Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Sport i Turystyka

Kryte pływalnie w Zielonej Górze
2012-03-16Maria Zychler, fot. qute, sxc.hu Komentarze0 komentarzy
W Zielonej Górze i jej najbliższych okolicach mamy pięć basenów krytych i dwie pływalnie odkryte – w Drzonkowie i na Ochli. Przy tych pierwszych możemy również skorzystać m.in. z usług odnowy biologicznej, sauny, zajęć zorganizowanych. Przyjrzeliśmy się ofercie i cenom obiektów całorocznych.
 

 
 
 

Pływalnia przy ul. Wyspiańskiego

 
Przez lata to właśnie tam udawały się pielgrzymki zielonogórzan, chcących zażyć kąpieli. Nie mając zbyt wielkiej alternatywy, umawiali się w „Nowicie”, „Delfinie”, albo po prostu „na Wyspiańskiego”. Stąd problem z wiecznie zapchanymi torami, po których nieraz próbowało pływać nawet osiem osób naraz! Pływalnię „odkorkowało” wybudowanie aquaparku i remont basenu w Drzonkowie. Obecnie zawiaduje nią Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Basen składa się z 6 torów o długości 25 m i głębokości 0,90 m - 1,50 m - 3,80 m. Można go wynająć zbiorowo płacąc za torogodzinę, wynoszącą 45 minut.
Dla użytkowników indywidualnych otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 20.30 – 22.00, w sobotę - 14.30 - 20.30 oraz w niedzielę - 10.45 – 19.45.
Ceny za zbiorowy wynajem wynoszą: 55 zł dla szkół i placówek oświatowych, 70 zł dla zakładów pracy, firm, osób prywatnych oraz 100 zł dla tych, którzy na wynajętym basenie chcieliby zarobić, np. organizując zajęcia odpłatne. Za indywidualne wejście dzieci i młodzież szkolna zapłacą 5 zł, a dorośli 6 zł. Można też wykupić karnet miesięczny na jedno wejście w tygodniu - 20 zł (ulgowy – 17 zł) albo dwa wejścia - 38 zł (ulgowy – 32 zł).
Właściciele karnetów mogą z nich korzystać wyłącznie w dni robocze w godzinach 21.15-22.00
W sprawie nauki i doskonalenia pływania kontaktować się należy z Klubem Sportowym Korner.
Na miejscu można też skorzystać z sauny.
 

Aquapark

 
Wyczekany latami bohater wielu potyczek politycznych i poważnej afery, Park Wodny przy ul. Sulechowskiej funkcjonuje już od dwóch lat i zdążyliśmy się przez ten czas do niego przyzwyczaić. Na tych, którzy lubią popływać, czeka 25 metrowy basen pływacki złożony z ośmiu torów. Można też skorzystać z innych atrakcji. Spore zaplecze rekreacyjne obejmuje reklamowaną jako największa w Polsce 210-metrową zjeżdżalnię, czarną dziurę, 90-metrową zjeżdżalnię ze specjalnymi efektami dźwiękowymi i świetlnymi, zjeżdżalnię z cebulą w formie półotwartego lejka, w którym człowiek przez chwilę wiruje i wpada do wody oraz mniejsze zjeżdżalnie: półotwartą salamandrę i szerokotorową. Do tego dzika rzeka (przeciwnurt), ścianka wspinaczkowa nad wodą, kula wywołująca sztuczne fale, gumowy balon, basen do nauki pływania, część rekreacyjna z wodnymi grzybkami, mostkiem i fontanną, zjeżdżalnia w kształcie dinozaura oraz jacuzzi. Basen został też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą liczyć na podjazdy, odpowiednie toalety i podnośnik basenowy.
Za godzinę pobytu na basenie w dni robocze zapłacimy 8 zł (ulgowy – 6 zł), a w weekend 10 zł (ulgowy – 8 zł). Czas liczy się od przejścia przez bramkę, do wyjścia, włącznie z prysznicem, przebraniem się. Chcąc przedłużyć czas pobytu o kolejną godzinę, dorośli zapłacą 10 zł w dni robocze do 15.00, 12 zł po tej godzinie i 15 zł w weekend. Ceny za bilety ulgowe wynoszą analogicznie: 8 zł, 10 zł i 12 zł. Każda minuta powyżej 2 godzin kosztuje dla wszystkich jednakowo – 0,30 zł. Cały dzień spędzimy na pływalni, wykupując bilet dzienny, który w dni robocze kosztuje 40 zł za normalny i 36 zł za ulgowy, a w weekendy – 48 zł i 44 zł. Na hali basenowej znajduje się bar, dzięki czemu można faktycznie przez cały dzień niemal nie wychodzić z wody.
Karty abonamentowe kupuje się w kasie parku wodnego. Zostały one tak skonfigurowane, że im droższy kupimy karnet, tym więcej można zaoszczędzić – płacąc 45 zł, otrzymamy 50 zł do wykorzystania na pływalni, przy najdroższej karcie za 700 zł oszczędzamy 300 zł (wartość karty – 1.000 zł).
W parku organizowana jest nauka i doskonalenie pływania dla dzieci i dorosłych w postaci trwających ok. 3 m-cy turnusów.
W obiekcie znajduje się również fitness club, SPA oraz kompleks saun, do których można wejść bezpośrednio z hali basenowej i skorzystać za dodatkowa opłatą.
 

