Środa, 26 Październik 2016-Lucjana i Ewarysta
TwojRynek

Zdrowie i Uroda

Wybieramy tusz do rzęs
2012-08-31Maria Zychler, fot. esrasu Komentarze0 komentarzy
Jak kupić tusz do rzęs, by kusić uwodzicielskim spojrzeniem? Sprawa wydaje się prosta, ale tylko pozornie. Krusząca się albo zlepiająca rzęsy maskara nie dodaje uroku i nie poprawia komfortu użytkowania. Końcowy efekt zależy od kilku względów.


 
 
 

Kosmetyk starożytnych Egipcjan

 
Już na cztery tysiące lat przed naszą erą, Egipcjanie przyciemniali swoje rzęsy, brwi i powieki, używając do tego najprawdopodobniej proszku (zwanego antymonowym), zawierającego m.in. malachit i węgiel drzewny lub sadzę. Podobnie czynili też starożytni Grecy, Babilończycy i Rzymianie. Po upadku Rzymu świat na okres średniowiecza zapomniał o kosmetykach, by wrócić do nich w epoce renesansu.
Legenda korporacyjna jednego z producentów kosmetyków głosi, że to właśnie założyciel firmy, młody chemik Thomas L. Williams, opracował formułę pierwszego nowoczesnego tuszu do rzęs, by pomóc swej siostrze oczarować ukochanego. Preparat na bazie tlenku węgla i wazeliny powstały w 1913 roku, w formie tuszu do rzęs w kamieniu na rynek został wprowadzony cztery lata później, by kobieca część Ameryki mogła oszaleć na jego punkcie. Pierwszy płynny kosmetyk w spirali wprowadzony został w latach 60-tych.
 

Dobierz tusz do okazji i rodzaju rzęs

 
Delikatniej podkreślimy oko w makijażu dziennym, do pracy czy szkoły, gdzie zbyt mocny make-up nie wpływa pozytywnie na profesjonalny wizerunek. Mocniej wytuszowane rzęsy pasują do kreacji wieczorowych. Nie ma jednak większego sensu kupowanie dwóch kosmetyków: jednego na co dzień, a drugiego do użycia od okazji do okazji, chyba, że ktoś ma zwyczaj i okazję do wykonywania wieczorowego makijażu kilka razy w tygodniu. Zdecydowanie bardziej ekonomicznie będzie zainwestować w jeden, pozwalający na osiągnięcie różnych efektów, szczególnie, że rzadko używany kosmetyk może się po prostu zestarzeć, zanim go zużyjemy.
 

Rodzaje szczoteczki i kolor

 
Grube, gęste, rzadkie, z włoskami dwóch różnych długości, silikonowe, czy grzebyczki – możliwości jest mnóstwo, a producenci wciąż wymyślają nowe. Od rodzaju szczoteczki w równej mierze jak od samego kosmetyku zależy ostateczny efekt. Chcąc dokładnie pomalować i podkreślić krótkie rzęsy dolne i w kąciku oka, sięgniemy po prostą szczoteczkę o wąskim zakończeniu. Nie spełni tej roli gruba i rzadka szczoteczka. By uniknąć sklejenia rzęs, można wybrać drobną i gęstą, która ładnie podkreśli gęste rzęsy, nadając oku naturalny wygląd bez grudek tuszu. Za jednym pociągnięciem pomalujemy i wymodelujemy rzęsy spiralką dłuższą i zaokrągloną, a taka z włoskami różnej długości uniesie rzęsy i rozczesze, dając efekt wydłużenia.
 
Do wyboru mamy też różne warianty kolorystyczne. Najpopularniejszy jest czarny, choć swoje zwolenniczki mają też grafitowy i brązowy. Na imprezy można też zaopatrzyć się w inne kolory, jak np. fiolety, czerwienie albo takie z dodatkiem brokatu.
 

