Niedziela, 22 Październik 2017-Filipa i Kordulii
TwojRynek

Tematy Archiwalne

Temat miesiąca

Systemy grzewcze
2017-09-18Izabela Bohdanow fot.(dynamix) Komentarze0 komentarzy
Gazowe, elektryczne, olejowe, podłogowe, ścienne... System ogrzewania domu czy mieszkania to częsty dylemat zmieniających czy kupujących lokum. Tym bardziej że żyjemy w klimacie, w którym zima daje się we znaki. Tradycyjne czy nowoczesne systemy grzewcze – wszystkie mają pewne zalety i wady.
 
 
 
 
 

Ogrzewanie gazowe

 
Tradycyjny system ogrzewania za pomocą kotła gazowego spełnia swoje zadanie wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gazu ziemnego, a inwestor zgadza się na średnio wysokie koszty eksploatacyjne urządzenia i jego średnią ekologiczność. Koszty inwestycyjne ogrzewania gazem są dość niskie. Szczególnie kotły wiszące gwarantują niewielkie wydatki. To szczególnie atrakcyjna oferta, zwłaszcza że komfort użytkowania gazu ziemnego jest bardzo wysoki. Oprócz regularnego opłacania rachunków i wykonywania przeglądów kotła nic więcej nie musimy robić. Dobrze sterowany kocioł automatycznie przełączy się na tryb lato/zima i będzie pracował optymalnie, zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepło. Wśród wszystkich nieodnawialnych źródeł energii gaz ziemny jest najbardziej ekologiczny, gdyż czystość spalin jest bardzo duża. Pamiętajmy jednak, że należy do paliw kopalnych, więc w porównaniu z alternatywnymi źródłami energii jego ekologiczność można ocenić jedynie na średnią. Kompromisem pomiędzy ekologią, kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi stanowi kondensacyjny kocioł gazowy. To rozwiązanie praktycznie bezobsługowe, wymagające jedynie dokonywania regularnych przeglądów urządzenia.
 

Gaz płynny

 
Gaz płynny stanowi mieszaninę propanu i butanu, która magazynowana jest w stanie ciekłym w zbiornikach. Dzisiaj nie trzeba już kupować zbiornika, gdyż można go wydzierżawić od dostawcy, a następnie kupować od niego paliwo za dodatkową opłatą. Korzystanie z gazu płynnego zaleca się w przypadku braku przyłącza gazu ziemnego. Ekonomiczne jest także czasowe zastosowanie gazu płynnego, jeśli w niedalekiej przyszłości planowane jest podłączenie gazu ziemnego. Po podłączeniu gazu ziemnego trzeba tylko przezbroić kocioł na gaz ziemny dzięki wymianie dysz i podłączyć gaz ziemny do istniejącej wewnętrznej instalacji gazowej. W takiej sytuacji ważne jest jednak odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej, na przykład większe średnice rur i skrzynka gazowa z tej strony domu, z której w przyszłości podłączony będzie gaz ziemny. System grzewczy oparty na kotle na gaz płynny charakteryzuje dość niski koszt inwestycyjny, ale wysoki koszt eksploatacyjny. Paliwo LPG cechuje się średnim komfortem użytkowania, gdyż wymaga stałej kontroli poziomu, zamawiania i przyjmowania dostaw, rocznych przeglądów zbiornika. Widoczny zbiornik stojący w ogrodzie psuje estetykę. Zależnie od wielkości zbiornika z niebezpieczną zawartością dookoła niego znajduje się tzw. strefa zagrożenia wybuchem, w której nie wolno używać otwartego ognia, a nawet urządzeń iskrzących. Przy częstym używaniu kosiarki do trawy to niezbyt bezpieczne rozwiązanie. Wiele do życzenia pozostawia też ekologiczność LPG. W końcu to nieodnawialne źródło energii, uzyskiwane przy wydobyciu ropy naftowej, której zasoby są znacznie ograniczone. Poza tym ceny paliw płynnych wciąż rosną…
 

