Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Szampony przeciwłupieżowe: składniki, ceny, zastosowanie
2011-10-18Maria Zychler fot. shho, sxc.hu
Testujesz kolejne kosmetyki, które mają cię uleczyć z przykrej przypadłości. Po kilku użyciach objawy łupieżu nasilają się, a w najlepszym przypadku nie ustępują, mimo wielotygodniowej kuracji. Kupujesz wszystkie reklamowane szampony łupieżowe… Nie wydawaj pieniędzy na coś, co nie działa.
 
 
 
 
 
 
Łupież to problem znany sporej części społeczeństwa. Choć istnieje kilka odmian tego schorzenia skóry, najczęściej występują dwie: łupież suchy (zwykły) i tłusty. Ten pierwszy sprawia, że twoje ramiona wyglądają jak obsypane białym pyłem. Jest bardzo widoczny, wypada z włosów przy czesaniu, a nawet przy bardziej energicznym ruchu głową. Łupież tłusty jest może mniej widoczny, ale równocześnie bardziej problematyczny. Towarzyszy mu zwiększone przetłuszczanie włosów i skóry głowy. W bardziej nasilonych odsłonach może powodować łysienie, a pożółkłe płatki złuszczonego naskórka, delikatnie rzecz ujmując, nie wyglądają szczególnie estetycznie.
 

Skąd bierze się łupież?

 
Powodów powstawania dolegliwości może być kilka, działających niezależnie od siebie, a czasem występujących łącznie. Prawdopodobnie bezpośrednią przyczyną łupieżu jest występowanie grzyba o nazwie Malassezia furfur. Najbardziej na niego podatni są mężczyźni w wieku 18 - 40 lat. Stąd też całe serie kosmetyków przeciwłupieżowych dedykowanych właśnie im. Wśród innych przyczyn powstawania łupieżu wymienia się:
 
 • suchą skórę, np. w okresie zimowym, kiedy często przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji,
 • niedokładne spłukiwanie odżywek i szamponów,
 • niewłaściwą pielęgnację skóry głowy,
 • długotrwałe zmęczenie i stres,
 • niewłaściwe odżywianie, nadużywanie alkoholu
 • osłabienie organizmu przewlekłą chorobą,
 • nadmierne stosowanie lakierów i pianek do włosów.
 • zbyt częste kąpiele w nadmiernie chlorowanej wodzie (np. na basenie)
 • uwarunkowania genetyczne (zdaniem niektórych lekarzy, choć brak na to potwierdzenia naukowego)
 • nadwrażliwość na kosmetyki.
 • niedobory odporności
 • zaburzenia hormonalne
 • schorzenia neurologiczne (choroba Parkinsona).
 

Jak walczyć z łupieżem

 
Nie zawsze trzeba od razu iść do lekarza, choć jest to wskazane przy bardzo intensywnych objawach oraz jeśli występują objawy innych odmian tej choroby (m.in. łupieżu pstrego w postaci żółtych, różowych lub brunatnych plam na klatce piersiowej, łupieżu rumieniowego) albo nie pomagają inne, dostępne bez recepty w aptekach i drogeriach specyfiki.
Jak wybrać odpowiedni produkt, spośród całej gamy szamponów, fluidów i toników przeciwłupieżowych? Przede wszystkim nie kieruj się reklamami. Nie łudź się też, że ilość wydanych pieniędzy, przełoży się na efekt, bo „najdroższe”, wcale nie musi oznaczać, „bardziej skuteczne”. Przy ocenie kosmetyku nie zwracaj też uwagi na miły zapach, perłowy połysk. Im milszy zapach, tym więcej chemii, na którą właśnie twoja skóra reaguje alergicznie. Jeśli szampon pachnie siarką, większe szanse, że pomoże. Przede wszystkim zwróć uwagę na skład.
 
 
Substancje czynne w szamponach przeciwłupieżowych
 
Ketokonazol w stężeniu 1 - 2,0 %, jeden z najskuteczniejszych środków w zwalczaniu łupieżu. Działanie przeciwzapalne i regulujące pracę gruczołów łojowych. Nie powinien być stosowany długotrwale.
 
Cyklopiroksolamina w stężeniu 1 - 1,5 %, silne działanie grzybobójcze, antybakteryjne i przeciwzapalne.
 
Pirytionian cynku słabe działanie grzybobójcze i bakteriobójcze, wymaga częstego stosowania.
 
Oktopiroks działanie grzybobójcze, przywraca równowagę mikroflory naskórka.
 
smoła pogazowa
 
selen, siarczki selenu w stężeniach 1 - 2,5 %, zmniejszają zaczerwienienie, świąd i złuszczanie i namnażanie grzyba. Długotrwale stosowane mogą nasilać łojotok. Mogą też powodować odbarwianie jasnych, siwych lub farbowanych włosów.
 
Olejek z drzewa herbacianego w stężeniu 5%, działanie grzybobójcze i bakteriobójcze. Czasem może powodować alergię.
 
Ichtiol zmniejsza podrażnienia, działa przeciwświądowo, spowalnia proces złuszczania się naskórka
 
 
Nie przejmuj się jeśli kupiony w aptece szampon nie pieni się, jak np. Nizoral. Nie oznacza to, że nie działa.
 
Autorzy portalu lupiez.com.pl przygotowali ranking 6 popularnych szamponów przeciwłupieżowych.
 
  Inny ranking znaleźliśmy w portalu Lula.pl. Tutaj oceny zaproponowanych przez redakcję kosmetyków dokonywali internauci.
 
Dobrym źródłem opinii o produktach mogą też być fora internetowe, jednak pamiętaj, że to, co pomogło jednemu, nie musi zadziałać i drugiego. Najlepiej więc wybrać się do apteki i poprosić o radę farmaceutę. A jeśli doradzony przez niego produkt nie pomoże, pozostaje wizyta u dermatologa.