Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Czas wolny

Jak wybrać szkołę i kupić kurs tańca?
2012-04-20Joanna Turakiewicz, fot. Watje11, sxc.hu Komentarze1 komentarz
Taniec to doskonały sposób na relaks, rozwijanie zdolności psychomotorycznych dzieci, młodzieży i dorosłych, a także niebywale przyjemna droga do doskonałej kondycji i zgrabnej sylwetki. Aby jednak przygoda nie skończyła się rozczarowaniem, rodzaj kursu trzeba dobrać do osobistych predyspozycji. Na co zwrócić uwagę, czego wymagać od instruktorów oraz jak wybrać szkołę i jak kupić kurs tańca?

 

Rodzaje tańca

 
Zacznijmy od tego, by wybrać taniec, najlepiej odpowiadający temperamentowi i kondycji fizycznej oraz zastanowić się czy ma to być forma towarzyska, do której potrzebny jest partner czy też solo. Minęły czasy, kiedy szkoły tańca uczyły kroków i układów dziesięciu podstawowych tańców, tańczonych na turniejach. Dziś można wybierać nie tylko wśród standardów, latino, ale też etnicznych oraz programów stanowiących połączenie elementów tanecznych z ćwiczeniami aerobowymi i wielu innych.
 
Tańce standardowe i latino (towarzyskie, turniejowe):
 • walc angielski,
 • walc wiedeński,
 • foxtrot,
 • quickstep,
 • tango,
 • rumba ,
 • samba,
 • cha-cha,
 • paso doble,
 • jive.
 
Sześć tańców z powyższej listy należy do grupy tańców latynoamerykańskich:
 
Tango – zmysłowy, przedstawiający walkę i namiętność taniec, często mylony z tango argentyńskim.
 
Rumba - zmysłowy, wymagający dobrych zdolności psychomotorycznych taniec, tańczony prawie w miejscu. Tancerze zachowują wyprostowaną postawę i uniesione głowy, wykonują na całych stopach dwa szybkie kroki i jeden wolny w jednym takcie.
 
Samba – (dwu- lub trzykrokowa) szybka, skoczna, wymagająca dużo przestrzeni; partnerzy stawiają kroki na podeszwach, często płynnie zginając i prostując kolana.
 
Cha-cha – tempo umiarkowanie szybkie, ale dość trudny rytm do dynamicznej muzyki sprawiają, że nie jest to łatwy taniec dla początkujących.
 
Paso doble – zmysłowy taniec, w którym biodra, zachowujących wyprostowaną postawę tancerzy, są połączone. Występujące kroki i pozycje: zasadnicza, promenada, kroki marszowe, boczne, w miejscu, unoszenie i opadanie
 
Jive – wymagający dobrej kondycji taniec wywodzący się od rock&rolla, tańczony w tempie wolnym, średnim albo szybkim.
 
Popularne tańce towarzyskie poza kanonem standardów:
 
Tango argentino - niesamowicie zmysłowe, pełne namiętności tango rodem z Buenos Aires, nie jest tym samym, które mieści się w kanonie tańców standardowych. Jego wizytówką jest charakterystyczna „szermierka” nóg tańczących partnerów. !
 
Merengue – pochodzący z Dominikany żywy, energetyczny i radosny taniec do muzyki o wyraźnym, jednostajnym rytmie.
 
Salsa – wywodzący się z Karaibów gorący i zmysłowy taniec, zaliczany do latynoskich. Wymaga dużej płynności ruchów. Szczególnie popularny na Kubie i w Ameryce, również w Polsce zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. Tańczona zarówno w parach, jak i solo.
 
Bachata – pochodzący z Dominikany gorący taniec latynoski, wymagający od tancerzy silnej pracy bioder akcentującej uderzenia w muzyce.
 
Choć nie sposób wymienić wszystkich form i technik tanecznych, szczególnie, że wciąż powstają nowe, pochodzące np. z połączenia dwóch albo więcej istniejących gatunków, wymieńmy choć kilka modnych form tańca solo:
 
Breakdance – a właściwie bboying to rodzaj tańca polegający na wykonywaniu ewolucji połączonych z czystym rytmicznym tańcem. Wymaga doskonałej kondycji oraz wyczucia rytmu.
 
Street dance - nowoczesny, taneczny mix łączący najpopularniejsze style- hip-hop, funky czy broadway jazz.
 
Fitness dance -występujące w różnych formach połączenie kroków tanecznych z formami aerobowymi. Wspomaga kondycję, wytrzymałość na wysiłek.
 
Salsa hip-hop stanowi nowatorskie połączenie rytmów latino z elementami hip- hopu.
 
