Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Sport i Turystyka

Jak kupić wędkę
2015-07-31Izabella Bohdanow, fot.( Neil2580) Komentarze0 komentarzy
Wędkowanie z jednej strony uspokaja, pozwala się zrelaksować, z drugiej strony można poczuć adrenalinę, kiedy na przynętę uda nam się złapać dużą sztukę. Warto spróbować tego zajęcia. Trzeba jednak zainwestować w odpowiedni sprzęt. Wybór nowej wędki to nie taka prosta sprawa. Ilu wędkarzy, tyle modeli. Nawet doświadczeni wędkarze mają problemy.
 
 
 
 
Można się zastanawiać, co takiego ludzie widzą w wędkowaniu. Siedzenie nad stawem długimi godzinami w oczekiwaniu na zdobycz może wydawać się trochę nudne. Jednak kusi świeże powietrze, kontakt z przyrodą i złowienie dużej ryby. Rozpoczynając przygodę z wędkowaniem, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a to nie jest wcale proste.
 

Parametry wędki

 
Przed zakupem wędki warto wiedzieć, jakie powinna posiadać parametry. Różnice między nimi decydują o przeznaczeniu wędziska. Kupując wędkę, trzeba zwrócić uwagę na: akcję, ciężar wyrzutu, długość, długość transportową i wagę. Czym jest akcja? To parametr, który decyduje o tym, w jaki sposób wędka będzie „zachowywać się” podczas wyrzutu i holu ryby, w jakim stopniu będzie się wtedy odkształcać i w jaki sposób będzie to wpływać na efekt końcowy połowów. Wyróżniamy akcje A, B, C i D. Pierwsze dwie to akcje szczytowe, polecane raczej doświadczonym wędkarzom, zwłaszcza przy holowaniu ryby. Pozwalają na precyzyjne rzuty i bardzo szybkie zacięcia. Początkujący wędkarze powinni zainwestować w wędkę akcji C, czyli półparabolicznej. Przy holowaniu ryby jest zdecydowanie łatwiej, jednak nie cechuje się taką szybkością. Akcja D to akcja paraboliczna, przy której niemożliwe jest szybkie zacięcie i wymaga ona dużego refleksu. W cele sprawdzenia akcji wędki warto przeprowadzić prosty test. Wystarczy wziąć do ręki kij i pomachać nim w górę i w dół. Im bardziej wędka będzie się odkształcać, tym wolniejsza akcja. Przy wędkach z akcją szczytową szczytówka będzie się lekko wyginać.
Najistotniejszym parametrem wędki przy doborze obciążników i przynęty jest ciężar wyrzutu. Na przykład jeśli wynosi on 5-25, to znaczy, że wspólna waga ciężarku i przynęty powinna liczyć od 5 do 25 gramów. Przy lżejszym zestawie wędka będzie zbyt sztywna, żeby ją skutecznie i celnie zarzucić. Cięższy zestaw może grozić złamaniem wędziska i koniecznością ponownego zakupienia wędki, która nie należy do najtańszych sprzętów. Jak widać, znajomość ciężaru wyrzutu jest bardzo ważna.
Długość wędki określa rodzaj uprawianego wędkarstwa. Im dłuższa wędka, tym zarzucimy ją na dalszą odległość. Najkrótsze wędki podlodowe mają mniej niż pół metra, a najdłuższe osiągają nawet osiemnaście metrów.
Długość transportowa określa komfort przewożenia sprzętu. Im jest on mniejszy po złożeniu, tym wygodniej nim podróżować, chowając do torby czy bagażnika. Co do wagi, sprawa jest oczywista – im lżej, tym lepiej.
 

Rodzaje wędek

 
Wśród rodzajów wędek wyróżniamy trzy:
 • teleskopowe,
 • segmentowe,
 • jednoczęściowe.
Czym się od siebie różnią poszczególne rodzaje? Teleskopowe rozkłada się, wysuwając kolejne elementy, chowane jeden do drugiego. Wędki segmentowe składa się z kilku oddzielnych części – dwóch, trzech, a bywa że i z czterech. Zaletą „teleskopów” są ich niewielkie rozmiary po złożeniu, nawet jeśli są bardzo długie. Wędki składane mają z kolei lepszą akcję. Konstrukcje jednoczęściowe są bardziej wytrzymałe. To doskonały wybór do połowów z łódki, świetnie też sprawdzają się w wodach słonych. Jednak ich długość transportowa pozostawia wiele do życzenia. Podczas podróży publicznymi środkami transportu mogą ulec zniszczeniu. W niektórych wędkach jednoczęściowych stosuje się rolki w przelotkach. Zwijana żyłka lub plecionka wędruje po prowadnicy z obracających się rolek. W ten sposób zmniejsza się ryzyko zerwania żyłki podczas holowania dużych ryb.
 