Rodzaje tuszów

 
Najpopularniejsze są kosmetyki w płynie albo w gęstszej postaci kremowej, najczęściej stosowane dla pogrubienia rzęs, ale można też dostać też takie w kamieniu, na ogół używane do wykończenia makijażu w komplecie z kosmetykiem płynnym.
Można tusze podzielić też na zwykłe i wodoodporne. Te drugie, idealne na długie spacery w deszczu i na plażę, jeśli ktoś się w takich sytuacjach maluje, mają zasadniczą wadę – do demakijażu wymagają specjalnego preparatu, a i z nim czasem nie obędzie się bez osłabiającego rzęsy tarcia. Lepiej więc nie używać takiego tuszu, jeśli nie ma takiej konieczności.
Wybierając tusz, kierujemy się również efektem, jaki zapewnia. Właścicielki gęstych grubych i długich rzęs mogą spokojnie wybrać klasyczną, płynną maskarę, która podkreśli rzęsy, nada im koloru i ewentualnie lekko podkręci. Osoby o delikatnych, niezbyt gęstych rzęsach powinny sięgać po produkty pogrubiające, a zbyt krótkie można za pomocą odpowiedniej mascary przedłużyć. Tusz pogrubiający jest na ogół bardziej gęsty, zawiera woski i witaminy, a wydłużający z kolei wzbogacony jest o cienkie krótkie włókienka, albo mikrowłókna, które przyklejając się do rzęsy, wydłużają ją. Niektóre produkty posiadają zdolność jednoczesnego wydłużenia, pogrubienia i podkręcenia rzęs.
 
 
Tusze dwufazowe
Kosmetyki składające się z osobnej, białej na ogół, bazy i tuszu właściwego, zapewniają wzmocniony efekt wydłużenia bądź pogrubienia rzęs. Te dobrej jakości bazy wzbogacone są też o kompleksy witamin, wzmacniające rzęsy, nadające im elastyczności oraz zapobiegające łamaniu się i wypadaniu.
 
 

Skład tuszu do rzęs

 
Jeszcze sześćdziesiąt lat temu tusz do rzęs produkowało się z czarnych pigmentów wymieszanych z wazeliną albo... z płatkami mydlanymi! Dziś formuły są całkiem inne, znacznie bogatsze i zróżnicowane. Wszystkie, oczywiście, zawierają pigment. Składnikami bazowymi, w zależności od formuły, są na ogół woda i oleje: mineralne, oliwkowe, ryżowe, lanolinowe, lniane, rycynowe, z terpentyny, czy eukaliptusowe. Często używane są woski i parafina. Zdarza się też w recepturach alkohol. Częstym składnikiem jest kwas stearynowy. Używa się też tutaj utwardzaczy: cerezyny, gumy tragakantowej i metylocelulozy. Skład wzbogacają kompleksy odżywcze albo osobne witaminy, jak głęboko nawilżająca prowitamina B5. Z kolei cienkie włókna sztucznego jedwabiu, używane w mascarach przedłużających i pogrubiających dodają lepkości. Mascary pogrubiające zawierają na ogół pochodne silikonu, a zawarta w recepturze żywica, wpływa na wodoodporność, podobnie jak lanolina i proteiny jedwabne.
 
 
Mascara hipoalergiczna
Alergiczki powinny z ostrożnością podchodzić do preparatów zawierających wosk Carnauba, destylaty ropy naftowej i uwodornioną kalafonię z pentaerytrytolem, a także glikol propylenowy, thimerosal oraz parabeny. Bezpieczne dla nich będą takie tusze, w których na czele listy składników znajdziemy wosk pszczeli, wodę i nieorganiczny tlenek żelaza oraz prowitaminę B5 i glicerynę.
Hipoalergiczne tusze do rzęs, choć bezpieczne dla użytkowniczek, nie podkreślą, pogrubią i wydłużą rzęs jak większość dostępnych na rynku kosmetyków. Częściej też mają tendencje do powstawania grudek na rzęsach i osypywania się po paru godzinach.
 

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając tusz do rzęs

 
Po pierwsze – dobrze jest przejrzeć listę składników, szczególnie jeśli mamy skłonność do alergii. Dla pewności można przed zakupem w drogerii za pomocą testera zrobić sobie próbę uczuleniową za uchem. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpią niepokojące objawy, można zaryzykować zakup. Wybierajmy kosmetyki o bogatszej formule, dodatkowo odżywiające rzęsy. Istotną informacją jest też ta o terminie przydatności – nie powinien być krótszy niż rok.
 

Ceny

 
Najtańsze mascary można kupić nawet za niespełna 10 zł, ale raczej nie zapewnią nam one oszałamiającego efektu. Dobrej jakości kosmetyk dostaniemy już za ok. 30 zł, droższe o bogatszym składzie z średnio-wyższej półki będą kosztowały od 60 zł do 100 zł, a za produkty najdroższych marek zapłacimy nawet kilkaset złotych.
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)