Poniedziałek, 25 Marzec 2019-Marii i Wieńczysłąwa
TwojRynek

Dom i Ogród

Jak kupić komputer stacjonarny?
2017-04-05Izabela Bohdanow fot. Picography Komentarze0 komentarzy
Komputery to dzisiaj jedno z najważniejszych narzędzi pracy. Prawo pracy reguluje, jak powinno wyglądać ergonomiczne biurko czy krzesło. Niestety jeśli chodzi o sam komputer – zapisy są dużo bardziej zwięzłe. Istnieje jednak mnóstwo wymagań, które powinien spełniać każdy komputer wykorzystywany w biurze czy w domu.
 
 
 
 
W przypadku spędzania przy komputerze kilku godzin dziennie, nasz wybór powinien paść na komputer stacjonarny. Wraz z popularyzacją sprzętu elektronicznego oraz pojawianiem się nowych form, takich jak notebooki i tablety, cena komputerów stacjonarnych stała się bardzo przyjazna dla przeciętnego użytkownika.
 

Komputer stacjonarny a laptop

 
Przy kupnie komputera, niemal każdy staje przed wyborem co kupić: desktop czy notebook? Co będzie lepsze i co sprawdzi się podczas wykonywania najczęstszych zadań? Co będzie tańsze i jednocześnie bardziej użyteczne? Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, dlatego musimy dokładnie określić, na czym nam najbardziej zależy.
Desktop, czyli komputer stacjonarny, powinny wybrać osoby, którym nie zależy na mobilności, a jednocześnie oczekują niskiej ceny i wysokiej wydajności. Komputery stacjonarne dają duże możliwości konfiguracji. Wśród zalet takiego komputera możemy wymienić: wydajność, przystępną cenę, możliwości dalszej rozbudowy i wymiany podzespołów, lepsze chłodzenie, dużą liczbę i różnorodność portów, możliwość podkręcenia podzespołów oraz mniejszą podatność na uszkodzenia. Do wad komputerów stacjonarnych niewątpliwie należy to, że nie są mobilne, pobierają dużo prądu i często należy do nich podłączyć mnóstwo kabli. Laptopy z kolei przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które chcą mieć komputer mobilny, możliwy do przeniesienia w każdej chwili. Do innych ich zalet należy to, że umożliwiają pracę na baterii, pobierają mało prądu, wszystkie elementy zamknięte są w jednej obudowie, umożliwiają podłączenie się do sieci w dowolnym miejscu. Zazwyczaj cicho pracują, choć nie stanowi to reguły. Jednocześnie charakteryzuje się wyższą ceną i często gorszą wydajnością (w porównaniu z desktopami). Mają gorsze chłodzenie, a tym samym wyższe temperatury obudowy, brak w nich też możliwości rozbudowy lub całkowitej wymiany podzespołów.
 

Do biura, do domu, do gier

 
W zależności od przeznaczenia komputera stacjonarnego musimy zwrócić uwagę na różne parametry. Komputer biurowy nie musi być wydajny, ale powinien zapewniać bezawaryjną pracę. Warto więc zwrócić uwagę na tani, dwurdzeniowy procesor, płytę główną z najnowszą podstawką, 2-4 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny. Natomiast komputer stacjonarny dla gracza to już bardziej zaawansowane urządzenie. Musi umożliwiać uruchomienie gier na wysokich detalach przy zachowaniu płynności rozgrywki. Warto wybierać podzespoły, czyli procesory, karty, płyty, które są podatne na podkręcanie. W tym przypadku największą rolę odgrywa karta graficzna, choć należy pamiętać, by nie wybierać zbyt słabego procesora. Warto również zwrócić uwagę na dysk, który powinien być zarówno pojemny, jak i szybki. Zapaleni gracze wiedzą o tym doskonale. Z kolei komputer stacjonarny do domu często pełni jednocześnie funkcję domowego centrum multimedialnego. Taki komputer powinien mieć: średnio wydajny procesor (nie musi być najszybszy i najdroższy, wystarczy jednostka 2-4-rdzeniowa), 4-8 GB pamięci RAM, kartę graficzną, niekoniecznie z najwyższej półki – powinna obsługiwać DirectX 11 oraz mieć co najmniej 1 GB pamięci własnej. Mile widziany jest też dysk twardy o pojemności co najmniej 750 GB.
 