Ogrzewanie elektryczne

 
Kotły elektryczne sprawdzą się dobrze w budynkach bez dostępu do gazu. W domach, do których doprowadzenie przyłącza gazowego jest nieopłacalne, zazwyczaj rozważa się montaż kotła na paliwo stałe. Ten sposób ogrzewania nie jest bardzo drogi, ale wymaga stałej obsługi. Paliwo trzeba uzupełniać, a kocioł co jakiś czas czyścić. Dodatkowo, w przypadku palenia węglem zanieczyszczamy powietrze w naszym najbliższym otoczeniu.
Kocioł elektryczny zaś jest bezobsługowy. Co więcej, nie wymaga budowy komina ani pomieszczenia na kotłownię. Można go powiesić w dowolnym pomieszczeniu. Oczywiście, przy wytwarzaniu prądu też emitowane są zanieczyszczenia, ale dzieje się to z dala od zabudowań. Ponadto w elektrowniach spaliny są oczyszczane przez filtry, których nie uświadczymy w domowych kominach.
 

Ogrzewanie olejowe

 
Zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne kotła na olej opałowy są wysokie, podobne do kosztów użytkowania gazu płynnego. Dużym minusem jest też niska ekologiczność, gdyż w procesie spalania wytwarza się dwutlenek węgla, siarki oraz azotu. Ceny oleju opałowego są bardzo wysokie i zależne od cen ropy naftowej. Wśród wad możemy także wymienić pilnowanie poziomu paliwa, zamawianie i przyjmowanie dostaw, hałas palnika nadmuchowego, zapach oleju w kotłowni i pomieszczeniach przylegających, konieczność systematycznego czyszczenia i regulowania palników. Zbiornik olejowy oznacza także konieczność zagospodarowania dodatkowego pomieszczenia na olej, a także wydzielenia w domu osobnej strefy pożarowej, która musi być oddzielona od pozostałej części budynku drzwiami o odpowiedniej odporności ogniowej. Poza tym olej opałowy nie jest ekologiczny. Spaliny są znacznie bardziej zanieczyszczone niż w przypadku gazu ziemnego lub LPG, a paliwo jest całkowicie nieodnawialne jako pochodna ropy naftowej.
 

Ogrzewanie podłogowe wodne

 
Na ogrzewanie podłogowe wodne składa się sieć rur zatopionych w warstwie betonu pokrywającego podłogę. Przez rury przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Do największych zalet tego typu ogrzewania należy to, że jest ono komfortowe i trwałe oraz nie zajmuje powierzchni użytkowej. Koszty jego eksploatacji są nieco niższe niż systemów grzewczych z grzejnikami ściennymi. Ponadto ogrzewanie wodne można łączyć z tanimi w eksploatacji i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, na przykład z pompą ciepła. Należy jednak pamiętać, że trzeba je przewidzieć już w projekcie budynku ze względu na zwiększoną grubość i ciężar podłogi. Największą wadą wodnego ogrzewania jest cena instalacji oraz to, że w przypadku awarii istnieje ryzyko zalania domu wodą.
Nad ogrzewaniem podłogowym wodnym warto zastanowić się wtedy, gdy dom jest stale zamieszkiwany, a źródłem ciepła jest kocioł gazowy lub pompa ciepła. Nakłady inwestycyjne są wprawdzie wysokie, o mniej więcej 40% wyższe od nakładów na ogrzewanie ze zwykłymi wodnymi grzejnikami konwekcyjnymi, jednak koszty eksploatacji takiego systemu są zdecydowanie niższe niż elektrycznego ogrzewania podłogowego. Po dłuższym czasie rekompensuje to większe wydatki poniesione na zakup i montaż zdecydowanie droższej instalacji wodnej. Na wysoki koszt instalacji wodnego ogrzewania podłogowego wpływa cena rur i rozdzielaczy oraz, a właściwie przede wszystkim, wyposażenia kotłowni. W przypadku kotłów na gaz, olej i paliwo nieustannie trzeba pamiętać, że potrzebują one komina oraz instalacji wentylacyjnej, a to też niestety „słono” kosztuje. W przypadku ogrzewania się gazem należy dodatkowo załatwić formalności związane z wykonaniem przyłącza lub instalacji zbiornikowej, co… także wiąże się z wydatkiem. Najdroższa jest instalacja pompy ciepła, ale to dzięki niej inwestycja się zwraca. Pompa ciepła czerpie ciepło z gruntu, wody lub powietrza, czyli darmową energię. Do napędu pompy potrzebna jest jednak energia elektryczna, za którą oczywiście trzeba płacić, ale pompa zużywa jej nawet czterokrotnie mniej niż instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego.
 

