Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Jak kupić okulary korekcyjne?
2016-12-09Izabela Bohdanow fot. Richard-Ople Komentarze0 komentarzy
Okulary korekcyjne nie służą dzisiaj jedynie do korygowania wad wzroku, ale stanowią też element dodający szyku i nadający modny wygląd. Ponadto wpływają na to, jak jesteśmy postrzegani, dlatego zadbajmy, by były odpowiednio dobrane pod względem jakości, wielkości, kształtu i koloru.
 
 
 
 
 
Oprócz pełnienia wszelkich korekcyjnych funkcji, okulary powinny tworzyć spójną kompozycję z naszą twarzą i odpowiadać jej gabarytom. Nie mogą być ani za duże, ani za małe. Osoby o podłużnej twarzy powinny dobierać oprawki wysokie, gdyż niskie będą jeszcze bardziej wydłużać twarz. Z kolei osoby o twarzy szerokiej i rozbudowanej nie powinny wybierać oprawek zbyt wąskich, gdyż ich twarz będzie się wydawać jeszcze szersza. Odpowiednie proporcje są ważne także ze względu na poszczególne części twarzy. Właściciele dużych nosów nie powinni nosić małych oprawek, nos bowiem będzie się wydawał jeszcze większy.
 

Wybieramy kolor

 
Kolor to kwestia osobistych preferencji, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Dobrze, jeśli kolor oprawek będzie dobrany do koloru włosów, brwi czy brody w taki sposób, by nie powstał zbyt duży kontrast. Najczęściej stosowane kolory oprawek okularowych, czyli czarne lub srebrne, dobrze się komponują z ciemnymi włosami (czarne, siwe, ciemny brąz), natomiast oprawki w odcieniach brązów i złota będą się dobrze komponować z włosami jasnymi (blond, jasne odcienie brązów, rude). Oczywiście, tak jak we wszystkim, nie ma tutaj reguły. W ostatnich latach bardzo modne stały się modele nawiązujące do rogowych opraw z tak zwanego szylkretu, czyli masy, której podstawowym składnikiem były fragmenty skorupy żółwia. Było to wyjątkowe, półprzezroczyste tworzywo, które wizualnie przypominało bursztyn, przybierając różne odcienie brązowego i żółtego. W wyniku tego, że handel szylkretem został zabroniony, obecnie stosuje się imitacje z tworzyw, takich jak na przykład acetat. Mieszanie dwóch różnych kolorów w jednej masie powoduje, że każda para okularów wygląda inaczej. To trójwymiarowe tworzywo pięknie prezentuje się w naturalnym świetle. Oprawki naśladujące szylkret pasują praktycznie do każdego typu urody, ponieważ mieszają się tam różne kolory – od żółtych aż po czerń. Ryzykownym wyborem są oprawki w mocnych i kontrastowych kolorach w stosunku do twarzy, takie jak czerwone, zielone, niebieskie czy białe. Są mało uniwersalne, pasują jednak osobom, które lubią się wyróżniać i przykuwać uwagę.
 

Wybieramy kształt oprawek

 
Najpopularniejsze modele opraw mają kształt wpisujący się w prostokąt albo mniej lub bardziej zniekształcony okrąg. Oprawki okrągłe „zmiękczają” ostre rysy twarzy, a prostokątne nadają twarzy inteligentny wygląd. Kształt oprawek, w odróżnieniu od ich koloru i wielkości, powinien być dobierany na zasadzie kontrastu. Najlepiej, by był przeciwieństwem kształtu twarzy. Do twarzy okrągłej najlepsze będą oprawki kanciaste, do twarzy kwadratowej, prostokątnej lub trójkątnej – oprawki o zaokrąglonych krawędziach. Nie istnieje jednak tutaj żadna reguła, dlatego dobrze jest zmierzyć jak najwięcej modeli oprawek i wybrać te, w których będziemy się czuli najlepiej. Ważne jest położenie górnej krawędzi okularów. Powinna się ona w całości lub częściowo pokrywać z linią brwi, aby nie tworzyć efektu podwójnych brwi. Warto też zwrócić uwagę na sposób osadzenia mostka w oprawkach. Osoby o długim nosie powinny wybierać okulary z mostkiem opuszczonym niżej, który zasłoni częściowo górną część nosa. Z kolei szczęśliwi posiadacze małego nosa powinni szukać opraw z mostkiem umiejscowionym wzdłuż górnej krawędzi ramki.
 

