Niedziela, 22 Październik 2017-Filipa i Kordulii
TwojRynek

Tematy Archiwalne

Temat miesiąca

Źródła ogrzewania
2017-09-18Izabela Bohdanow fot. László Bácsi Komentarze0 komentarzy
Wybór źródła ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji inwestora – od zastosowanego rozwiązania grzewczego będzie zależeć większa część stałych wydatków ponoszonych na utrzymanie domu. Gdy mamy ograniczone fundusze, to szukamy najtańszego zakupu. W takim wypadku jednak musimy być przygotowani na dość wysokie koszty eksploatacji albo pracochłonną obsługę.
 
 
Do tradycyjnych źródeł ogrzewania spalinowego w domach jednorodzinnych należą: kocioł węglowy, kocioł gazowy zwykły, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pelety, kocioł na gaz płynny, kocioł na olej opałowy oraz ogrzewanie kominkowe. Wśród alternatywnych źródeł energii cieplnej wyróżniamy pompę ciepłą gruntową oraz powietrzną. Wielu inwestorów decyduje się także na ogrzewanie elektryczne lub wodne.
Koszty ogrzewania zależą od jego standardu izolacyjności cieplnej, od rodzaju paliwa oraz od sprawności systemu grzewczego. Ogrzewanie domu wraz z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej stanowi 70% rocznych kosztów utrzymania domu. Głównym kryterium wyboru źródła ogrzewania jest cena nośnika energii, czyli po prostu koszty ogrzewania naszego domu. Zdarza się, że zastosowanie najtańszego paliwa nie jest możliwe ze względu na jego niedostępność czy przeciwwskazania do wykonania instalacji na danej posiadłości. Innym kryterium wyboru źródła ogrzewania jest komfort obsługi zasilanego nim urządzenia grzewczego. Niektóre wystarczy włączyć i już nie trzeba się o nic martwić, inne wymagają regularnego, ręcznego uzupełniania paliwa oraz miejsca do jego przechowywania. Coraz większą popularnością cieszy się ekogrzanie – dbanie o środowisko to kolejny czynnik mający decydujący wpływ na wybór ogrzewania.
 
Węgiel kamienny to wciąż najpopularniejszy surowiec ogrzewania domów jednorodzinnych. Występuje w wielu odmianach różniących się zawartością siarki i popiołu oraz wielkością cząstek. W najprostszych kotłach spalany jest węgiel typu „orzech”, czyli ziarna małej wielkości. Jedyną jego zaletą jest jednak niska cena, chociaż to może ulec zmianie. Trzeba pamiętać, że „orzech” to najbardziej eksploatowane, a jednocześnie nieodnawiane źródło energii. Wysyła ogromne ilości dwutlenku węgla do atmosfery, co w przyszłości spowoduje, że za ogrzewanie domu węglem zapłacimy znacznie więcej.
Olejowe kotły, w przeciwieństwie do pieców węglowych, są zupełnie zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji, podobnie jak kotły gazowe czy elektryczne. Olej opałowy należy przechowywać w specjalnym zbiorniku umieszczonym w wydzielonym pomieszczeniu: w tradycyjnej kotłowni, w piwnicy lub na parterze budynku. Olejowe systemy grzewcze nie są zbyt pożądane na rynku, głównie dlatego, że cechują się wysokimi kosztami budowy instalacji. Wśród zalet tego rodzaju ogrzewania można wymienić: bezobsługowość pieca, ogólną dostępność, ekologiczne paliwo oraz wysoką temperaturę zapłonu, która minimalizuje niebezpieczeństwo nagłego wybuchu spowodowanego przypadkowym zapłonem.
 
Innym źródłem ogrzewania jest drewno. Surowiec ten jest bardziej oszczędny w porównaniu z ogrzewaniem olejowym lub gazowym, podczas spalania emituje do środowiska o wiele mniej uciążliwych związków niż węgiel kamienny. Wartość opałowa drewna jest mniejsza niż węgla, dlatego na jeden sezon grzewczy potrzeba kilka metrów sześciennych produktu. Miłośników kominków zapewne zasmuci to, że nie poleca się go jako głównego źródła ciepła w domu. Do jego wad należy niski komfort użytkowania, a jako dodatkowe źródło ciepła jest to rozwiązanie dosyć kosztowne ze względu na konieczność wykonania podstawowego systemu grzewczego. Koszty rosną, gdy zlecimy wykonanie dystrybucji gorącego powietrza lub założymy kominek z płaszczem wodnym podłączonym do instalacji grzewczej. Niski jest też poziom ekologiczności. Pomimo że drewno należy do surowców odnawialnych, to spaliny z niekontrolowanego spalania są mocno zanieczyszczone. Wśród minusów możemy wymienić także konieczność czyszczenia kominka, wyrzucania popiołu, a przede wszystkim stałego doglądania paleniska.
Ogrzewanie podłogowe wodne należy do bardziej nowoczesnych źródeł ciepła i składa się na niego sieć rur zatopionych w warstwie betonu pokrywającego podłogę. Przez rury przepływa woda podgrzewana przez kocioł. Do największych zalet tego typu ogrzewania należy to, że jest ono komfortowe i trwałe oraz nie zajmuje powierzchni użytkowej. Koszty jego eksploatacji są nieco niższe niż systemów grzewczych z grzejnikami ściennymi. Ponadto ogrzewanie wodne można łączyć z tanimi w eksploatacji i ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, na przykład z pompą ciepła. Należy jednak pamiętać, że trzeba je przewidzieć już w projekcie budynku ze względu na zwiększoną grubość i ciężar podłogi. Największą wadą wodnego ogrzewania jest cena instalacji oraz to, że w przypadku awarii istnieje ryzyko zalania domu wodą.
 
Na ogrzewanie podłogowe elektryczne składają się kable z zaizolowanego drutu oporowego lub cieńsze i łatwiejsze do zamontowania maty z przymocowanym do nich kablem bądź folie z drutem aluminiowym. Jego instalacja jest kilkakrotnie tańsza od założenia wodnego ogrzewania podłogowego. Wszystkie wymienione elementy tworzące ogrzewania elektryczne uzupełnia tylko sterownik. Do zalet ogrzewania elektrycznego również możemy zaliczyć komfort użytkowania oraz trwałość. Nie zajmuje miejsca w domu, a także ma prostą i tanią instalację. Takim ogrzewaniem łatwo się steruje, zarówno manualnie, jak i automatycznie. Nadaje się prawie do każdego domu – energia elektryczna dostępna jest niemal wszędzie. Ponadto elektryczne ogrzewanie podłogowe można stosować na istniejących posadzkach, nie istnieje ryzyko zamarznięcia instalacji ani wycieku wody. Wadą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest wysoki koszt eksploatacji.
 

Przeczytaj poprzednie raporty

*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)