Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Sport i Turystyka

Plecak na podróże dalekie i bliskie
2013-03-01Maria Zychler fot. (wallyir) Komentarze1 komentarz
Niezbędny dla obieżyświatów, ale też wszystkich podróżujących pociągiem choćby na studia, czy do pracy. Równomierne obciążenie kręgosłupa i wolne ręce to jego najważniejsze dobrodziejstwa. Inne cechy dobierzemy w zależności od celu i rodzaju wyprawy. Zastanówmy się więc jak wybrać i kupić plecak turystyczny odpowiedni dla siebie.

 
 
 

Rodzaje plecaków turystycznych

 
„Już za parę dni, za dni parę, weźmiesz plecak swój i gitarę” – śpiewała przed laty Halina Kunicka, określając tym samym najważniejszy ekwipunek wakacyjny. Od tego czasu plecak zmienił swe oblicze, pozostając jednak nadal jednym z najwygodniejszych, a czasami jedynym możliwym sposobem transportowania bagażu. W zależności od zastosowania, wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów plecaków:
 • trekkingowe/ turystyczne,
 • transportowe,
 • wspinaczkowe,
 • specjalistyczne.
 
Plecak turystyczny może mieć pojemność od 45 litrów do 90 litrów. Powinien być lekki i wygodny, przystosowany do przenoszenia ładunku na dłuższych dystansach. Dla wielbicieli pieszych wypraw, nie tylko górskich. W plecaku transportowym, przystosowanym stricte do przenoszenia różnego rodzaju ładunku, pomieścić można od 50 do nawet 120 litrów zawartości. Plecaki wspinaczkowe, czy skitourowe zostały wyposażone w specjalne usztywnienie pleców i uchwyty umożliwiające przytroczenie sprzętu: kijków, linek itp. Lekkie plecaki specjalistyczne są opracowywane z myślą o przenoszeniu bardzo konkretnej zawartości lub użyciu ich w konkretnych okolicznościach.
 
Innym kryterium podziału jest stelaż lub jego brak. Plecaki miękkie, raczej miejskie, młodzieżowe nie nadają się do komfortowego przenoszenia cięższych ładunków. Usztywniane modele mogą mieć stelaż zewnętrzny albo wewnętrzny, współpracujący z regulowanym systemem nośnym.
Aluminiowe płaskowniki lub cienkie pręty z włókna węglowego, z których wykonany jest stelaż są specjalnie formowane w taki sposób, by były dopasowane do kształtów anatomicznych.
 
Niegdyś niezależnie od płci, wielbiciele pieszych wędrówek obojga płci mieli do dyspozycji podobne modele. Dziś na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli zaprojektowanych specjalnie z myślą o kobietach. Są one lżejsze i wyprofilowane w taki sposób, by optymalnie rozłożyć obciążenie stosownie do anatomicznej budowy kobiecej sylwetki.
 

Budowa plecaka

 
Zasadniczą częścią plecaka, w głównej mierze określającą jego pojemność są komory. Małe plecaki miejskie i niewielkie turystyczne to na ogół modele jednokomorowe. Większość plecaków o pojemności przekraczającej 55 litrów i spora ilość mniejszych (45 litrów) składa się już z dwóch komór. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie ułatwiające korzystanie z plecaka. Aby dotrzeć do przedmiotów znajdujących się na dnie plecaka, nie musimy wszystkiego z niego wyciągać - wystarczy odpiąć zamek dzielący komorę górną i dolną i poluzować sznurek ze stoperem.
Górna część górnej komory to komin. Zamyka go okalająca cały, wodoszczelna klapa, chroniąca plecak przed przedostaniem się do niego wody. Ponieważ nie zawsze zapakowany jest do pełna, klapa powinna być regulowana, by pozwolić na pełne wykorzystanie pojemności komina oraz optymalnej ochrony, jeśli zostaje w nim sporo „luzu”. W klapie powinny też znaleźć się przydatne i pojemne kieszenie, bardzo poręczne, gdy chcemy mieć na podorędziu np. dodatkową bluzę albo coś do jedzenia.
Za pomocą zamieszczonych na klapie gumek i troczków, z łatwością przymocujemy do niej śpiwór lub karimatę.
Kolejnym elementem plecaka, znacznie zwiększającym jego pojemność, są kieszenie: oprócz tej na klapie również boczne (skrzydłowe), a także dodatkowe siatkowe na butelkę wody, czy mapę.
O komforcie użytkowania decyduje system nośny, składający się z pasa biodrowego, stelaża i szelek. To on przesądza o tym, w jaki sposób plecak dopasuje się do sylwetki i jak rozkłada się niesiony w plecaku ciężar. Obecnie standardem stał się stelaż, czyli umocnienie pleców, umieszczany wewnątrz, złożony na ogół w dwóch duraluminiowych rurek. Kolejnym, nader ważnym elementem jest pas biodrowy. Jeśli jest dobrze dopasowany, ściśle przylegający do bioder, noszenie wypełnionego plecaka staje się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Dodatkowym wzmocnieniem działania pasa biodrowego jest pas piersiowy.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając plecak

