Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Czas wolny

Karuzela dla niemowlęcia. Jak ją wybrać
2012-11-23Maria Zychler, fot. Katarzyna Zwolska Komentarze0 komentarzy
Karuzela zawieszana nad łóżeczkiem lub wózkiem to pierwsza zabawka niemowlęcia. Warto ją kupić jak najwcześniej, bo maluch szybko z niej wyrasta. Karuzele stymulują rozwój dziecka i potrafią zająć jego uwagę na dłuższy czas, dając rodzicom możliwość wytchnienia. Czasem jednak dziecko w ogóle nie zwraca na nią uwagi. Jak wybrać i kupić karuzelę dla niemowlęcia?

 
 
 

Rodzaje karuzeli

 
Wybierając karuzelę, do dyspozycji mamy modele z pozytywką i bez pozytywki. Przy czym te ostatnie należą ostatnio raczej do rzadkości. Karuzele muzyczne są najbardziej popularne ze względu na dodatkowe działanie stymulujące zmysł słuchu. Rodzice cenią w nich też zdolność większego zajmowania, a nawet usypiania dziecka, jeśli w repertuarze znajdują się też kołysanki.
Innym rozróżnikiem jest materiał, z którego wykonane są ruchome zabawki zawieszone na pałąku. Plastikowe są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, można je myć do woli. Z kolei te z materiału, np. pluszowe są miłe w dotyku i przydadzą się, kiedy maluch zacznie sięgać do nich rączkami i dotykać. Łatwiej się kurzą, ale też na ogół można je prać.
 
 
Uwaga!
Dziecko może dotykać zabawek koniuszkami palców, ale nie powinno mieć możliwości złapania ich rączką i pociągnięcia. Karuzela mogłaby na malucha spaść.
 
 
Ze względu na sposób montażu możemy rozróżnić karuzele:
  • montowane do szczebelków łóżeczka,
  • montowane do poręczy,
  • montowane do rączki wózka.
 
Rodzaj elementu mocującego jest szczególnie istotny, gdy karuzelę chcemy zawiesić na łóżeczku bez szczebelków albo tę samą przepinać z łóżeczka na leżak, albo do wózka.
 
 
Karuzela do kąpieli to nietypowy model, nadający się do montażu na małej wanience lub standardowej wannie. Zawieszone na niej zabawki zostały opracowane specjalnie do wodnych igraszek.
 
 

Budowa karuzeli

 
Oprócz wspomnianych już elementów montażowych decydujących o tym w jakich okolicznościach można z niej korzystać, wszystkie karuzele mają ruchome zabawki zawieszone na pałąku. Pałąk wraz z elementem montażowym decydują o wysokości zawieszenia zabawki na łóżeczkiem i jej pozycji wobec niego. Niektóre z nich zostały opracowane z myślą o tym, by nie przeszkadzać w wyjmowaniu dziecka z łóżeczka. Umiejscowione nieco z boku albo z możliwością odginania poza nie.
Zawieszone na pałąku zabawki mogą, ale nie muszą mieć możliwość zdejmowania. Jest ona wskazana w przypadku pluszaków, które od czasu do czasu wymagają prania, by pozbyć się kurzu i innych zabrudzeń. Zdejmowane zabawki przydadzą się też wówczas, gdy dziecko podrośnie i na karuzelę będzie już za duże.
 

Dodatkowe akcesoria i funkcje

 
Pośrodku pałąka może być zamontowane lusterko, w którym z czasem maluch nauczy się rozpoznawać. Przydatna jest też lampka, w którą wyposażone są niektóre modele. Choćby wówczas, gdy chcemy nocą sprawdzić, czy u malucha wszystko w porządku. Uspokoi też dziecko, które nie lubi być samo w ciemności. Nawet kiedy dziecko z karuzeli wyrośnie, można pozostawić przy łóżeczku sam pałąk z lampką i pozytywką.
Z kolei przycisk na obudowie karuzeli pozwala dziecku samodzielnie włączać karuzelę, choćby przez przypadek. Rodzicom zaś życie ułatwi pilot, dzięki któremu można np. włączyć karuzelę w nocy, bez wstawania z łóżka.
Projektor wyświetla na suficie obrazy, dodatkowo zajmujące dziecko po zmroku – np. gwiazdki, a wymienne zestawy zabawek zapobiegną nudzie.
Karuzela wyposażona w sensor zareaguje na płacz dziecka i sama się włączy, by uspokoić je zabawkami i melodyjką pozytywki.
 

Na co zwrócić uwagę wybierając karuzelę

 
Najbardziej istotne jednak jest to, by zabawka była w stanie zainteresować malucha. Nie wszystkie dzieci zwracają uwagę na zawieszoną nad ich łóżeczkiem karuzelę. Być może jest to kwestia odpowiedniego doboru? Po pierwsze: kolory. Tak lubiane przez wiele mam pastele dla malucha będą raczej zbyt mdłe. Uwagę dziecka przyciągną żywe, kontrastowe kolory, lusterko i zróżnicowane kształty zabawek. Liczy się też ich ilość. W najskromniejszej wersji będą trzy, w bogatszych – pięć, a nawet sześć.
Dla wygody użytkowania dobrze jest wybrać model montowany pod takim kątem, by zabawki minimalnie zachodziły na łóżeczko, nie przeszkadzając przy wyjmowaniu i wkładaniu dziecka.
Zwróćmy też uwagę na ilość i jakość wygrywanych przez pozytywkę melodii, a także ich długość. Prosta nakręcana pozytywka zagra jedną melodię przez trzy minuty, a to może być zbyt mało, by uspokoić dziecko. Bardziej zaawansowane modele mają do wyboru kilka, a nawet kilkanaście melodii, w tym muzykę klasyczną – od energetyzującej, żywej i rytmicznej, po bardzo spokojne kołysanki. Dostępne są też na rynku modele z możliwością nagrania własnych dźwięków – np. głosu mamy.
Z długością dźwięku bezpośrednio wiąże się źródło zasilania. Nakręcane pozytywki działają bez baterii, nie generują więc dodatkowych kosztów eksploatacji. Z kolei te na baterie są niezwykle żarłoczne. Jeśli nie mamy dwóch kompletów akumulatorków do ładowania na zmianę, to przy intensywnym użytkowaniu, możemy zbankrutować.
Jeśli już mówimy o dźwięku, warto wspomnieć o możliwości regulacji głośności, którą oferują niektóre modele.
 

Ceny

 
Najtańsze karuzele można kupić na niespełna 50 zł. Najbardziej „bajeranckie” to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Nie tylko o cenę jednak tutaj chodzi. Zabawka ma się dziecku podobać, a ono nie umie jeszcze ,liczyć. Na ogół też używa się jej przez tak krótki czas, że może nie warto przepłacać?
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)