Sobota, 17 Listopad 2018-Grzegorza i Salomei
TwojRynek

Sport i Turystyka

Jak kupić walizkę
2012-12-07Joanna Turakiewicz, fot. (xenia) Komentarze5 komentarzy
Niezbędna w podróżach dalekich i tych nieco bliższych. Musi być pojemna, lekka i trwała. Ważna jest ergonomiczna konstrukcja i materiał, z jakiego została wykonana. Przed walizką stoi wiele wyzwań. Jak ją wybierać, by podróżować spokojnie?
 

 
 
 
 
 

Rodzaje walizek

 
Zacznijmy od sposobu przemieszczania walizki, którą można targać, ocierając z czoła pot, albo ciągnąć za sobą na kółeczkach. Pod tym względem wyróżniamy trzy rodzaje walizek:
 • bez kółek
 • na dwóch kółkach
 • na czterech kółkach
 
Te pierwsze należą już raczej do rzadkości. Chcąc taką nabyć, możemy spotkać się z zaskakująco małym wyborem. Nic dziwnego, skoro znacznie wygodniej jest przemieszczać te osadzone na kółkach. Wybierając między dwoma ostatnimi rodzajami, musimy odpowiedzieć sobie na pytania o to, jakim środkiem transportu najczęściej podróżujemy. W przypadku niewielkiego bagażu do przewiezienia samochodem lub samolotem, spokojnie wystarczy walizka na dwóch kółkach ze stopkami i wygodnym uchwytem. Jeśli jednak bagaż jest duży i ciężki, a dodatkowo istnieje przypuszczenie, że przemieszczać się będziemy pociągiem, dłuższe lub krótsze odcinki pokonując pieszo, zdecydowanie lepszym wyborem będzie walizka wyposażona w cztery kółka, działające analogicznie do kółek w wózkach sklepowych albo ruchomych kontenerkach. Obracają się one we wszystkich kierunkach, ułatwiając manewrowanie w wąskich korytarzach, dworcowych zakamarkach itp.
 
Kolejną rzeczą, która różni walizki, jest materiał, z jakiego zostały wykonane.
Choć wielbiciele stylu retro nadal mogą dostać stylowe walizki skórzane, to raczej należą one do rzadkości. Ich wadą była przede wszystkim waga. Zabierając taką walizę na pokład samolotu, wpakujemy do niej mniej niż do nowoczesnego modelu z lekkich materiałów syntetycznych albo zapłacimy za nadbagaż.
Ze względu na rodzaj zastosowanych materiałów, walizki można podzielić na:
 
 • twarde
 • miękkie
 • półtwarde
 
Walizki twarde o ścianach wykonanych z poliwęglanu, włókna szklanego, polipropylenu lub tzw. ABS-u są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Szczególnie warte zainteresowania dla tych, którzy przewożą łatwą do uszkodzenia zawartość. Wytrzymujące od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilo nacisku twarde walizki doskonale chronią zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią.
Walizki miękkie produkuje się z syntetycznych materiałów poliestrowych oraz nylonowych (Cordura) o wysokiej gęstości. Nie zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi w takim stopniu jak twarde, ale dość dobrze radzą sobie z wilgocią. Są lżejsze i elastyczne, dzięki czemu łatwiej je upchnąć np. na wolnym skrawku miejsca na półce w pociągu.
Ścianki w walizkach półtwardych są twardsze od miękkich, ale bardziej elastyczne niż w twardych.
Produkowane z włókien poliestrowych o wysokiej gęstości wzmacnianych pianką oraz z polietylen-co-octan vinylu¸a w skrócie EVA (Ethylene Vinyl Acelate). Materiał ten odznacza się trwałością, elastycznością i odpornością na wodę.
 
Kolejnym kryterium podziału walizek jest ich wielkość. Wyróżniamy pod tym względem:
 • małe
 • średnie
 • duże
 • kosmetyczki
 
Te pierwsze, zwane też podręcznymi lub kabinowymi, pełnią często rolę bagażu podręcznego, który można zabrać z sobą na pokład samolotu i włożyć do schowka. Musimy więc mieć pewność, że się w tym schowku zmieszczą. Wyliczając wielkość walizki można kierować się zasadą 115 cm. Tyle maksymalnie powinna wynosić suma długości, szerokości i głębokości walizki.
Wybierając się na kilkudniową wycieczkę trwającą nie dłużej niż tydzień można wybrać model średniej wielkości o pojemności między 50 litrów, a 70 litrów. Na dwutygodniowe wakacje spakujemy się raczej w walizę o pojemności od 90 l w górę. Tutaj znowu kłaniają się przepisy wewnętrzne linii lotniczych, które nie chcą przyjmować do luku bagażowego bagaży przekraczających wymiary 1,715 m x 1,499 m x 1,194 m.
Kosmetyczki często dołączane do zestawu to niewielkie kuferki, które zamieścić można na większej walizce.
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