Okulary a kształt twarzy

 
Twarz owalna charakteryzuje się regularnymi proporcjami, łagodnie zaokrągloną linią w okolicach brody i czoła, a najszerszy punkt znajduje się na wysokości kości policzkowych. Osobom o tym kształcie twarzy najłatwiej dobrać oprawki, gdyż pasują im praktycznie wszystkie standardowe modele. Należy jedynie zwrócić uwagę, że twarz owalna może być także wyjątkowo podłużna, w takiej sytuacji oprawki nie mogą mieć zbyt małej wysokości. Z kolei osoby mające okrągły kształt twarzy dla zmniejszenia wrażenia okrągłości powinny wybierać oprawki prostokątne o kanciastych kształtach. Twarz kwadratowa natomiast charakteryzuje się podobną szerokością i wysokością twarzy oraz kanciastym kształtem przypominającym właśnie kwadrat. Szeroka jest zarówno szczęka, jak i czoło. Osobom o takim kształcie twarzy poleca się okulary lekko zaokrąglone. Oprawki powinny być o szerokości takiej jak twarz, co pozwoli zachować odpowiednie proporcje. Oprawki zbyt wąskie mogą dodatkowo poszerzyć twarz. Twarz prostokątna, podobnie jak kwadratowa, charakteryzuje się kanciastym czołem i szczęką, jest jednak zdecydowanie bardziej wydłużona. W takim przypadku okulary powinny zakrywać jak największy fragment środkowej części twarzy, dzięki temu nie będzie ona sprawiać wrażenia bardzo długiej. Warto zainwestować też w szerokie zauszniki, które poszerzą optycznie twarz i podzielą ją na dwie części. Trójkątny kształt twarzy charakteryzuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem. W takim wypadku należy wybierać oprawki z zaokrągloną dolną krawędzią, a unikać szerokich kanciastych.
 

Wybieramy materiał

 
 
Wybór materiału oprawek, tak jak w przypadku koloru, jest kwestią indywidualną. Jeszcze kilkanaście lat temu dominowały okulary metalowe, natomiast obecnie zdecydowanie popularniejsze są modele wykonane z tworzyw sztucznych. Tańsze oprawki wykonane są z plastiku, a droższe z acetalu, czyli specjalnej masy, której pierwotnym składnikiem jest bawełna. Oprawki metalowe są postrzegane jako bardziej eleganckie, stonowane i dyskretne. Z kolei te z tworzyw sztucznych są grubsze i bardziej wyraziste. Kompromisem pomiędzy oprawkami metalowymi a tymi z tworzywa są modele łączące oba te materiały. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się oprawki drewniane – coraz więcej marek wprowadza je do swojej oferty. Przy wyborze materiału warto też zwrócić uwagę na nanośniki, czyli element opierający się na nosie. W oprawkach metalowych są one zazwyczaj silikonowe i optyk może je wyregulować i dostosować do szerokości nosa. Przy oprawkach z tworzyw sztucznych zazwyczaj nie ma takiej możliwości, dlatego muszą leżeć idealnie i nie zsuwać się z nosa.
 

Stawiamy na jakość

 
Specjaliści i wieloletni „okularnicy” zgodnie twierdzą, że na okularach i szkłach nie warto oszczędzać, szczególnie jeśli musimy mieć je na nosie przez kilkanaście godzin dziennie. Warto zainwestować więc w jak najwyższy komfort noszenia okularów. Im wyższa cena, tym wyższa jakość. Oprawki dobrych marek optycznych są zazwyczaj lepiej zaprojektowane. Lepsze materiały, dopracowane detale i staranność wykończenia przekładają się nie tylko na komfort, ale także na żywotność okularów. Z kolei szkła z wyższej półki gwarantują wysoką jakość widzenia, a oprócz tego mają wiele różnego rodzaju powłok, które ułatwiają czyszczenie, zapobiegają zarysowaniom, blokują szkodliwe promieniowanie UV i refleksy świetlne. Przy dużej wadzie wzroku warto zainwestować w szkła o podwyższonym współczynniku załamania światła – są one znacznie cieńsze i lżejsze, a co za tym idzie – wpływają na poprawę wyglądu.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)