Tańce etniczne jak afrodancehall - gorące rytmy, w tym przypadku afrykańskie i jamajskie – bardzo dynamiczne i energetyczne.
 
Taniec brzucha - sztuka taneczna wywodząca się z Półwyspu Indyjskiego, bardzo zmysłowa i kobieca, łącząca dynamiczne ruchy bioder z delikatnymi ruchami ramion.
 

 

Rodzaje kursów tańca

 
Kursy tańca standardowego i latynoamerykańskiego
 
Kursy ogólne, podczas których uczestnicy poznają tańce standardowe i latynoamerykańskie to dobry sposób na oswojenie się z różnymi rytmami, krokami i technikami. Takie „ćwiczenie ogólnorozwojowe” pozwala ocenić własne predyspozycje i taneczny temperament.
Zajęcia polegają przeważnie na nauce kroków podstawowych tańców standardowych, uzupełnianych na kolejnych zajęciach i kursach wyższego stopnia o następne, trudniejsze i bardziej zaawansowane figury. W ten sposób na każdych zajęciach powtarzane są poznane wcześniej kroki, co ułatwia ich opanowanie i utrwalenie.
Wciąż popularną formą pozostają kursy łączące naukę tańców standardowych i latynoamerykańskich, choć zdarzają się i takie, które kształcą uczestników tylko z jednej grupy tańców, np. wyłącznie z latino.
 
Kursy uczące jednego konkretnego tańca
 
Jeśli z bogatego kanonu tańców wybrałeś, czy wybrałaś swój ulubiony, możesz szlifować umiejętności w tym zakresie na kursie uczącym jednego konkretnego tańca. Podczas kursów różnego stopnia uczyć się będziesz podstawowych, a potem zaawansowanych kroków, figur i układów. Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość doskonałego opanowania tańca, który przynosi największą przyjemność i satysfakcję. Można też nauczyć się opracowywania autorskich układów choreograficznych.
 

Bardzo praktyczne!
Kursy tańca użytkowego, łączą najbardziej popularne techniki taneczne, przydatne bywalcom imprez. Znajdzie się tu parę standardów jak walc czy samba, ale też dance, 2na1, blues czy salsa.
 
 
 
Kurs baletu?
Taniec klasyczny, inaczej akademicki, potocznie nazywany baletem to najbardziej wymagająca forma tańca. Tancerze muszą znajdować się nie tylko w doskonałej kondycji, utrzymywać ciało w wysokim stopniu elastyczności, ale też zachowywać odpowiednią figurę. Zawodowi tancerze na ogół rozpoczynają naukę we wczesnym dzieciństwie i doskonalą umiejętności przez lata, więc trudno mówić w tym przypadku o „kursie”. Zdarzają się jednakże zajęcia dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej, łączące rytmikę z elementami baletu.
 
 
Taniec w parze czy solo?
 
Osoby nieposiadające stałego partnera do tańca oraz takie, które po prostu wolą tańczyć samodzielnie, nie narażając się na wzajemne deptanie po stopach, mogą wybrać się na jeden z kursów, na których taneczne kroki poznaje się solo. Popularne są organizowane w ten sposób kursy salsy.
 
Zajęcia indywidualne i grupowe
 
Zajęcia indywidualne często wybierają przed ślubem pary chcące nauczyć się kroków na swój pierwszy taniec. Indywidualny tok zajęć zapewnia stuprocentową uwagę instruktora, który nie zajmuje się w tym samym czasie innymi parami. Pozostawia też dużo dowolność w wyborze tańca lub tańców, których kursanci mają się uczyć, ustaleniu programu nauki, bieżącą poprawę wszelkich niedociągnięć, co może nawet znacznie przyspieszyć naukę. W przypadku zajęć indywidualnych trzeba się jednak liczyć z wyższą ceną.
Dużo tańsze są kursy grupowe, trzeba jednak liczyć się z tym, że instruktor będzie musiał zająć się po trosze każdą parą i tempo nauki będzie dużo mniejsze. Na zajęcia takie zapisują się osoby obdarzone w różnym stopniu talentem i wyczuciem rytmu, dlatego może się zdarzyć, że jedna para będzie miała problem z nadążeniem za resztą grupy, a inna zdąży się znudzić. Od doświadczenia instruktora zależy czy będzie potrafił wyrównać poziom grupy, pomóc uczącym się wolniej, zadbać o satysfakcję bardziej utalentowanych.
 
Zajęcia dla singli
 
Niektóre szkoły organizują specjalne kursy dla singli, gdzie osoby, które nie mają stałego partnera, mogą przyjść same i na miejscu znaleźć partnera. Nawet jeśli szkoła nie organizuje dokładnie takiego kursu, warto zapytać, czy istnieje możliwość znalezienia partnera podczas zajęć.
 
