Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

Motoryzacja

Zapach samochodowy – różne rodzaje i ceny
2011-09-29Maria Zychler fot. denise57 sxc.hu Komentarze1 komentarz
Jak kupić zapach do samochodu, który zapewni miłą atmosferę, nie powodując duszności i zawrotów głowy, a na dodatek pomoże faktycznie pozbyć się nieprzyjemnych woni? Na co powinni zwrócić uwagę alergicy i kierowcy podróżujący z dziećmi? To wbrew pozorom istotne kwestie. Ważna też jest cena.
Pachnących zawieszek używamy nie tylko dla samego aromatu. Czasem mają one za zadanie ukryć inną, wyjątkowo przykrą woń, jak np. wszechobecny dym papierosowy w pojazdach palaczy, wilgoć, w której wyjątkowo aktywnie rozmnażają się bakterie. Od przeznaczenia zależy, czy wybierzesz produkt perfumowany, czy odświeżacz mający zdolność neutralizowania innych zapachów i zapaszków.
Wejdź do któregokolwiek hipermarketu i stań przed półką z akcesoriami samochodowymi. Od mnogości produktów może się zakręcić w głowie i bez wąchania: buteleczki, żelki, maskotki, choinki o aromacie wanilii, owoców cytrusowych, perfum, morskiej bryzy itp. Rozpiętość cenowa – od 2 zł do 50 zł. Co wybrać?
 

Rodzaje zapachów

 
Forma ma znaczenie nie tylko estetyczne. Producenci prześcigają się w pomysłowości i starają się dostarczać produkty o różnej trwałości, intensywności i wydajności. Spróbujmy usystematyzować różne rodzaje i powiedzieć kilka słów o każdym z nich.
 
Kartonowe zawieszki zapachowe. Takimi są między innymi popularne choinki, choć oczywiście kształtów jest cała masa. Dobry wybór dla kogoś, komu nie przeszkadza zapach zbyt intensywny albo szybko się nudzi. Zawieszki mają bowiem to do siebie, że woń jest bardzo silna i szybko ulatuje. Za to kosztują niewiele, już od 2 zł, więc można sobie pozwolić na częste zmiany. Na rynku dostępne są zawieszki promocyjne klubów sportowych, bądź konkretnych marek samochodów. Takie są już droższe, bo np. za AC Milan albo Manchester United zapłacisz ok. 10 zł. Nie polecane dla alergików i do samochodów, którymi jeżdżą małe dzieci. Wyobrażasz sobie, ile chemii musiał napakować producent do tego małego kawałka kartonu, żeby uzyskać taki efekt i względną trwałość. To teraz pomyśl, że wdychasz chemiczne opary w zamkniętej kabinie przez kilka godzin dziennie.
Nasza rada: Nie zdejmuj od razu folii ochronnej w całości. Dzięki temu woń będzie mniej intensywna, ale też wystarczy na dłużej.

Maskotki. Kubuś Puchatek, Tygrysek i Kłapouchy oraz inne różnej maści pieski, miśki i laleczki zawiesza się na lusterku, podobnie jak zawieszki kartonowe. Można też posadzić takiego delikwenta na desce rozdzielczej lub pod szybą, albo przyczepić na gumową przyssawkę. Maskotki są napełniane specjalnym aromatyzowanym granulatem, który stopniowo uwalnia zapach. W zależności od marki, producenci obiecują trwałość nawet do 60 dni. Można też kupić maskotkę z dołączonym olejkiem zapachowym, którym skrapia się ją w miarę wietrzenia zapachu. Kiedy olejek się skończy, zawsze jeszcze pozostają ulubione perfumy. Ceny odświeżaczy maskotek wahają się od 8 zł do ponad 30 zł.
 
Odświeżacze z regulacją zapachu. Aromat umieszczony jest w buteleczce w formie olejku lub żelu. Specjalnie zaprojektowana nakrętka umożliwia ustalanie intensywności aromatu. Dobry wybór dla kierowców o delikatnym powonieniu. Trwałość do 60 dni. Ceny od 11 zł do 20 zł. Wymienny wkład można kupić już za 5-8 zł
 
Odświeżacze elektryczne. Podłącza się je do samochodowej zapalniczki. Zapach emitowany jest przez specjalny dyfuzor z wymiennego wkładu. Kiedy jeden wkład się wyczerpie, możesz dokupić inny. Producenci obiecują trwałość od 45 do 60 dni. Zaletą może być brak chemii, bowiem ta forma rozpylania umożliwia bazowanie na naturalnych olejkach. Skład jednak zależy od marki, więc za każdym razem sprawdź informacje na opakowaniu. Cena urządzenia z wkładem waha się od 25 zł do prawie 80 zł.
 
Perfumy samochodowe. Powstały już całe serie kosmetyków o różnych zapachach i w wymyślnych buteleczkach. Pryskasz, kiedy chcesz, więc samodzielnie regulujesz intensywność aromatu. Buteleczkę kupisz już za 13 zł, ale są i ekskluzywne perfumy, za które zapłacić trzeba nawet ponad 70 zł.
 
Kawa. Istnieje naturalny sposób na neutralizację nieprzyjemnych zapachów. Jeśli nie używasz popielniczki samochodowej, wsyp do niej ziarenka kawy, która ma właściwości odświeżające powietrze. Inne zapachy „wyniszcza”. Możesz umieścić ziarenka w schowku między siedzeniami albo cieniutkim woreczku np. w gazy albo delikatnej bawełny.
 

Uwaga! Grozi zatruciem!

 
Zakręcić się w głowie może nie tylko od intensywnego zapachu. Nafaszerowane chemią zawieszki czy buteleczki z płynem to zagrożenie dla alergików i małych dzieci. A nawet na zdrową osobę może wpłynąć negatywnie przebywanie zbyt długo w małej kabinie naszpikowanej choinkami. Osłabia koncentrację i zdolność reakcji, powoduje senność. Nie muszą powodować skutków ubocznych, ale mogą, dlatego decydując się na ich zakup koniecznie sprawdź sprawdzić skład chemiczny oraz atesty. Na wielu opakowaniach znajduje się ostrzeżenie, że środki zawarte w zapachu mogą uczulać. Warto więc poświęcić minutę na przeczytanie ulotki.
 
 
 

Komentarze

  • Tomek
    2013-12-17
    Są jeszcze przecież bardzo popularne flakoniki nakładane na nawiew w samochodzie. Koszt zestawu ok 15zł, sam wkład 11zł. Zajmuję się akurat takimi rzeczami i najczęściej wybierany jest przyjemny zapach Jamaica Rum :) Są też inne zapachy.Zapraszam po więcej na www.jakieperfumy.pl
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)