 
Zawsze istotna jest waga naszej walizki. Może ona nie mieć znaczenia jedynie dla kogoś, kto zawsze podróżuje samochodem, a walizkę przenosi jedynie z pojazdu do windy albo hotelowego pokoju. W każdym innym przypadku jej nadmierny ciężar własny odczujemy dotkliwie. W samolocie, oprócz wielkości, sprawdzana jest też waga bagażu. Nawet jeśli zmieścimy się w wymiarach, a waga przekroczy 10 kg, nie zostanie od dopuszczony jako podręczny do zabrania na pokład samolotu. Różnica w wadze małej walizki może wynieść nawet 1,5 kg, a więc mniej więcej tyle, co dżinsy, sweter i średniej grubości książka. Maksymalna waga bagażu nadawanego waha się od 20 kg w klasie ekonomicznej do 32 kg w pierwszej i biznesowej.
Istotna jest też jakość wykonania kółek. W najtańszych modelach montowane są często kółka plastikowe: małe i twarde. Nie jest to najwygodniejsza opcja. Są mało zwrotne i podatne na uszkodzenia. Przy tym nie da się ich wymienić, więc w przypadku uszkodzenia pozostanie nam tylko targanie walizki lub zakup nowej. Zdecydowanie praktyczniej będzie wybrać model ze średniej wielkości kauczukowymi kółkami zamontowanymi w łożyskach. Ważne też, by można je było wymienić. Przed zakupem sprawdzamy jak „prowadzi się” walizka: czy wystarczająco lekko, czy kółka są wystarczająco zwrotne, by móc łatwo manewrować. Takie rozwiązanie będzie na pewno trwalsze.
 
Najprostsze modele mają jedną komorę. Łatwiej się jednak spakować w taką, która oprócz tego wyposażona została w dodatkowe przegródki wewnątrz i kieszenie na zewnątrz walizki. Nowoczesne walizki często mają dodatkowe kieszenie na laptopa z pokrowcem albo komorę na pokrowiec na garnitur. Warto też sprawdzić czy szelki służące do podtrzymywania zawartości głównej komory mają możliwość regulacji.
Nieco uwagi poświęćmy też uchwytowi naszej walizki: czy jest regulowany, ma blokadę, łatwo się wsuwa i wysuwa, a także czy w maksymalnym wysunięciu pasuje do naszego wzrostu.
 
 
Niektóre modele zaopatrzone są w dwa uchwyty – do noszenia w pozycji pionowej i poziomej, a te mniejsze także pasek na ramię lub szelki.
 
 
Zabezpieczenie przed otwarciem uniemożliwia albo chociaż utrudnia osobom postronnym zaglądanie do naszego bagażu. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym nawet w bardzo tanich modelach jest kłódka z kluczykiem. Bardziej zaawansowane wyposażone są w zamki szyfrowe. Te drugie z pewnością lepiej chronią zawartość bagażu, ale mogą narazić właściciela na straty, jeśli z taką walizką wybierzemy się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze prawo zezwala funkcjonariuszom TSA (Transportation Security Administration) na sprawdzenie nadanego bagażu. Jeśli zabezpieczenie uniemożliwia im zajrzenie do środka, najczęściej przecinają je albo i samą walizkę, nie przejmując się tym, że ją niszczą. By zapobiec problemom warto zaopatrzyć się w walizki ze specjalnym zamkiem TSA, które służby mogą otworzyć za pomocą posiadanego przez siebie klucza tzw. master key.

 Ceny

Najtańszą walizkę klasy „supermarketowej” w sieciach handlowych lub internecie można nabyć już za niecałe 40 zł. Jednak przy takim „okazyjnym” zakupie nie spodziewajmy się najwyższej jakości. Nieco lepszej jakości będą kosztowały ok. 40-50% więcej, a naprawdę wysokiej klasy – od 100 zł za najmniejszą. Obowiązuje tu zasada, że im twardsza walizka, tym jej cena proporcjonalnie wyższa. Dla porównania: komplet trzech miękkich walizek dobrej jakości kupimy za nieco ponad 800 zł, półtwardych od tysiąca w górę. Przy twardych zaś ceny zaczynają się w okolicach 1.500 zł.

Komentarze

 • Iwona
  2014-08-04
  TAk Roncato! Ja też mam dwie walizki ze sklepu www.esklep-roncato.pl
 • Miesia
  2014-07-02
  Ja też polecam Roncato, kupiłam w tym samym sklepie, dokłądnie taką http://www.esklep-roncato.pl/uno/13-roncato-polylight-large-.html
 • Szuwarka
  2014-05-31
  Tylko i wyłącznie twarde walizki! JA mam taką i polecam bardzo! http://www.esklep-roncato.pl/light/8-roncato-light-500711-.html
 • wac ław
  2014-05-22
  Ja kupiłem ostatnio Samsonite na www.e-walizki.pl, i dostałem dodtakowe 2 lata gwarancji do gwarancji od producenta. Zastanawiałem się jeszcze nad Travelite, ale postanowiłem zainwestować ciut więcej i mieć markę, którą lubię i znam :)
 • Adam
  2014-04-09
  Ciekawy artykuł, brakuje jednak jakiś konkretnych testów.
  Zastanawiam się nad walizką samsonite tyle że na kółkach - http://www.mojawalizka.pl/walizki/walizki-twarde/alfa-cube/samsonite-alfa-cube-spinner-44u-005.html - co sądzicie - wyjazd na 8 dni?
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)