 
Jest mnóstwo szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego dla siebie worka. Zaczynamy oczywiście od pojemności. W grupie plecaków małych znajdziemy te o pojemności do 60 litrów. Przy doborze odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na regulację szelek, która powinna umożliwić dopasowanie plecaka do wzrostu użytkownika.
Plecaki średnie, o pojemności od 60 do 80 litrów muszą być wyposażone w niekoniecznie szerokie, ale koniecznie regulowane szelki, a do tego masywny pas biodrowy i wspomagający go piersiowy. Szeroki i gruby pas biodrowy i szerokie regulowane szelki to elementy konieczne w modelach o pojemności przekraczającej 80 litrów.
Ważna jest też waga. Najlżejsze są modele przeznaczone do użytkowania przez kobiety. „Kobiecy” plecak o pojemności 55 l ważyć może niewiele ponad kilogram, podczas gdy jego „męski” odpowiednik nawet prawie cztery kilo. Niewiele? To się okaże po kilku godzinach wędrówki z pełnym plecakiem na plecach. Dodatkowe dwa kilo do ekwipunku może sprawiać sporą różnicę.
Dla trwałości i wytrzymałości plecaka kluczowe znaczenie ma rodzaj materiału, z jakiego zostanie wykonany. Jednym z nich są tkaniny poliestrowe, chroniące materiał przed wilgocią i szkodliwym promieniowaniem UV. Mocniejsze od nich są poliamidy, czyli nylon. Najmocniejszy i o największej wytrzymałości materiał powinien być użyty do wykonania dna plecaka, by wytrzymało ciężar zawartości i chroniło ją wystarczająco przed otarciami, obtłuczeniem itp. Kolejną sprawą jest jakość nici, zamków, szwów, które powinny być drobne i nienaruszające materiał wokół nich – przez dziurki do środka przenikać może wilgoć. Od rodzaju i jakości tkaniny i wykonania zależeć będzie stopień wodoszczelności plecaka. Również zamki mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie przed przemakaniem.
 

Uwaga na deszcz
Choć nowoczesne tkaniny i wysoka jakość wykonania gwarantują duży stopień odporności na wilgoć, nigdy nie jest ona stuprocentowa. Dlatego, wybierając się na wyprawę w porze deszczowej, warto zaopatrzyć się dodatkowo w wodoodporny pokrowiec, który stanowić będzie znakomite dodatkowe zabezpieczenie.
 
 
Warto sprawdzić, czy kieszenie da się odpiąć, kiedy nie będą nam potrzebne albo ściągnąć paskami kompresyjnymi, by nie przeszkadzały.
Nowoczesne plecaki wyposażone są też systemy wentylacyjne, stanowiące element systemu nośnego. Nie tylko plecy muszą „oddychać”. Również pas biodrowy powinien być od wewnątrz pokryty odpowiednią tkaniną. Ten element docenimy szczególnie w upały, a nawet w dnie po prostu ciepłe. Wówczas też przyda się element wyposażenia dodatkowego, jakim jest camelbag. Skojarzenie z wielbłądem jest tu całkiem na miejscu – jest to bowiem specjalny pojemnik na napoje z przymocowaną rurką i ustnikiem. Dzięki niemu nie trzeba sięgać po butelkę z wodą, gdy zacznie męczyć nas pragnienie.
 

Ceny

 
Gdyby za najważniejsze kryterium wyboru przyjąć cenę, plecak o pojemności 55 l można kupić już za ok. 100 zł. Czy jednak będzie to produkt trwały i wysokiej jakości? Na pewno nie podpisze się pod nim żadna uznana marka, chyba, że na totalnej wyprzedaży. Stosunkowo dobrej jakości plecak trekkingowy dostaniemy za ok 300 zł. Więcej zapłacimy za lekki plecak damski niż analogicznych parametrów, ale nieco cięższy męski. Najdroższe będą markowe plecaki skitourowe. Cena najdroższych modeli sięgać może 3.000 zł.
 

Komentarze

 • Przemysław Andrzejak
  2013-04-03
  Warto też zwrócić uwagę na to gdzie jedziemy i jak wygląda nasza teżyzna fizyczna, czasem lepiej ciągnąć za sobą walizkę na kółkach niż męczyć się z ciężarem na plecach.
  Pozdrawiam Przemysław Andrzejak
  www.wyjazdyzagranice.pl
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)