Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Dom i Ogród

Jak kupić wannę?
2017-05-11Izabela Bohdanow fot. alx9870 Komentarze0 komentarzy
Kąpiel w wannie pełnej piany czy orzeźwiający prysznic? Przed tym dylematem stają kupujący nowe mieszkanie lub dom albo lubujący się w remontach i zmianach. Podpowiadamy, jakie funkcje należy wziąć pod uwagę przy wyborze wanny.
 
 
 
 
 
 
Wanna powinna być ozdobą łazienki, ale przede wszystkim miejscem wygodnej kąpieli. Producenci oferują wanny narożne, owalne i prostokątne, więc nikt nie będzie miał kłopotu ze znalezieniem wanny dla siebie. Można pokusić się też na wannę z hydromasażem, ale musi ona być duża, ponieważ hydromasaż będzie skuteczny, jeśli odległość dysz od ciała wyniesie co najmniej 10 centymetrów. Jak wybrać odpowiednią wannę?
 

Kształt i wymiary

 
Przed zakupem wanny powinniśmy określić wymiary i jej przybliżony kształt oraz ustalić kwotę, jaką jesteśmy skłonni na nią przeznaczyć z domowego budżetu. Musimy też zastanowić się nad dodatkowym wyposażeniem – czy chcemy wannę z hydromasażem, czy stawiamy raczej na tradycyjną. Na rynku dostępne są modele, do których można dokupić systemy hydromasażu. Dzięki temu możemy rozłożyć zakup na raty.
Kształt wanny jest bardzo ważny, gdyż ma niemały wpływ na naszą wygodę. Wanny prostokątne mają wymiary 100-190 na 70-120 centymetrów. Jak widać, różnice w długościach są duże. Tutaj niestety wiele zależy od powierzchni naszej łazienki. Wanny prostokątne mogą mieć gładkie ścianki lub wyprofilowanie na plecy, łokcie czy pupę, a także siedziska. Ciekawie prezentują się wanny narożne symetryczne i asymetryczne. W modelach symetrycznych wymiary boków prostopadłych są tej samej długości i wahają się od 120 do 175 centymetrów. Niektóre mają nawet siedziska, zdarzają się wyprofilowania na łokcie, mydło itp. Natomiast w wannach asymetrycznych prostopadłe boki są różnej długości – do wyboru mamy modele prawe i lewe. Ich wymiary wahają się od 140 na 75 cm do 160 na 100 centymetrów. Naprzeciw krótszego boku znajduje się zazwyczaj otwór odpływowy. Ostatnio coraz bardziej popularne są wanny owalne i okrągłe. Mogą występować jako wolnostojące i przyścienne. Nadają się bardziej do dużych łazienek czy salonów kąpielowych – sypialni połączonych z łazienką. Ich długość zwykle przekracza 180 centymetrów, a szerokość 80 centymetrów. Prawdziwi miłośnicy kąpieli mogą pokusić się o wanny pięcio-, sześcio-, a nawet ośmiokątne lub w kształcie łzy. Oczywiście wszystkie te modele są duże: 180-200 centymetrów długości i 80-100 centymetrów szerokości.
 

Hydromasaż

 
Czy wanna z hydromasażem stanowi dziś tak wielki wydatek jak dawniej? Rozpiętość cenowa wanien z hydromasażem jest bardzo duża, najtańsze kosztują około 1500 złotych, ceny najdroższych są porównywalne z wartością… średniej klasy samochodu. Jednak dla zdrowia i relaksu warto zainwestować w taką wannę. Podczas hydromasażu nasze ciało jest masowane przez strumienie wody lub powietrza pod ciśnieniem, co wspaniale relaksuje, daje uczucie odprężenia i odświeżenia, poprawia samopoczucie. To świetny sposób na regenerację i odpoczynek po pracowitym, długim dniu, a dla osób chorych stanowi wspomaganie leczenia czy rehabilitacji.
Niestety, aby zainstalować wannę z hydromasażem trzeba mieć ku temu odpowiednie warunki. Samą instalację wodną i kanalizacyjną do takiej wanny robi się podobnie jak do zwykłej. Wymaga ona jednak większego pomieszczenia. Według specjalistów powinno mieć ono przynajmniej sześć-siedem metrów kwadratowych. Oczywiście bez sprawnie działającej wentylacji ani rusz. Jedynie dobrze wentylowane pomieszczenie da nam pewność, że wilgoć będzie odprowadzana, a para wodna nie skropli się na ścianach i suficie, co może narazić nas na rozwój grzybów i pleśni. Instalacja elektryczna niesie za sobą większe wymagania. System hydromasażu napędza pompa elektryczna na napięcie 230 V i jest on podłączony do instalacji na stałe. Powinien więc być zamontowany na osobnym obwodzie elektrycznym, a sama instalacja zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym. Moc bezpiecznika określony zostaje przez producenta.
 

