Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Czas wolny

Jak wybrać tornister dla dziecka?
2014-08-08Agnieszka Skubiszewska, fot.(samlevan)
Zbliża się nowy rok szkolny i rodzice dzieci szkolnych pieczołowicie kompletują wyprawkę szkolną. Niewątpliwie najistotniejszym zakupem jest odpowiedni tornister dla naszej pociechy. Jak wybrać odpowiedni model i na jakie parametry plecaka zwrócić uwagę? Przedstawiamy przydatny poradnik jak należy się do tego zabrać.
 
 
 
 
 
 
Źle dobrany tornister może powodować wady postawy, zmniejszać pojemność płuc, a także jest odpowiedzialny za mrowienie rąk, bóle głowy i kręgosłupa.
A jakie są cechy dobrego tornistra?
 • lekki
 • dopasowany do wzrostu dziecka,
 • odpowiedni kształt,
 • z odpowiednim atestem,
 • powinien posiadać dużo kieszeni i przegródek , co pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar w plecaku,
 • wygodne, szerokie i regulowane szelki – bardzo przydatny tez jest dodatkowy pasek umiejscowiony na klatce piersiowej i w pasie,
 • usztywniony i wyprofilowany tył – powinien przylegać do pleców dziecka. Ważne jest, aby był odpowiednio usztywniony i żeby miał wybrzuszenie dla podparcia lędźwiowego odcinka kręgosłupa.

 

Rodzaje szkolnych toreb

 
Na półkach sklepowych mamy do wybory różne rodzaje szkolnych toreb. Który rodzaj okaże się właściwy dla naszego dziecka?
 1. Tornister – podobno najlepszy dla pierwszoklasisty ze względu na odpowiednie usztywnienie, dzięki czemu pomaga zachować dziecku prawidłową postawę. Ważne jest żeby nie był za ciężki. Niestety to rozwiązanie może wydać się niektórym dzieciom za „dziecinne”.
 2. Plecak – zazwyczaj jest dużo lżejszy od tornistra. Jeżeli jest dobrze wyprofilowany i posiada on dodatkowy pasek do zapięcia w pasie – może być dobrą alternatywą dla bardziej usztywnionego tornistra.
 3. Torby na ramię – nie jest to dobre rozwiązanie dla kręgosłupa naszego dziecka.
 4. Torba na kółkach – to tornister lub plecak, który dzięki praktycznej rączce umożliwia dziecku ciągnąć bagaż do szkoły i nie trzeba go nieść na plecak. Wybór takiej torby zależy także od drogi, jaką dziecko będzie codziennie pokonywać. Jeżeli droga jest wyboista to takie rozwiązanie się nie sprawdzi.
 
 

Wielkość

 
Aby ocenić, czy plecak szkolny jest odpowiedni dla naszego dziecka konieczne jest przymierzenie go na potencjalnym właścicielu. Plecak nie powinien być szerszy od dziecka i swoją wielkością go przytłaczać. Prawidłowo spód tornistra nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców, a góra powinna kończyć się na wysokości ramion.
 

Waga

 
Tornister szkolny wraz z zawartością nie powinien ważyć więcej niż 10 % masy ciała dziecka. Tak więc uczeń, który waży 25 kg nie może nosić plecaka cięższego niż 2,5 kg. Niestety często rzeczywistość kształtuje się całkiem inaczej – zapakowane tornistry naszych pociech mogą ważyć nawet dwa razy więcej -5-6 kg. Dlatego bardzo ważne jest, aby sam tornister był możliwie lekki.