Typy „kijów”

 
Wśród typów „kijów” do uprawiania najpopularniejszych rodzajów wędkowania wyróżniamy:
 • baty, tyczki,
 • bolonki, wędki matchowe,
 • spinningowe,
 • castingowe, jerkingowe,
 • gruntowe, feedery,
 • karpiowe,
 • morskie, surfowe,
 • muchowe,
 • podlodowe.
 
Baty i tyczki to wędki najprostsze, a do tego bardzo długie – od 3 do 13 metrów. Nie mają kołowrotka i przelotek, a żyłka przymocowana jest bezpośrednio do szczytówki lub gumowego amortyzatora w tyczkach. Baty służą do łowienia najczęściej niewielkich ryb z brzegu. To dobry wybór dla osób rozpoczynających swoją przygodę z wędkarstwem. Tyczki służą do łowienia metodą tzw. zestawu skróconego, głównie w rzekach i kanałach. To duży wydatek – niektóre modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Bolonki i wędki matchowe również są bardzo długie, mają od 8 do 10 metrów (matchowe są nieco krótsze – od 4 do 6 metrów). U nich już jednak występują przelotki i używa się ich z kołowrotkiem. Służą do tak zwanych połowów odległościowych, najczęściej na dużych rzekach. W przypadku metody matchowej (angielskiej) łowi się ze szczytówką zanurzoną w wodzie, gdzie żyłka jest zatopiona i nie leży na powierzchni.
Kije spinningowe służą do łowienia ryb drapieżnych (okoni, szczupaków) na tak zwaną błystkę, woblera lub gumę. Są to kije krótkie – od 1,8 do 3 metrów, o różnej akcji i ciężarze wyrzutowym. W przypadku błystek i woblerów stosuje się zazwyczaj kije o akcji szczytowej i o większym ciężarze wyrzutowym – do 50 gramów. Łowienie na przynęty miękkie (gumy) wymaga stosowania wędek o akcji parabolicznej i o ciężarze wyrzutowym od 5 gramów. Jest to jednak sprzęt dla doświadczonych wędkarzy.
Kije castingowe i jerkingowe służą do połowu drapieżników. W Polsce stosuje się je od 10 lat. Przelotki oraz kołowrotek (tzw. multiplikator) należy trzymać do góry a nie do dołu – tym różnią się te kije od spinningów. Są dość krótkie – od 1,8 do 2,5 metrów, choć zdarzają się pięciometrowe. Wędki castingowe mają wolniejszą akcję od jerkingowych, które są bardzo sztywne i wytrzymałe. Ich ciężar wyrzutu sięga od 100 do 400 gramów. Do połowów używa się kilkunastocentymetrowej przynęty, zazwyczaj woblera. To dzięki takim wędkom można złowić na przykład metrowego szczupaka.
Wędki Gruntowe i feedery dobrze sprawdzają się przy połowach w rzekach, jak i jeziorach. Nie mają spławika, lecz jedynie hak, obciążenie oraz koszyczek z zanętą, które spoczywają na dnie. O braniu świadczy drgająca szczytówka (często wymienna). Ich długość waha się w granicach od 2,5 do 3,5 metra, na rynku są jednak wędki o długości do 6 metrów. Ciężar wyrzutu wynosi do 400 gramów.
Wędki karpiowe mają około 4 metry długości i dość duży ciężar wyrzutu. Są mocne, dość sztywne i ciężkie. Sam kij może ważyć nawet ponad pół kilograma. Do tego dochodzi jeszcze kołowrotek i zestaw. Wybierając się na karpie, warto wziąć ze sobą mocną podpórkę na wędkę.
Wędki muchowe to sprzęt do łowienia na sztuczną muchę. Kije te są niezwykle elastyczne, wytrzymałe, o parabolicznej akcji, bardziej miękkie w środkowej części niż inne typy. Kołowrotek mocuje się w nich na samym końcu. To wędki przeznaczone dla najbardziej doświadczonych wędkarzy.
Podlodowe to bardzo krótkie wędki o długości maksymalnie do około jednego metra, sztywne, ze szczytową akcją. Oczywiście, przeznaczone są do połowów spod lodu.