WOSiR

 
Świeżo wyremontowana pływalnia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekrreacji w Drzonkowie po renowacji zyskała nowoczesną aranżację, nieprzypominającą panującego to do niedawna klimatu PRL. Na pływaków czekają tu 4 tory o długości 25 metrów i o głębokości 120 cm do 170 cm Funkcjonujący w sezonie jesienno - zimowo – wiosennym basen dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych – zadbano o sanitariaty i specjalny podnośnik basenowy, a z basenu krytego do gabinetów odnowy biologicznej dojechać można windą.
Z obiektu, w którym torogodzina trwa 45 minut, można korzystać na podstawie biletów jednorazowych w cenie 8 zł za normalny i 6 zł za ulgowy. Istnieje też możliwość wykupienia biletu rodzinnego dla niepełnoletnich członków rodziny. Osoby z I stopniem niepełnosprawności za wstęp nie płacą, a ich opiekunowie i osoby z lżejszą niepełnosprawnością muszą wyskrobać z portfela 4 zł. Karnet na 8 wejść kosztuje 56 zł, na 12 zaś – 72 zł.
Można również wynająć na wyłączność tor (55zł – 90 zł/45 min), a nawet cały basen (200 zł – 340 zł/ 45 min).
Nauka pływania odbywa się tutaj w dwóch trybach: indywidualnie (50 zł / 45 min) oraz w grupach (10zł - 15 zł / 45 min)
 
Latem w Drzonkowie skorzystać można z uroków kąpieliska odkrytego, również świeżo wyremontowanego.
 

Baseny w fitness&SPA

 
Oprócz dużych pływalni, zielonogórzanie mogą skorzystać również z bardziej rekreacyjnych basenów, jak te w Dana Hotel&Spa i Gregor fitness&SPA.
Zacznijmy od pierwszego z nich. Zawodów olimpijskich nikt by tu raczej nie urządził, ale na rekreację spokojnie wystarczy, a niekwestionowaną zaletą tego basenu jest fakt, że woda w nim jest ozonowana. Ten sposób odkażania wody zdecydowanie lepiej wpływa na skórę, włosy i drogi oddechowe. Dlatego też na zajęcia pływania w Dana Hotel&SPA przychodzą rodzice z naprawdę małymi dziećmi: już od trzeciego miesiąca życia.
Jednorazowe wejście kosztuje 15 zł za pierwszą godzinę, 10 zł za każdą następną lub 30 zł za wejście bez limitu czasowego. Można też kupić karnet na 5 wejść za 60 zł lub na 10 wejść za 110 zł. Dzieci do szóstego roku życia wejdą bezpłatnie. W kompleksie można też skorzystać z jacuzzi, saun, kriokomory, fitnessu i SPA.
 
W Gregor fitness&SPA wejściówkę wykupuje się na basen i saunę równocześnie, z tym, że ta druga czynna jest od 17.00 do 23.00. Pierwsza godzina tej przyjemności kosztować nas będzie 25 zł, druga - 15 zł, ale tutaj już zaczyna się naliczanie minutowe, więc za 1,5 godziny zapłacimy 32,50 zł. Każdą następną minutę firma wycenia na 0,25 zł. Tańsza będzie godzina basenu w godzinach 9.00- 17.00- 12 zł. W tym czasie też nieletni mogą skorzystać z 50% rabatu Właściciele karnetów na zajęcia fitness w klubie mogą liczyć na zniżki. Istnieje też możliwość wykupienia karnetów w cenie od 50 zł za jednorazowe wejście bez ograniczenia czasowego, do 220 zł za 8 wejść bez ograniczeń czasowych. W ofercie dostępne są również pakiety minutowe. Zmęczeni pływaniem mogą odpocząć na leżakach albo w jacuzzi, ale to do godz. 20.30 jest płatne – 4 zł za 5 minut. Oprócz saun i fitnessu na miejscu można skorzystać z odnowy biologicznej, solarium
 
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)