Piątek, 24 Listopad 2017-Jana i Flory
TwojRynek

Tematy Archiwalne

listopad: Restauracje

Meblujemy salon
2017-05-29Izabela Bohdanow fot. mussellistefano Komentarze0 komentarzy
Salon w większości domów i mieszkań stanowi wizytówkę wnętrza. Jego aranżacja musi być nie tylko atrakcyjna, ale też funkcjonalna i dopasowana do potrzeb. Dobór mebli to najprzyjemniejszy etap urządzania salonu – mają spełniać nasze wymagania estetyczne, ale przede wszystkim długo nam służyć.
 
 
 
 
 
Przed urządzaniem salonu należy zastanowić się, do czego będzie nam służył: czy będziemy w nim wypoczywać, oglądać telewizję, czytać, spożywać posiłki z rodziną, przyjmować gości, a może spać. Salon powinien być tak zaprojektowany, aby spełniać wszystkie nasze potrzeby. Dobrze jest zacząć od wyboru mebli. Trudniej bowiem dobrać później kolor obicia do koloru ścian. Na koniec można sobie zostawić wybór dodatków – łatwiej wtedy ocenić, czego w salonie brakuje.
 

Aranżujemy salon

 
Przy projektowaniu salonu warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim w pomieszczeniu powinny dominować jasne barwy, gdyż w połączeniu z lustrami optycznie powiększą salon. Sofy lepiej prezentują się na dłuższych ścianach, a zbyt puste ściany warto uzupełnić wiszącymi dekoracjami – ramkami lub modnymi ostatnio designerskimi naklejkami. Urządzenia należy ustawiać w pobliżu gniazdek, dzięki czemu uniknie się plątaniny kabli. Wśród mebli wybieranych do salonu, możemy wymienić takie, jak: szafy, stoły i krzesła, kredensy, komody, witryny, regały, biblioteczki, lustra, meblościanki, półki, stoliki okolicznościowe i wszelkiego rodzaju szafki. To, jak się będą prezentować, zależy przede wszystkim od materiałów, kolorów i odpowiednich połączeń.
 

Parametry salonu

 
Wielkość salonu jest zależna od wielkości domu czy mieszkania. Zazwyczaj salon ma mniej więcej 25 m2 (w większych domach 30-35 m2) – dzięki określeniu powierzchni łatwiej wydzielić w salonie strefy funkcjonalne. Metraż salonu należy ustalić w relacji do innych pomieszczeń, tak aby nie było pomiędzy nimi dużych dysproporcji. Niestety, przy średniej wielkości mieszkaniu w bloku salon jest zazwyczaj mniejszy.
Wysokość to ważny element w aranżacji salonu – najlepiej, gdy mamy wpływ na ten parametr. Im salon większy, tym powinien być wyższy. Jeśli jest to salon w domu jednorodzinnym, dobrze gdy ma fragment przechodzący przez dwie kondygnacje, antresolę, różnicę poziomów w podłodze. Dzięki temu aranżacja nabiera prestiżu i zyskuje optycznie metry.
Aranżacja salonu zależna jest też od kształtu pomieszczenia. Ustawny salon, nawet jeśli mały, będzie dobrze wyglądał i spełniał swoje funkcje. Najlepiej, gdy mały salon ma kształt zwarty, prostokątny, zbliżony do kwadratu – najłatwiej wtedy zaprojektować wystrój. Większy salon może mieć plan rozbudowany (na przykład w literę L) lub łamany. W aranżacji salonu ważne jest, aby dały się w nim wydzielić czytelnie strefy funkcjonalne.
 