 

Materiał

 
Do wykonania wędek stosuje się obecnie włókna węglowe – zapewniają dużą wytrzymałość, a przy tym mało ważą. Bambusowe kije to już przeżytek. Na rynku dostępne są tańsze wędki, zrobione z włókna szklanego. W wielu wypadkach gwarantują wystarczającą wytrzymałość. Dla wzmocnienia stosuje się dodatkowo oploty węglowe, a nawet kewlarowe. Wędka węglowa z kewlarowymi oplotami cechuje się dużą wytrzymałością. Uchwyty pokrywa przede wszystkim korek, rzadziej pianka poliuretanowa. Przelotki wykonane są z metalu z porcelanową powłoką.
 
Akcesoria dla wędkarzy
 
Na wymienienie wszystkich akcesoriów dla wędkarzy nie starczyłoby miejsca, a opisanie ich to już kwestia odrębnego artykułu. Pólki w sklepach wędkarskich uginają się od przynęt, spławików, zanęt, sygnalizatorów, koszyczków, żyłek, plecionek, obciążników, podbieraków, cążków, przyponów, haczyków, kotwiczek, stojaków, siedzisk, namiotów czy siatek. Przyjrzyjmy się więc tylko tym najważniejszym. Na początku należy dobrać żyłkę, haczyk (lub twister, błystkę, wobler, muchę) i obciążniki.
Grubość i wytrzymałość żyłki należy dostosować do wielkości ryb, na jakie zamierzamy polować. Najcieńsze i najlepsze mają 0,06 mm i wytrzymałość do pół kilograma. Najgrubsze stosowane w Polsce żyłki mają pół mm. Wielkość haczyka musi być dostosowana do rozmiarów przynęty. Wybierając żyłkę, warto zwrócić uwagę na jej miękkość. Miękka rozłoży się na wodzie prosto, podczas gdy twarda będzie się zawijać i plątać.
Do zarzucenia wędki potrzebny jest także ciężarek. Na rynku dostępnych jest mnóstwo obciążników o przeróżnych kształtach i dużej rozpiętości wagowej od 0,1 grama po półkilogramowe ciężarki do połowów morskich.
Ważne, by waga całego zestawu, obciążenia i haczyka z przynętą nie przekroczyła górnej granicy ciężaru wyrzutu, gdyż może to uszkodzić wędkę.
 
 

Ile to kosztuje

 
Do najpopularniejszych producentów wędek należą: Abu Garcia, Cormoran, Daiwa, Dragon, Jaxon, Konger, Mikado, Quantum, Rhino, Shimano, Spro, Trabucco, Tubertini oraz Zebro. Ceny są zależne od materiału wędki. Najtańsze baty kosztują około 20 złotych. Tego typu sprzęt nadaje się do wędkowania spławikowego. Za wędkę spinningową zapłacimy od 25 do 100 złotych. Sprzęt węglowy spinningów można kupić od 100 złotych. Wytrzymała wędka karpiowa lub wyższej jakości sprzęt jerkingowy to wydatek od 150 do 500 złotych. Profesjonaliści zadowolą się sprzętem od 1000 złotych w górę. Oczywiście nie licząc wszystkich akcesoriów. W sklepach dostępne są zestawy dla początkujących wędkarzy, które kosztują nie więcej niż 100 złotych.
 
 
Jak widać, jest w czym wybierać. Jeśli zamierzamy się wyspecjalizować w jednej technice wędkowania, poszukajmy sprzętu dedykowanego właśnie dla danego stylu. Mało skuteczne jest łapanie na błystkę przy pomocy bata raczej nie będzie skuteczne, a mucha założona na spinning przeważnie kończy się poplątaniem żyłki.
Chcąc zaopatrzyć się w miarę uniwersalną wędkę, najlepszym pomysłem jest zakup średniej klasy spinningu o długości około trzech metrów ze średnią akcją. Z takim sprzętem można ruszyć na połów ryb karpiowatych, białych oraz drapieżniki.
Wędką godną uwagi jest także bat. Nie jest to zbyt duży wydatek, a można na niego łapać metodą spławikową ryby karpiowate lub okonie.
 
 
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)