Bąbelkowe przyjemności

 
Kąpiel w wannie z hydromasażem to prawdziwe bąbelkowe atrakcje. Producenci oferują nam kilka wariantów systemu. Możemy wybrać masaż wodny, powietrzny lub ich kombinację, dodatkowo kąpiel mogą uatrakcyjnić olejki aromatyczne (aromaterapia), muzyka, podwodne oświetlenie czy kaskada wodna imitująca wodospad. Istnieją też modele, w których można ozonować wodę, a to sprzyja natlenianiu skóry. Panie w celu poprawy wyglądu i walki z cellulitem mogą pokusić się o masaż wodny z ultradźwiękami. Najłagodniejszą formą masażu jest powietrzny, czyli tak zwana kąpiel perełkowa. Polega ona na tym, że powietrze z pomieszczenia jest wtłaczane przez dmuchawę do wanny napełnionej wodą. Może być albo rozprowadzane systemem rurek do dysz powietrznych w dnie wanny, albo doprowadzone do komory powietrznej, która znajduje się pod dnem, tworząc tak zwane podwójne dno. Dalej wypuszczane jest przez małe otworki w dnie wanny. Oczywiście trzeba pamiętać o właściwej dezynfekcji komory, gdyż resztki wody pozostające w podwójnym dnie mogą sprzyjać rozwojowi grzybów. Woda po kąpieli nie może zostawać w systemie, a do jej usunięcia potrzebne są rurki drenażowe odprowadzające ją do kanalizacji.
Bardziej intensywny od masażu powietrznego jest masaż wodny, czyli bicze wodne. Woda w tym systemie krąży w obiegu zamkniętym: pompa zasysa ją przez ssak, a dalej systemem rurek tłoczy do dysz wodnych. Trzecią opcją jest masaż wodno-powietrzny, możliwy dzięki odpowiednio skonstruowanym dyszom, dzięki którym woda jest napowietrzana. Obok wodnych dyszy zazwyczaj montuje się te ultradźwiękowe, które poprawiają ukrwienie tkanek, przyspieszają metabolizm i rozgrzewają.
 

Ręczne i automatyczne sterowanie

 
W najtańszych modelach występuje ręczne sterowanie hydromasażem. W zależności od rodzaju masażu pompę lub dmuchawę uruchamia się przyciskiem na górnej krawędzi wanny. Praca systemu zakończy się wraz ze zwolnieniem przycisku. Trzeba jednak pamiętać, że woda musi zakrywać wszystkie dysze umieszczone na ściankach wanny, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia pompy. Wygodniejsze w obsłudze, ale też za wysoką cenę, są wanny sterowane elektronicznie. Na brzegu wanny znajdują się tak zwane mikrokontakty, których dotknięcie powoduje uruchomienie wybranej funkcji. Jest to intuicyjna obsługa, gdyż systemy tego typu zwykle mają czujnik poziomu wody uniemożliwiający włączenie hydromasażu, jeżeli nie ma wystarczającej ilości wody w wannie. Poszczególne funkcje możemy uruchamiać także za pomocą pilota.
 

Dezynfekcja

 
Dezynfekcja każdego rodzaju wanny to czynność, o której zapominać nie wolno. Po każdej kąpieli trzeba całkowicie opróżniać z wody i opuszczać elementy hydromasażu, inaczej będą się w nich rozwijać grzyby. W celu zapobiegnięcia temu zaleca się okresową dezynfekcję instalacji hydromasażu. W prostszych modelach można dokonać tego zabiegu samodzielnie, co kilka tygodni wlewając płyn dezynfekujący do wanny z wodą i włączając hydromasaż. W droższych wannach dezynfekcja jest automatyczna. Wystarczy uzupełnić płyn w dozowniku i nacisnąć przycisk.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)