Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Co wyczytasz z opakowania kosmetyków?
2011-11-22Maria Zychler fot. sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Stoisz przed półką sklepową. Chcesz dokonać najlepszego wyboru, kierując się właściwościami kosmetyku. Czytasz opis na opakowaniu, zapewniający, że po użyciu twoja cera promienieć będzie młodością, znikną zmarszczki i przebarwienia. Przeczytaj, jakie informacje producent powinien zawrzeć na opakowaniu i na co powinnaś zwrócić uwagę.
 
 
 

Nie każdy wie, że w Polsce obowiązuje ustawa o kosmetykach i to ona nakłada na producentów i sprzedawców szereg obowiązków, które mają zagwarantować konsumentom bezpieczeństwo użytkowania. Określa między innymi, jakie informacje powinny być zamieszczone na opakowaniu i w jaki sposób.
Przede wszystkim oznaczone powinno być nie tylko opakowanie zbiorcze, ale też opakowania jednostkowe (np. pojedyncze saszetki szamponu do włosów). Chyba, że opakowanie jest zbyt małe, by można było pomieścić wszystkie informacje. Wówczas powinny one znaleźć się na opakowaniu zbiorczym, do którego klient ma dostęp w trakcie wybierania produktu. Podstawowe warunki dotyczące oznakowania produktu są takie, że powinno ono być widoczne, czytelne, a także wykonane metodą uniemożliwiającą łatwe jego usunięcie.
Na opakowaniu kosmetyku powinny znajdować się nazwa handlowa kosmetyku,
imię i nazwisko lub nazwa i adres producenta umożliwiające jego identyfikację, ilość nominalną kosmetyku w opakowaniu w jednostkach masy lub objętości w momencie pakowania. Ilości kosmetyku nie trzeba podawać na bezpłatnych próbkach, choć producenci i tak to robią. Koniecznie musi się też znaleźć termin trwałości, a także informacja w jakich warunkach należy przechowywać kosmetyk, aby zachował swoje właściwości do tego terminu. Ważny, elementem oznakowania są szczególne ostrzeżenia przy stosowaniu kosmetyku, jeżeli jest on przeznaczony do stosowania przez osoby wykorzystujące go w pracy. Na opakowaniu powinna też znajdować się informacja o numerze partii, która przydaje się np. w sytuacji, gdy partia wycofywana jest z rynku ze względu na nieprawidłowości przy produkcji.
 
Nad wyraz ważny jest wykaz składników. Są one określone zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI). Składniki wymieniane są według masy w kolejności malejącej. Ten składnik, który na liście znajduje się na początku, występuje w kremie, czy szamponie w największej objętości. W dowolnej kolejności mogą być wymienione składniki, których zawartość nie przekracza 1% i które znajdują się na końcu listy. Na liście składników muszą też zostać wymienione wszystkie substancje zapachowe i barwniki.
W niektórych przypadkach, Główny Inspektor Sanitarny może wyrazić zgodę na nieujawnianie na opakowaniu jednego lub kilku składników kosmetyku. Zdarza się tak w przypadku składników, które stanowią tajemnicę handlową producenta i których podanie mogłoby np. pomóc konkurencji w odszyfrowaniu receptury. Zgoda jest wyrażona tylko i wyłącznie w stosunku do tych składników, które nie mogą stanowić zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi. Wówczas taki składnik zostaje oznaczony unikalnym numerem, nadanym przez Głownego Inspektora Sanitarnego.
 
Jeśli szukasz na opakowaniu informacji o tym, czy kosmetyk był testowany na zwierzętach, wiedz, że produkowanie i wprowadzanie do obrotu kosmetyków testowanych na zwierzętach jest w Polsce zakazane. Dotyczy to również poszczególnych składników kosmetyków. Jednak niektórzy producenci zamieszczają na opakowaniach taką informację. Mają do tego prawo wyłącznie wówczas, gdy może zagwarantować, że ani on sam, ani jego dostawcy nie wykonywali i nie zlecali wykonania testów na zwierzętach tego konkretnego kosmetyku, ale też jego prototypu ani żadnego z jego składników, a także nie zawiera on składników testowanych na zwierzętach przez innych producentów w celu wytworzenia nowych kosmetyków.
 
Świadectwa dopuszczenia do obrotu kosmetyku na terenie Polski, wydaje Państwowy Zakład Higieny.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)