Piątek, 24 Listopad 2017-Jana i Flory
TwojRynek

Tematy Archiwalne

listopad: Restauracje

Meblujemy dom
2017-05-22Izabela Bohdanow fot. ErikaWittlieb Komentarze0 komentarzy
Remont wnętrza to dobry moment na wymianę starych mebli na nowe. Sentyment do starej meblościanki powinniśmy odsunąć w zapomnienie. Współczesne meble są nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne – zostają maksymalnie wykorzystane, zabierając przy tym jak najmniejszą powierzchnię.
 
 
 
 
Wybór mebli do salonu, sypialni, kuchni czy łazienki to nie lada wyzwanie. Nie dlatego jednak, że ofert jest zbyt mało, wręcz przeciwnie – współczesny rynek ma nam do zaproponowania meble i rozwiązania, o jakich nasi przodkowie mogli tylko pomarzyć. Na początek przypatrzmy się ogólnie naszym pomieszczeniom.
 
Przed urządzaniem salonu należy zastanowić się, do czego będzie nam służył: czy będziemy w nim wypoczywać, oglądać telewizję, czytać, spożywać posiłki z rodziną, przyjmować gości, a może spać. Salon powinien być tak zaprojektowany, aby spełniać wszystkie nasze potrzeby. Dobrze jest zacząć od wyboru mebli. Trudniej bowiem dobrać później kolor obicia do koloru ścian. Na koniec można sobie zostawić wybór dodatków – łatwiej wtedy ocenić, czego w salonie brakuje. Przy projektowaniu salonu warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim w pomieszczeniu powinny dominować jasne barwy, gdyż w połączeniu z lustrami optycznie powiększą salon. Sofy lepiej prezentują się na dłuższych ścianach, a zbyt puste ściany warto uzupełnić wiszącymi dekoracjami – ramkami lub modnymi ostatnio designerskimi naklejkami. Urządzenia należy ustawiać w pobliżu gniazdek, dzięki czemu uniknie się plątaniny kabli. Wśród mebli wybieranych do salonu, możemy wymienić takie, jak: szafy, stoły i krzesła, kredensy, komody, witryny, regały, biblioteczki, lustra, meblościanki, półki, stoliki okolicznościowe i wszelkiego rodzaju szafki. To, jak się będą prezentować, zależy przede wszystkim od materiałów, kolorów i odpowiednich połączeń.
 
W przypadku sypialni królują różne style: zaczynając od romantycznego, przez skandynawski i vintage, a kończąc na stylu klasycznym. Decydując się na meble i dodatki do sypialni, musimy zwrócić uwagę na aranżację całego wnętrza. Entuzjaści stylu rustykalnego powinni wybrać komody i stoliki nocne w kolorze naturalnego drewna, a na łóżko położyć pościel z naturalnych tkanin. Dla marzących o stylu romantycznym producenci stworzyli białe stoliki nocne, łóżka z baldachimem i lampy z abażurami z motywami kwiatowymi. Dzisiaj możemy mieć sypialnię tak urządzoną, jak tylko sobie zamarzymy. Obowiązuje jednak zasada, aby nie wybierać zbyt ciężkich, przytłaczających mebli. Im więcej przestrzeni zostawimy w sypialni, tym lepiej odpoczniemy. Ważnym elementem w tym względzie są drzwi, które mają gwarantować ciszę i intymność. Najlepiej wybrać drzwi bez przeszkleń, gdyż są bardziej dźwiękoszczelne, nie dociera przez nie światło i pozwalają choć na chwilę odgrodzić się od reszty świata. W sypialni nie powinien nas rozpraszać nadmiar bodźców. Projekt pomieszczenia musi obejmować łóżko, szafki nocne, dobre oświetlenie i szafę. Większość z nas z powodu małej liczby pokoi ma w sypialni bibliotekę, biurko, szafę garderobianą, a czasem nawet sprzęt sportowy.
Kuchnia należy do najważniejszych pomieszczeń w domu. Kojarzy się przede wszystkim z jedzeniem i ciepłem, a także daje poczucie bezpieczeństwa. Musi również spełniać swoje podstawowe funkcje. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu pomieszczenia i właściwemu doborowi mebli może być najczęściej odwiedzanym miejscem.
 
Przed zakupem mebli musimy zdecydować, czy będą to meble gotowe, do samodzielnego montażu, czy szafki kuchenne na zamówienie. Na rynku możemy dostać wszystko: meble kuchenne w stylu angielskim, prowansalskim, rustykalnym, retro czy klasycznym, wykonane płyt wiórowych, z MDF lub litego drewna, a okryte laminatem, lakierem albo fornirem. Odpowiednie ustawienie mebli i kuchennego sprzętu AGD to gwarancja ergonomicznie urządzonej kuchni. We wnętrzach szafek kuchennych można spotkać zainstalowane samohamujące mechanizmy szuflad i drzwiczek, druciane koszyki, cargo i karuzele. Na meble kuchenne składają się też modele do jadalni, czyli stołki, krzesła oraz stoły – szklane lub drewniane.
 
Przestrzeń łazienki należy dobrze zagospodarować, aby spędzanie w niej czasu sprawiało nam przyjemność, a nie było udręką. Od czego zacząć planowanie? Na rynku zaczęły pojawiać się materiały do łazienki, te same, które wykorzystuje się do salonu czy kuchni. Dziś już nikogo nie dziwi łazienka urządzona w szkle, kamieniu czy metalu. Szkło to materiał zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Coraz częściej w aranżacji wnętrza łazienki wykorzystuje się czerń, choć nadal nie brakuje zwolenników śnieżnej bieli. Często stosowane blaty umywalkowe pozwalają na użytkowanie dodatkowej przestrzeni, a wszystkie wnęki lub nieregularne miejsca na ścianie sprawdzają się jako funkcjonalne szafki i półki. Jak wyposażyć nowoczesną łazienkę? Lepsza wanna czy kabina prysznicowa? W małych wnętrzach częściej stawia się na prysznic, miskę ustępową i umywalkę. Coraz większą popularność zyskują wanny z zamontowanym prysznicem. Najmodniejsza nadal pozostaje biała cyramika, ale zmieniają się kształty – najczęściej kupowane są wanny w bardziej wyrazistych, symetrycznych kształtach. Do tego dochodzą meble, zazwyczaj szafki lakierowane w stonowanych kolorach.
 

Przeczytaj poprzednie raporty

*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)