Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Motoryzacja

Wycieraczki samochodowe. Jak je kupić
2013-02-08Maria Zychler fot. (cohdra) Komentarze11 komentarzy
Porządne, odpowiednio dobrane wycieraczki zbierają wodę z prawie całej szyby, pozostawiając ją czystą i suchą. Kiedy zamiast wycierać rozmazują, piszcząc przy tym niemiłosiernie, oznacza to, że pora na zmianę. I wówczas pojawia się dylemat: jakie wycieraczki wybrać?
 

 
 
 
 

Polski wynalazek

 
Nie wszystkim wiadomo, że wynalazcą tego, jakże użytecznego, samochodowego akcesorium, był Polak, Józef Hofmann. Ten żyjący na przełomie XIX i XX w. pianista i kompozytor miał dość deszczu i zabrudzeń na szybie swojego Forda. A pomysł wykorzystania mechanizmu przypominającego wahadło nasunął mu metronom, czyli przyrząd służący muzykom do odmierzania tempa utworu muzycznego. Pomysł dopracowali inżynierowie Forda, którzy wypuścili na rynek wycieraczki w seryjnej produkcji.
 

Rodzaje wycieraczek

 
Do wyboru mamy dwa rodzaje wycieraczek:
 
 • klasyczne
 • płaskie
 
Konstrukcja wycieraczek klasycznych opiera się na metalowym szkielecie, w którym osadzona jest gumowa część zbierająca wodę. Ważnym elementem konstrukcji jest przegub metalowego stelaża, pełniący funkcję dociskającą.
Bezprzegubowe wycieraczki płaskie mają pióra bezpośrednio mocowane do ramienia wycieraczki. Elastyczna szyna zastąpiła przegub. Dzięki temu, że do ich wykonania wykorzystuje się sprężysty materiał, nie jest konieczne stosowanie docisku. Pod warunkiem jednak, że wystarczająco dociskane jest ramię wycieraczki.
 
Pióra klasyczne są mniej aerodynamiczne od płaskich, choć ich aerodynamikę można poprawić poprzez zastosowanie z lewej strony modelu ze spojlerem, zmniejszającym opór powietrza. Mniejszy opór stawiają wycieraczki płaskie, które równocześnie lepiej reagują na większe prędkości, z drugiej strony jednak gorzej sprawdzają się w autach o mocno wygiętej szybie. Do ich zalet należy zaliczyć również to, że nie rdzewieją i zdecydowanie łatwiej niż metalowe odkleimy je od zamarzniętej szyby nawet podczas silnych mrozów.
 

Jak wybrać wycieraczki

 
Niezależnie od tego na jaki rodzaj wycieraczek się decydujemy i w jakiej klasie, podstawowym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest ich dostosowanie do danego samochodu. W przypadku wycieraczek klasycznych, możemy wybrać przeznaczone do danego modelu auta. W innym przypadku, jeśli nie ma informacji o modelach, do jakich pasuje, dobieramy wg. rozmiaru opisanego w instrukcji obsługi auta. Dane wymiarowe zawierają dwa wymiary: prawego pióra i lewego, które na ogół jest nieco dłuższe. Dla przykładu, dla Volkswagena Golfa serii III i IV długość lewego pióra powinna wynosić 55 cm, prawego zaś – 48 cm. Z kolei Passat, podobnie jak Audi A4 i Ford Mondeo wymaga wycieraczek o długościach 55 cm i 50 cm.
 
 
 
Wybierając się po nowe wycieraczki, najlepiej zdemontować i zabrać z sobą dotychczas używane. Zdarza się bowiem niestety, że pióra o teoretycznie tym samym rozmiarze są o 2-3 cm dłuższe, a to wystarczy, by na siebie nachodziły.
 
 
Z kolei przy wyborze wycieraczki płaskiej nie wystarczy kierować się rozmiarem. Będzie ona działać prawidłowo tylko przy określonej krzywiźnie szyby czołowej. Dlatego w tym przypadku należy kierować się zaleceniami producenta określającymi, do jakich modeli jest ona przeznaczona.
Niemniej istotny jest uchwyt. Zdecydowana większość dostępnych na rynku wycieraczek posiada uchwyty uniwersalne, pasujące do 90% samochodów. Oprócz nich znajdziemy w sklepach pióra z uchwytami dopasowanymi do konkretnych modeli samochodów. Informację o typie uchwytu wyczytamy w instrukcji obsługi auta. Z kolei na opakowaniu wycieraczek producenci na ogół podają do jakiego modelu samochodu będą one pasować.
 