Materiał na meble

 
Jakie meble wybrać, aby tchnąć w nasz salon ducha świeżości i wyjątkowości? Jednym z ciekawych rozwiązań, które może odmienić nasze wnętrze, jest beton architektoniczny. Współcześnie jest to bardzo często wykorzystywany materiał w projektach mieszkań nowoczesnych. Nieraz bywa stosowany nawet jako dominujący element aranżacji. Doskonale sprawdza się zarówno w postaci paneli podłogowych i płytek ściennych, jak i wyjątkowych mebli. Zamiast mebli wykonanych z drewna, metalu czy szkła można pokusić się o oryginalne betonowe krzesła i stoły. Są one dziełem niebanalnych projektantów oraz zaawansowanej technologii produkcji. Obecnie można tworzyć meble z betonu o różnych kształtach i grubościach. Dzięki temu są one dużo lżejsze i bardziej mobilne. Kolorystyka bieli i szarości sprawia, że świetnie wpisują się we wnętrza minimalistyczne. Można je także zestawiać z tradycyjnym wyposażeniem – dzięki uniwersalnemu charakterowi tracą wtedy swój awangardowy styl i stanowią oryginalne dodatki: jako stolik do kawy, do jadalni czy biurko do pracy. Tak więc meble z betonu to propozycja dla wszystkich, tych ceniących nowoczesność, jak też tradycyjny wystrój. Takie rozwiązanie to nie tylko oryginalność, ale też niezwykła wytrzymałość. Połączenie betonu z różnymi, często kontrastowymi i ocieplającymi jego wizerunek materiałami, takimi jak filc czy drewno, pozwala na dokładne dopasowanie ich do charakteru aranżacji wnętrza.
 

Najważniejsza kanapa

 
W większości salonów część wypoczynkowa z kanapą to centralne, najważniejsze miejsce. Kanapa w salonie to element reprezentacyjny, nadający styl całej aranżacji. Zazwyczaj stawia się ją pod ścianą, ale można spróbować też innych rozwiązań. Ustawienie zależy przede wszystkim od wielkości salonu i rozmiarów samej kanapy. W przypadku, kiedy wymiary wnętrza nie dają nam zbyt wielkiego wyboru, można pokusić się o nietypowe umiejscowienie mebla. Kanapa może pełnić bowiem dodatkową funkcję – dzielić wnętrze na strefy. Dobrze jest, gdy do sofy przylegają dwa fotele, niekoniecznie od kompletu, a w pobliżu znajduje się stolik kawowy, a także lampa stołowa lub podłogowa. Dobrym miejscem na urządzenie takiego kąta jest strefa przy oknie, dobrze oświetlona światłem dziennym. W dodatku ładne widoki oglądane z wygodnej kanapy doskonale relaksują. Trzeba uważać, by nie zastawić meblami dostępu do okna. W dużym przestrzennym salonie można ustawić równolegle do siebie dwie kanapy, a między nimi umiejscowić długi stolik kawowy. To świetne rozwiązanie przed… wymarzonym kominkiem. Osoby siedzące na kanapach dobrze się widzą, mogą więc rozmawiać ze sobą bez zakłóceń i cieszyć się widokiem przyjemnego ognia. Dwie kanapy można też zastąpić kanapą narożną. Warto dokupić do niej płaski puf, który będzie zastępował stolik i pełnił funkcję wygodnego podnóżka. Jeśli pokój jest mały, na wprost kanapy można ustawić jeden fotel i na podłodze ułożyć kilka miękkich dużych poduch, na których również będzie można wygodnie zasiąść.
 

Połączony salon

 
Salon powinien być ogólnodostępny, a więc znajdować się w centrum mieszkania czy domu. Niedobrze jednak, jeśli salon staje się węzłem komunikacyjnym i przechodzi się przez niego na przykład do części sypialnej czy do kuchni. To częsty błąd podczas aranżacji modnego obecnie salonu połączonego z kuchnią. Jadalnia powinna być pomiędzy strefą wypoczynkową a kuchnią, stanowi wówczas naturalny bufor między nimi. W pobliżu salonu powinna znajdować się łazienka dla gości, ale drzwi do niej nie mogą być widoczne. Wyjście z salonu na taras nie może biec przez środek żadnej strefy, zwłaszcza wypoczynkowej. Najlepiej, aby naturalnie dzieliło strefy, na przykład jadalną i wypoczynkową. Widok na ogród przez okna balkonowe nie powinien być zasłonięty przez meble. Warto tak ustawić wypoczynek, aby można go było podziwiać podczas odpoczynku.
 

