Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Jak kupić okulary przeciwsłoneczne?
TwójRynek.pl 7-8/2014redakcja, fot. cizeni, sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Nie każde przyciemnione okulary są rzeczywiście przeciwsłoneczne. Te ostatnie chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także wyostrzają obraz i kolory, zafałszowane przez nadmiar światła. Takie o soczewkach wyłącznie przyciemnionych szkodzą bardziej niż brak okularów w ogóle.
 
 
 
 
 
 

Rodzaje okularów przeciwsłonecznych

 
Poszczególne modele różnią się między sobą wieloma cechami, w tym – co najważniejsze - rodzajem filtra, skalą ochrony przeciwsłonecznej, kolorem soczewki, zastosowanymi powłokami.
  
Zacznijmy od tego, że dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać odpowiedni filtr chroniący przed promieniowaniem ultrafioletowym, które oku może wyrządzić jeszcze większą krzywdę niż skórze, siatkówka bowiem nie ma zdolności do regeneracji. Promienie UVA i UVB wchłaniane przez rogówkę oka mogą stać się przyczyną zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, po 50. roku życia uwidaczniają się w postaci znacznie pogarszającego widzenie zwyrodnienia plamki żółtej, a po 60-tce -zaćmy. Mogą też skutkować nowotworem. Przesłonięte ciemnymi soczewkami, źrenice rozszerzają się, chcąc odebrać więcej światła, a z nim promieni UVA i UVB.
Dlatego powinny one posiadać filtr, który działa jak tarcza i zatrzymuje lub ogranicza ilość promieniowania wchłanianego przez rogówkę. Kategorie filtra, czyli jego moc, oznacza się w skali od 1 do 4.
 • cat.1 - przepuszcza od 43 do 80% światła, nadają się do noszenia przy raczej słabym oświetleniu,
 • cat.2 – przepuszcza 18 do 43 % światła, przy słabym i umiarkowanym stałym lub zmiennym naświetleniu, do prowadzenia pojazdów,
 • cat. 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła, przy umiarkowanym i silniejszym stałym naświetleniu, podczas wakacji nad morzem, również w klimacie podzwrotnikowym i zwrotnikowym, do prowadzenia samochodu,
 • cat. 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła, nad morzem i w górach, również w klimacie podzwrotnikowym i zwrotnikowym, podczas uprawiania sportów, w tym wodnych
 
 
Uwaga!
Okulary z filtrem kategorii 4, nie nadają się do prowadzenia samochodu.
 
 
Oprócz kategorii, warto też zwrócić uwagę na rodzaj filtra.
 • Okulary z podstawowym filtrem UV - chronią oczy przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC zgodnie z kategorią filtra.
 • Okulary z filtrem polaryzacyjnym - niwelują drgania fali świetlnej fałszującej kolory, powodującej refleksy, zmniejszającej kontrast i męczącej oczy; na oprawkach mają oznaczenie Polarized. Polecane są szczególnie dla kierowców, wędkarzy i sportowców.
 • Okulary z filtrem fotochromowym – posiadają zdolność przyciemnienia lub rozjaśnienia, w zależności od stopnia nasłonecznienia, stosowane w okularach korekcyjnych.
 
Istotny jest również podział okularów ze względu na kolor soczewek, ściśle powiązany z kategorią filtra. Najpopularniejsze są soczewki szare – uniwersalne i neutralne, nie zmieniające kontrastu i kolorystyki otoczenia oraz soczewki brązowe – posiadające zdolność wyostrzania kontrastu i poprawiania głębi ostrości, doskonałe dla krótkowidzów i osób o wrażliwych oczach. Z kolei zielone soczewki polecane są dalekowidzom, ale mają taką wadę, że zniekształcają kolory. Z tego względu nie nadają się dla kierowców, uniemożliwiają bowiem prawidłowe odczytywanie kolorów sygnalizacji świetlnej. Poprawiają za to jakość widzenia po zmroku, podobnie jak soczewki niebieskie, żółte i pomarańczowe, używane przez kierowców do jazdy nocnej. Nie bardzo nadają się za to do noszenia w ciągu dnia, podobnie jak soczewki fioletowe, „ukrywające” kolory znajdujące się na dalszym planie, czy czerwone, których powinno się unikać przy ostrym świetle.
 
Zadbaj o wzrok!
Choć nic nie zastąpi okularów z filtrem przeciwsłonecznym, oczy można wspomóc odpowiednią dietą, bogatą w karotenoidy, luteinę i zeaksantynę zapobiegające uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki. Gdzie je znajdziemy? Przede wszystkim w warzywach zielonych: sałacie, szpinaku, jarmużu, brokułach, brukselce, zielonym groszku, najlepiej po obróbce termicznej, która zwiększa przyswajalność luteiny.
 
 

Materiał

 
Oprawki pierwszych okularów wykonywano niegdyś z drewna albo żółwiej skorupy. Potem przez lata popularny był metal – odporny na uszkodzenia, ale jednocześnie dość ciężki i niewygodny. Potem nadeszła pora lekkiego, łatwego do zarysowania plastiku, która zresztą trwa do dziś. Chcąc jednak kupić okulary niebywale lekkie, a przy tym niezwykle trwałe, można sięgnąć po oprawki wykonane z poliwęglanu.
 
Jeśli zaś chodzi o soczewki, to jeszcze do niedawna najbardziej popularne było szkło - odporne na zarysowania, ale przy tym ciężkie i podatne na stłuczenie. Zdecydowanie lżejszy plastik, sam w sobie podatny jest na zarysowania, ale zastosowanie specjalnych powierzchni utwardzających,wyeliminowało ten problem z wielu modeli. Najmocniejszym i odpornym materiałem, wykorzystywanym do produkcji soczewek jest poliwęglan.
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary

 
Ważne jest wykończenie okularów, od którego zależy funkcjonalność i wygoda. Przede wszystkim - mocowanie soczewek i zauszników. Te ostatnie powinny mieć odpowiednią długość i nie odstawać od twarzy. Mogą też być regulowane. Wygodniej nosi się okulary, jeśli zauszniki wykończone są gumowymi lub silikonowymi osłonkami. Podobnie jak nanoski, które też mogą być wykonane z silikonu i regulowane, dzięki czemu lepiej utrzymują okulary na nosie, nie obcierając go. Z kolei osłonki boczne w 100% zapobiegają dopływowi światła.
 
Istotną informacją, pozwalającą ustalić jakość okularów są symbole poświadczające, że okulary posiadają filtr UV i spełniają obowiązujące normy: CE – poświadczający zgodność z normami europejskimi, EN 166:2001, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000.
 
Warto też rozważyć zakup modelu, w którym zastosowano powłokę antyrefleksyjną zapobiegającą odbijaniu się światła od okularów, a w następstwie wyostrzającej obraz. Powłoka taka zabezpiecza też soczewki przed osadzaniem się na nich kurzu i wody. Również powłoka hydrofobowa uniemożliwia skraplanie się wody dzięki temu, że nie pozwala soczewkom zaparować. Z kolei powłoka oleofobowa sprawia, że soczewki stają się odporne na tłuste zabrudzenia, np. odciski palców.
 
 
źródło i konsultacja merytoryczna: Ewelina Korszun, Edor
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)