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

 
Na ogrzewanie podłogowe elektryczne składają się natomiast kable z zaizolowanego drutu oporowego lub cieńsze i łatwiejsze do zamontowania maty z przymocowanym do nich kablem bądź folie z drutem aluminiowym. Jego instalacja jest kilkakrotnie tańsza od założenia wodnego ogrzewania podłogowego. Wszystkie wymienione elementy tworzące ogrzewania elektryczne uzupełnia tylko sterownik. Do zalet ogrzewania elektrycznego również możemy zaliczyć komfort użytkowania oraz trwałość. Nie zajmuje miejsca w domu, a także ma prostą i tanią instalację. Takim ogrzewaniem łatwo się steruje, zarówno manualnie, jak i automatycznie. Nadaje się prawie do każdego domu – energia elektryczna dostępna jest niemal wszędzie. Ponadto elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować na istniejących posadzkach, nie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji ani wycieku wody. Wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wysoki koszt eksploatacji.
Podłogowe ogrzewanie elektryczne to lepsze rozwiązanie dla domu zamieszkiwanego okresowo. Nie ma sensu ogrzewanie domu przez cały tydzień, jeżeli mieszkamy w nim tylko w weekendy. Przy instalacji wodnego ogrzewania nie można by było sobie na to pozwolić ze względu na ryzyko zamarznięcia wody w rurach. To zazwyczaj doprowadza do pęknięcia instalacji i zalania domu. W sytuacji okresowego przebywania w domu ogrzewanie podłogowe elektryczne jest rozwiązaniem bezpieczniejszym, a także stosunkowo tanim w eksploatacji ze względu na możliwość całkowitego wyłączania go na czas nieobecności. Elektryczne kable grzejne lub maty grzejne są też dobrym rozwiązaniem, gdy główny system grzewczy jest zasilany przez kocioł na paliwo stałe lub kominek z płaszczem wodnym. Jeżeli wszyscy domownicy przebywają cały dzień poza domem, to nie ma komu uzupełniać paliwa w tych urządzeniach. W wyniku tego po kilku godzinach dom może ulec znacznemu wychłodzeniu, a wtedy istnieje ryzyko, że rury z wodą zamarzną i pękną. W przypadku instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego nie powinno coś takiego się zdarzyć.
 

Ogrzewanie ścienne

 
Ogrzewanie płaszczyznowe to innowacyjny, energooszczędny i zarazem prosty w montażu system. Koszty poniesione na instalację, a później eksploatację systemu grzewczego to najważniejsze pozycje kosztowe w odniesieniu do ogrzewania. W zależności od wybranego źródła ciepła, typu grzejników oraz zapotrzebowania na energię, inwestycja może zwrócić się szybciej lub później. System grzewczy z założenia montuje się raz na nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego dokonując jego wyboru, warto dobrze przemyśleć tę kwestię i zwrócić się w stronę układów energooszczędnych. Zwracając uwagę na ekonomię, automatycznie możemy przyczynić się również do poprawy ekologii (ograniczenia zużycia wody, energii). Obecnie najbardziej energooszczędne systemy to ogrzewanie płaszczyznowe o niskotemperaturowej emisji ciepła, które wpływają nie tylko na poprawę komfortu grzewczego, ale i wygody użytkowania. Warto tutaj wymienić system ścienny oparty na wykorzystaniu specjalnych radiatorów 3THERMO, który rozwija myśl technologiczną poprzednich rozwiązań płaszczyznowych. Układ 3THERMO umożliwia stosowanie zwykłych tynków w standardowej grubości 1-1,5 cm, co poprawia przewodność ciepła do środka. Ponadto, mimo że system należy do rozwiązań wodnych zasilanych z c.o., nie wprowadza pod tynk wody (energia cieplna przenoszona jest po radiatorze), a więc niweluje możliwość awarii z powodu przewiercenia ściany.
 

Przeczytaj poprzednie raporty

*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)