, jeśli zostaną one podłączone do Internetu. Po skonfigurowaniu routera będzie można zdalnie obejrzeć nagrania z dowolnego miejsca na świecie. Kamery IP zalecane są szczególnie tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa. Monitoring IP można połączyć z monitoringiem przemysłowym CCTV. Ten drugi to inwestycja na długie lata.
*
Wydruk pochodzi ze strony: http://twojrynek.pl/