 
Pióro wycieraczki w trakcie eksploatacji wykonuje olbrzymią pracę, wykonując miliony ruchów i to w różnych warunkach. Muszą się sprawdzić w czasie lekkiej mżawki i intensywnego deszczu,czy śniegu, w upały i na siarczystym mrozie. Dlatego muszą być odpowiednio wytrzymałe, elastyczne i zarazem twarde, by przy optymalnym docisku do szyby, jak najlepiej zbierać wodę.
 
 
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest materiał, z jakiego wykonane jest pióro. Wbrew pozorom nie jest to, a przynajmniej nie powinna być zwykła guma. Podstawowym materiałem jest kauczuk naturalny lub syntetyczny. Zdecydowanie lepszy, choć i sporo droższy jest ten pierwszy, cechujący się doskonałymi parametrami, szczególnie, że poddany jest specjalistycznej obróbce. Pióra z kauczuku syntetycznego również mogą być lepszej lub gorszej jakości. Cechami, na które należy zwrócić uwagę są twardość i elastyczność.
 
W przypadku klasycznych wycieraczek zwróćmy też uwagę na bardzo ważne wykończenie elementów metalowych. Są one narażone na bardzo niekorzystne i skrajne warunki zewnętrzne, a w każdej sytuacji muszą działać niezawodnie. Odpowiednio obrobione nie powinny korodować, dzięki takim zabiegom jak cynkowanie, fosforanowanie, kilkukrotne lakierowanie. Dodatkowo najlepsze z nich pokrywane są na końcu proszkiem poliestrowym, zapewniającym długą żywotność oraz wysoki poziom odporności na korozję.
 

Ceny

 
Rozstrzał cenowy w tym asortymencie jest olbrzymi i wręcz zagadkowy. Od kilku- kilkunastu złotych za najtańsze modele hipermarketowe, po przeszło 200 zł za oryginalne produkty znanych marek. Nie polecamy tych pierwszych, bo ich jakość bywa raczej... adekwatna do ceny. Z kolei te najdroższe to nie wydatek na każdą kieszeń. Tym bardziej, że dobrej klasy wycieraczki można kupić za 20-40 zł.

Komentarze

 • Daro
  2015-11-27
  Biorę udział w tym konkursie visee. Zdziwiłem się, że mają takie fajne nagrody a zadanie to wymyślenie hasła reklamowego. Dawno nie trafiłem na tak atrakcyjny konkurs.
 • Robert
  2015-11-26
  Teraz można wygrać drona w ich konkursie, a później jeszcze Peugeota
 • Eryk
  2015-11-19
  A wiecie, że teraz na FB mają konkurs? W sumie to już ostatnia szansa na wygraną, teraz można wygrać drona. Całkiem ciekawy i prosty, bo wystarczy wymyślić reklamujące uch hasło.
 • Krystian
  2015-11-17
  Ja też mam wycieraczki z Visee, a dokładnie te z serii Econo, czyli tradycyjne. Sprawdzają się bardzo dobrze, godne polecenia. :)
 • Konstant
  2015-11-06
  Heh.. visee zawsze spoko! Też bym polecił spokojnie ;)
 • Karolka
  2015-10-19
  Tak buszuję po internecie szukając dobrych artykułów o wycieraczkach i już na kilku forach widziałam wpisy o visee, nadal polecacie firmę? Byłam na ich stronie internetowej i widziałam że organizują teraz konkurs- można wygrać drona :)
  Napiszcie czy polecacie visee!
 • Żaneta86
  2014-08-08
  Widzę sami fani marki Visee:) To tak jak ja :D Mój tata od dawna kupował wycieraczki tej marki. Teraz mam swoje auto i muszę mu przyznac rację, te są bardzo dobre :) @Waldek89 http://visee.pl/ jest to strona producenta, gdzie mozna wyszukac odpowiedni model wycieraczek do swojego auta i odnaleźć inf. gdzie jest najbliższy punkt sprzedaży, ale nie można na stronie zakupić wycieraczek, ew. wydrukować bon rabatowy na konkretny model i sklep, w którym chcemy dokonac zakupu:)
 • CIASTEK
  2014-07-07
  od Visee to economy są wielo sezonowe... pióka niezdarte, solidna konstrukcja i do tego ciche
 • Waldek89
  2014-07-07
  Korzystam z serii Visee Aquatec. Bardzo solidna i wytrzymała na wiecej niż jeden sezon.
 • kriss
  2014-07-04
  Waldek86 z której serii korzystasz ?? Bo przymierzam się do linii Auqatec właśnie z firmy Visee.
 • Strona 1 z 2
 • 1
 • 2
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)