Ważne parametry

 
W przypadku wyboru komputera stacjonarnego należy zwrócić uwagę na wiele istotnych elementów i rozpatrywać je w odniesieniu do własnych potrzeb. Osoby bliżej niezwiązane ze sprzętem elektronicznym powinny skonsultować się ze sprzedawcą.
Na co zwracać uwagę? Jednym z ważniejszych elementów jest płyta główna, na którą składają się takie elementy, jak gniazdo procesora i chipset. To od nich zależy, jaki procesor można zamontować oraz jaka będzie wydajność komputera. Wiele współczesnych płyt ma w swoim wyposażeniu zintegrowaną kartę sieciową, kartę dźwiękową lub kartę graficzną. Istotna jest też pamięć RAM – najnowszy używany standard to DDR3. Do większości zastosowań domowych, wystarczające jest kupno 4 GB pamięci. Podczas kupna musimy zwrócić uwagę też na procesor – jest to serce komputera, które odpowiada za dostarczenie mocy obliczeniowej. Producenci, oprócz modelu, podają również inny parametr – częstotliwość. Im jest ona wyższa, tym efektywniej powinien pracować komputer. Jednak wszystko zależy od technologii oraz modelu procesora, dlatego warto najpierw zapoznać się z wynikami testów czy recenzjami. Inną cechą każdej jednostki jest liczba rdzeni. Nie zawsze konieczny jest zakup procesorów czterordzeniowych. Osoby, które potrzebują komputera przede wszystkim do grania, powinny zwrócić uwagę na kartę graficzną. W innym przypadku należy szukać procesora (lub płyty) ze zintegrowanym układem graficznym. Jeśli chodzi o dysk twardy, to obecnie można wybierać pomiędzy szybkim, ale drogim dyskiem SSD lub zwykłym dyskiem twardym o dużej pojemności i za odpowiednio niską cenę. Wybór zależy od tego, czy potrzebujemy dużo miejsca, czy bardziej liczy się dla nas szybkość działania systemu i wymiany plików. Najczęściej wybierane są dyski o pojemności 500 GB.

 

Napęd, zasilacz i porty

 
Obecnie coraz więcej plików przechowuje się w chmurach i zewnętrznych dyskach twardych. Wiele osób nadal jednak korzysta z płyt DVD i nie tylko. Obecnie można wybrać: napęd Blu-Ray, który obsługuje najnowszy standard płyt o dużej pojemności. Dzięki niemu możliwe jest odtwarzanie wysokiej jakości filmów. Rozwiązaniem za rozsądną cenę jest napęd DVD, który odczytuje zarówno płyty DVD, jak i CD. Dodatkowo można spotkać się z oznaczeniem Double Layer, informującym o możliwości nagrywania płyt dwuwarstwowych.
Zasilacz z kolei powinien zostać dobrany na podstawie mocy pobieranej przez komputer – poszczególne podzespoły. Należy także pamiętać, by był wykonany z dobrej jakości materiałów. Tani zasilacz kiepskiej lub nieznanej firmy może spowodować nawet uszkodzenie komputera. Zasilacz wpływa na stabilność pracy całej jednostki, dlatego też jego wybór nie powinien być bagatelizowany.
Liczba i rodzaj portów zależy od zamontowanej płyty oraz wykorzystanej karty graficznej. Warto zobaczyć, jak są rozmieszczone i czy te podstawowe, czyli USB i gniazda audio znajdują się z przodu obudowy. Do najbardziej znanych portów należą: USB (2.0 i 3.0), Seata, FireWire, HDMI, D-Sub oraz gniazda audio.
 

Obudowa nie tylko ładna

 
Przy wyborze obudowy nie należy kierować się jedynie względami estetycznymi. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na chłodzenie – czy wiatraki i otwory są odpowiednio rozmieszczone i zapewniają prawidłowy przepływ powietrza. Ważna jest też jakość wykonania – z jakich materiałów została wykonana obudowa oraz czy jej elementy zostały dobrze spasowane. Sprawdzamy, czy obudowa jest wystarczająco duża do dalszej rozbudowy oraz czy oferuje łatwy i szybki dostęp do wnętrza. W przypadku obudowy rozmiar ma znaczenie. Zależy od przeznaczenia komputera oraz wielkości wykorzystanych podzespołów. W przypadku samodzielnie składanego komputera należy zwrócić uwagę na wielkość wybranej płyty głównej i sprawdzić, czy zmieści się do wybranej stacji.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)