Kursy stacjonarne i wyjazdowe
 
Klasyczna nauka na kursie podczas zajęć odbywających się 1-3 razy w tygodniu w siedzibie szkoły lub wynajmowanej przez nią sali. Oprócz zajęć stacjonarnych niektóre szkoły organizują tez obozy taneczne, podczas których przez tydzień albo dłużej grupa spędza czas w większości na parkiecie. Często oferta wyjazdowa skierowana jest do uczniów danej szkoły, korzystających z kursów stacjonarnych.
 

Na co zwrócić uwagę

 
O jakości i przydatności zajęć decyduje osoba, która je prowadzi, czyli instruktor. Zacznijmy od tego, że nawet najlepszy tancerz, niekoniecznie sprawdzi się w tej roli. Musi on mieć nie tylko odpowiednie przygotowanie merytoryczne i metodyczne, ale podejście do uczniów. Jest to jeden z tych zawodów, w których najlepsze wyniki osiągają ci, którzy pracują z pasją i zaangażowaniem. O merytoryczne kompetencje nauczyciela można zapytać w szkole, ale jeśli chodzi o charyzmę, najlepiej ocenić to osobiście lub bazując na opinii jego uczniów. Pamiętaj, że dDobry instruktor to nie taki, który nauczy powtarzania tych samych sekwencji kroków przy akompaniamencie 2-3 utworów, ale taki, który sprawi, że poznawszy kroki i figury, na wyższych stopniach zaawansowania, kursanci nauczą się je łączyć samodzielnie. Partner poprowadzi partnerkę w taki sposób, że będzie ona w stanie wykonać każdą poznaną wcześniej figurę, nie wiedząc z wyprzedzeniem, w którym momencie ona nastąpi.
 
W sali Najbardziej istotny jest rodzaj i rozmiar parkietu. Drewniany, osadzony również na drewnianej konstrukcji, najmniej obciąży kolana, dzięki zdolności amortyzowania kroków. Wielkość sali powinna przekraczać 50 m kw, szczególnie, jeśli odbywają się w niej zajęcia grupowe. Większa przestrzeń ogranicza ryzyko kolizji i zapewnia większy komfort oddychania. Z tego samego powodu dobrze, jeśli sala ma klimatyzację, a co najmniej wydajny system wentylacyjny. Na wyższych stopniach zaawansowania nauki, pomocne będą lustra, w których można obserwować swoje ciało i korygować zauważone nieprawidłowości. Jako standard odbiera się szatnię i dobre nagłośnienie, ale i bez nich można nauczyć się tańczyć.
 

Zwróć na to uwagę!
Zapisując się na zajęcia grupowe, zwróć uwagę też na ilość osób w grupie, przypadającą na jednego instruktora. Nie funkcjonują, co prawda, sztywne rygory w tym zakresie, im więcej jednak par przypadających na jednego instruktora, tym mniej czasu może on poświęcić na indywidualne podejście, instruktaż, poprawienie błędów i niedociągnięć. Przy 14 parach w trakcie trwających 1,5 godziny zajęć, jednej parze instruktor będzie mógł poświęcić zaledwie ok. 7 minut. Najlepiej, żeby ilość przypadających na jednego nauczyciela nie przekraczała 12.
 
 
Dodatkowe zajęcia, turnieje, warsztaty
 
Niektóre szkoły organizują wieczorki taneczne i warsztaty poza stałymi godzinami zajęć. Dla uczestników kursów są one często bezpłatne. Taki spotkania to dodatkowa możliwość szlifowania umiejętności.
 

Szkoły tańca w Zielonej Górze

 
Wśród popularnych i mniej znanych szkół uczących tańca w Zielonej Górze, znajdziemy m.in.: Szkołę Tańca Gracja, B-Art, czyli szkołę tańca towarzyskiego Jolanty Bechyne, Szkołę Tańca Krzysztofa Kocińskiego Studio Dance Club, Studio Tańca Magic, Studio Tańca Freedom, Studio Tańca Rekreacyjnego Megi, Szkołę Tańca Nowoczesnego Tiga.

Komentarze

 • Nauka Tańca Gdańsk
  2018-08-16
  Zapraszamy do największej i najlepszej szkoły tańca w Trójmieście, do magicznego miejsca z wyjątkową atmosferą i przepięknymi widokami, których nie spotkacie nigdzie indziej.
  Naucz się tańczyć i rozwijaj swoją pasję z nami.
  Zapraszamy do SoSalsa!
  Więcej informacji na stronie http://sosalsa.pl/
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)