Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Wybieramy klasyczną szczoteczkę do zębów
2014-01-10Agnieszka Skubiszewska, fot. (leocub) Komentarze0 komentarzy
Tradycyjna szczoteczka do zębów to nieodłączny element naszej porannej toalety i tylko jej właściwa skuteczność zapewnia nam komfort podczas całego dnia. Pomimo rosnącej konkurenci, jaką stanowi elektryczna jej wersja, ma ona nadal swoich wiernych zwolenników, którzy bezwzględnie jej ufają.
 
 
 
 
 
 
Klasyczna szczoteczka jest postrzegana jako najbardziej popularny i uniwersalny produkt do czyszczenia jamy ustnej i usuwania płytki bakteryjnej. Amerykański Instytut Technologii w Massachusetts uznał ją za najważniejszy wynalazek XXI wieku, bez którego nie można się obejść. Pokonał w rankingu miedzy innymi: samochód, komputer osobisty oraz telefon komórkowy.
 
Niewielu z nas wie, że to Chińczycy wynaleźli szczoteczki do zębów, wówczas gdy w Europie ludzi posługiwali się prymitywnymi narzędziami do czyszczenia zębów, takimi jak gałązki, ptasie pióra czy pierwsze wykałaczki. Masowa produkcja szczoteczek do zębów ruszyła dopiero pod koniec XIX wieku i od tamtego czasu wprowadzono tyle innowacji, że dziś trudno bez namysłu wybrać odpowiednią szczoteczkę.
Szczoteczka do zębów to nasze podstawowe narzędzie w walce z próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej.
 

Budowa

 
Tradycyjna szczoteczka do zębów zbudowana jest trzech podstawowych części:
 
Główka z włóknami
Wielkość główki dopasowana jest do wieku użytkownika. W główce umieszczone są włókna czyszczące, najlepiej aby były one zaokrąglone i wykonane z gładko zakończonego tworzywa sztucznego. Mogą także występować włókna polerujące, które nadają zębom gładkość i połysk. Grubość i twardość włókien należy odpowiednio wybrać w oparciu o nasze potrzeby i stan uzębienia.
 
Szyjka
Ruchome połączenie główki i rączki. Szyjka powinna być odpowiednio wyprofilowana, elastyczna i delikatnie się odginać pod siłą nacisku, aby nie poranić dziąseł.
 
Rączka
Uchwyt szczoteczki powinien być wygodny i zapewnić swobodne operowanie szczoteczką. Ponadto nie powinien wyślizgiwać się z ręki.
 

Rodzaje

 
Na pierwszy rzut oka różne modele szczoteczek niewiele różnią się od siebie. To jednak tylko pierwsze wrażenie.

Ze względu na ułożenie włosia na główce tradycyjne szczoteczki możemy podzielić na:
 
Pęczkowe - to 2-3 rzędy pęczków na szerokość i 5-6 rzędów na długość. Ustawienie występuje najczęściej równo – jeden za drugim lub w kształt litery „x”.
 
Wielopęczkowe - 3-5 rzędy pęczków na szerokość i 10-12 rzędów na długość. Ustawienione są jeden za drugim lub naprzemiennie.
 
Ze względu na średnicę włosia szczoteczki istnieje następujący podział:
 
Szczoteczka miękka: 0,18-0,20mm
Szczoteczki o takim włosiu przeznaczone są dla osób, które borykają się z nadwrażliwością dziąseł. Delikatne, miękkie włosie powinno delikatnie masować dziąsła, nie powodować podrażnień i krwawienia. Szczoteczki te są szczególnie polecane w przypadkach zaostrzenia zapalenia przyzębia, s przebiegającego z bolesnością, krwawieniem, zwiększeniem ruchomości zębów oraz w zdiagnozowanym wrzodziejącym zapaleniu dziąseł lub przyzębia.
 
Szczoteczka średnio-twarda: 0,20-0,25mm
Najczęściej polecana szczoteczka. Chroni dziąsła, dobrze czyści zęby i przeznaczona jest dla osób bez skłonności do zapaleń i którzy uzębienie jest ogólnie w dobrym stanie.
 
Szczoteczka twarda: 0,25-0,30mm
Są to szczoteczki dla osób o mało wrażliwych dziąsłach, u których problemem jest nadmiernie gromadzący się osad i kamień nazębny.
 
Możemy znaleźć także szczoteczki mieszane, w których występują dwa lub wszystkie trzy rodzaje włosia. Włosie miękkie znajdują się w najbardziej zewnętrznej części szczoteczki, a jego zadaniem jest delikatne masowanie dziąsła, w środkowej części szczoteczki natomiast znajdują się włoski średnie lub twarde i ich zadaniem jest usuwanie kamienia i osadu nazębnego.
 
Na naszych umywalkach możemy znaleźć także kilka nieco odmiennych rodzajów szczoteczek do zębów. W ten sposób wyróżnić możemy szczoteczki zwykłe i specjalistyczne.
Do specjalistycznych szczoteczek należą:
 
Jednopęczkowe – szczoteczka, która posiada jeden pęczek włosia na wyprofilowanej szyjce, która równocześnie stanowi główkę. Ułatwia czyszczenie w okolicach szyjek zębowych i w trudno dostępnych miejscach. Zalecane dla osób z nierównym uzębieniem, z aparatami nazębnymi czy implantami.
 