Schody w salonie

 
Aranżacja salonu ze schodami wygląda ciekawie i nowocześnie. Schody wewnętrzne mogą przydać salonowi prestiżu. Choć niektórym schody w salonie mogą przeszkadzać, takie ścisłe powiązanie całego domu sprzyja integracji rodziny. Najlepiej, aby schody w salonie znajdowały się blisko wejścia do niego, aby nie przechodzić do nich przez całe pomieszczenie. Dojścia do schodów nie powinny blokować żadne meble, tak aby nie ograniczały swobodnego poruszania się między kondygnacjami.
 

Kolory w salonie

 
Najczęstszym dylematem podczas aranżacji salonu jest wybór koloru ścian. Przede wszystkim nie powinien on być przypadkowy. Warunkiem harmonii w aranżacji salonu jest przemyślana kompozycja. Aranżacja salonu zależy już od pierwszych decyzji, kiedy wybieramy okna domu czy materiał posadzki w salonie... Zwykle zanim zaczniemy myśleć o meblach, tkaninach, tapetach czy malowaniu ścian w salonie, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody czy balustrada. Ich materiały i kolory mają wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Dlatego przed zabraniem się za urządzanie salonu dobrze mieć gotową wizję kolorystyki wnętrza salonu. Aranżacja salonu będzie łatwiejsza, jeśli wybierzemy kolory w jednej tonacji, na przykład w gamie beżów lub bieli, dodając do tego jeden kontrastowy, żywy kolor, na przykład szarość przełamana żółcią. Już jedna kolorowa poduszka czy fotel w tym samym kolorze sprawiają, że wnętrze wygląda efektownie. Żaden kolor w salonie nie istnieje sam dla siebie, wszystkie zmieniają się w relacjach z innymi. Ten sam materiał na podłodze może wyglądać różnie w zależności od tego, z jaką barwą go zetkniemy.
 

Oświetlamy salon

 
Podczas aranżacji salonu ważnym punktem jest wybór oświetlenia. Należy zacząć od sufitu. Oświetlenie podsufitowe w salonie nie może razić oczu i przytłaczać. Dlatego często stosuje się klosze przymknięte i przysłonięte od dołu, lekkie optycznie. Punkty świetlne podsufitowe w salonie można zamontować też wzdłuż ciemnej ściany i aneksu kuchennego. Oświetlenie ścienne w aranżacji salonu – w formie kinkietów czy listew – przyda się do rozjaśnienia dużych płaszczyzn, wnęk, fotogalerii, zabudowy meblowej i RTV. Nie należy zapominać też o lampie podłogowej i mniejszych stołowych lub nocnych, które można postawić przy fotelu do czytania, stoliku kawowym, kredensie czy telewizorze. Można też zainwestować w lampę wiszącą centralnie, zwłaszcza jeśli będzie pod nią stał stół. W innym przypadku taka lampa może wyglądać niepraktycznie i niezbyt gustownie.
 

Kącik telewizyjny w salonie

 
Kącik telewizyjny to jedno z najważniejszych miejsc w aranżacji salonu. Najlepsze miejsce dla telewizora w salonie to ściana z dala od okna, tak aby promienie słoneczne nie odbijały się od ekranu. Sofa powinna znajdować się naprzeciwko odbiornika, w odległości minimum trzech przekątnych ekranu. Środek ekranu powinien wypadać na wysokości oczu widza. Standardowo telewizory wiesza się 100–110 cm nad podłogą. Można je przymocować do specjalnego wysięgnika. Telewizor można też umieścić w zabudowie z płyt g-k, czyli na ruszcie ze stalowych profili, co pozwala ukryć nieznośne kable. Niektórzy decydują się na projektor – urządzenie do odtwarzania kina domowego można zmieścić na przykład w suficie podwieszanym: w windzie działającej na pilota, wysuwanej na czas projekcji i chowanej po niej.
 

Przeczytaj poprzednie raporty

*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)