Międzyzębowe – alternatywa dla nici dentystycznych, wyglądem przypominająca szczotki do mycia butelek. Zalecane dla osób, którym bardzo szybko osadza się kamień, który powoduje cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych, a także dla osób z koronami i mostami dentystycznymi.
 
Ortodontyczne – od zwykłej szczoteczki różni się ułożeniem pęczków włókien, które na zewnątrz są dłuższe i twardsze, a w środku – krótsze i delikatne. Przeznaczona dla osób z aparatami nazębnymi.
 
Pooperacyjne – mają mniejszą główkę i posiadają bardzo gęste i miękkie włosie, umożliwiające bezbolesne mycie zębów i dziąseł. Zalecane dla osób po chirurgicznych zabiegach dentystycznych.
 
Do implantów – są to szczoteczki o wąskiej główce i dwóch rzędach włosia, przeznaczone są jak nazwa wskazuje dla osób, które mają implanty.
 

Rozmiar

 
Rozmiar szczoteczki powinien być dopasowany do wieku. Długość główki powinna stanowić szerokość 2 – 3 zębów. Zalecana dla dorosłych długość główki wynosi od 20 do 30mm, natomiast szerokość szczoteczki nie powinna przekroczyć 15mm. Natomiast optymalna długość główki dla dziecka wynosi od od 7,5 mm do ok. 15 mm, a szerokość nie może przekroczyć 10 mm.
Także długość rękojeści szczoteczki odgrywa tu istotną rolę – właściwe parametry dla dzieci to 10-13cm, dla dorosłych 15-18 cm.
 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów?

 
Przy zakupie szczoteczki trzeba dokonać wielu wyborów. Duży wybór na półce sklepowej może wprowadzać niemały zamęt, ale warto skupić się na kilku istotnych parametrach. Musimy wybrać model, który będzie odpowiedni dla naszych potrzeb i naszego stanu zdrowia. I nie możemy kierować się wyłącznie względami estetycznymi i takim stopniem miękkości, który wydaje nam się optymalny. Dobrym sposobem, aby uniknąć trudności z wyborem szczoteczki odpowiedniej dla nas, to zapytać o polecany model naszego stomatologa
 
Czym powinniśmy się kierować przy wyborze szczoteczki?
  • stanem dziąseł,
  • ustawieniem zębów w łuku zębowym,
  • stanem zdrowia jamy ustnej,
  • naszą motywacją i zręcznością.
 
Na jakie parametry zwrócić uwagę?
 
Szczoteczka powinna mieć małą główkę i dobrze zaprojektowane włosie, które pozwoli na swobodny dostęp do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej.
 
Szczoteczka powinna posiadać miękkie włosie, które jest delikatne dla zębów i dziąseł lub o średnim włosiu – optymalnym dla każdego o zdrowych dziąsłach.
 
Dobra szczoteczka powinna mieć wygodną, antypoślizgową rączkę, dzięki czemu nie wyślizgnie nam się z ręki.
 
Najczęściej polecane są szczoteczki o wielopęczkowym, syntetycznym włosiu z zaokrąglonymi końcówkami.
 
Główka szczoteczki powinna obejmować zasięgiem trzy przylegające do siebie zęby, a jej włosie powinno znajdować się możliwie blisko górnej i dolnej krawędzi zęba.
 

Użytkowanie szczoteczki

 
Szczoteczkę po zakupie należy dokładnie sparzyć wrzątkiem. W ten sposób pozbywamy się syntetycznego zapachu szczoteczki i pozbędziemy się wszelkich związków chemicznych, powstałych w procesie produkcji. W celu zachowania większej higieny w trakcie użytkowania szczoteczki czynność tą należy systematycznie powtarzać.
 
Przyrząd ten należy wymieniać co 2-3 miesiące, a także po każdym przeziębieniu czy infekcji. Wskazaniem ku zmianie są także widoczne na niej zniszczenia, w postaci braku sprężystości włosia lub jego rozchylanie się na boki. Badania wykazały, że nowa szczoteczka usuwa do 30% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka, która użytkowana jest przez trzy miesiące. Regularna wymiana szczoteczki bezwzględnie wpływa na utrzymanie odpowiednio wysokiego poziomu higieny jamy ustnej.
 
Szczoteczkę po użyciu należy wypłukać i osuszyć, aby włosie wróciło do swojej pierwotnej pozycji.
 
Nie należy odkładać szczoteczki do kubka główką do dołu. Zbierająca się na dnie woda, może przyczynić się do rozwoju bakterii. Szczoteczki różnych użytkowników nie powinny dotykać się włosiem – może to prowadzić do przenoszenia różnych infekcji.
 
Nie należy stosować nakładek osłaniających włosie szczoteczki. Szczoteczka schnie wtedy o wiele wolniej, co niekorzystnie wpływa na jej higieniczność.
 

Szczoteczka zwykła czy elektryczna?

 
Wielu z nas zastanawia się nad skutecznością klasycznych szczoteczek do zębów w porównaniu ze szczoteczkami elektrycznymi, jednak to nie model szczoteczki jest tu znaczący, ale nasze zaangażowanie. Najważniejszą rolę odgrywa systematyczność w myciu zębów, prawidłowy wybór modelu dla naszych zębów oraz prawidłowe posługiwanie się manualną szczoteczką w wyznaczonym do tego czasie.
 

Ceny

 
Zakup tradycyjnej szczoteczki to koszt od 2-3 zł do 20 zł. Najpopularniejszymi producentami są Aquafresh, Colgate, Jordan, Oral-B.
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)