Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Dom i Ogród

Kupujemy rośliny do ogrodu
2017-03-03Izabela Bohdanow fot. manseok Komentarze0 komentarzy
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a sprzedawcy roślin zakasują rękawy. Właściciele ogrodów zwykle tą porą roku uzupełniają nasadzenia krzewów i drzewek, zaopatrują się w nowe rośliny. Wiosna to czas kupowania sadzonek kwiatów i warzyw. Podpowiadamy, gdzie i jakie rośliny kupować.
 
 
 
 
 
Mieszkańcy dużych miast lubią kupować rośliny w centrach ogrodniczych – za jednym razem można zaopatrzyć się w większość potrzebnych rzeczy. To tutaj jest największy wybór roślin, są one dobrze utrzymane i zadbane, przechowywane we właściwych warunkach. Mamy pewność, że sadzonki się przyjmą. Ceny są wprawdzie wyższe, ale jest to koszt dobrej jakości i braku ryzyka. Co najważniejsze, w centrach ogrodniczych pracują specjaliści, od których można otrzymać fachowe porady dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin. Posiadają oni odpowiednią wiedzę i chętnie doradzą w zakresie doboru właściwych gatunków do konkretnych warunków i w wyborze najlepszego okazu. W centrach ogrodniczych możemy znaleźć wszystko, co jest potrzebne do ogrodu: nawozy, środki ochrony roślin, narzędzia, sprzęt czy ozdoby. Pamiętajmy jednak, aby rośliny kupować jedynie w sprawdzonych centrach ogrodniczych, w których widoczna jest dbałość o otoczenie i sprzedawany materiał. Równo poustawiane, pozbawione chwastów doniczki, czyste i równe chodniki świadczą o rzetelności sprzedających.
 

W supermarkecie czy u ogrodnika?

 

Największe supermarkety, zarówno budowlane, jak i spożywcze, mają dział: dom i ogród. Tu również znajdziemy bogatą ofertę roślin, ale nie zawsze są one otoczone odpowiednią opieką. Obsługujący zazwyczaj kilka działów sprzedawcy nie zawsze mają czas na podlewanie roślin w porę czy nawożenie ich, co nie daje roślinom pełnej gwarancji dobrej jakości. Istnieje ryzyko, że część sadzonek się nie przyjmie w nowym miejscu. W supermarketach zaleca się kupowanie sadzonek w pojemnikach, gdyż lepiej znoszą trudne warunki. Nie możemy też za bardzo liczyć w takich sklepach na fachową pomoc.
Lepiej w takich przypadkach robić zakupy w gospodarstwach ogrodniczych specjalizujących się w uprawie i sprzedaży sadzonek. Z powodu braku marży są tam niższe ceny, a co najważniejsze – mamy do czynienia z bardzo dobrą jakością roślin. Kupowanie na bazarach, rzekomo bezpośrednio od producentów roślin, może okazać się ryzykowne. Pośrednicy mogą mieć bowiem w ofercie towar niepełnowartościowy, co często się zdarza w przypadku drzewek owocowych czy krzewów ozdobnych. Sadzonki są na początku kwitnienia, więc ich kupowania nie należy się obawiać. Ich kondycję rozpoznać można po liściach i kwiatach.
Początkujący ogrodnicy zazwyczaj nie wiedzą, kiedy można kupować i sadzić rośliny. Zakupów roślinnych dokonujemy od wiosny do późnej jesieni. Wyjątek stanowią rośliny kopane, z bryłą lub gołym korzeniem, które są dostępne w okresie wiosennym i jesiennym, rośliny pojemnikowane zaś można kupić także latem i bezpiecznie sadzić przez cały sezon.
 

Rośliny pojemnikowane

 

Rośliny pojemni kowane to takie, które od początku rosną w doniczkach. Stanowią najbezpieczniejszą i najczęstszą formę sprzedawanych roślin. Objętość pojemnika wynosi tyle samo co objętość korzeni i musi być proporcjonalna do części nadziemnej. Doniczka powinna być równomiernie wypełniona jędrnymi i białymi korzeniami. Należy na to szczególnie uważać, gdyż czarne korzenie świadczą o zachodzących procesach gnilnych w doniczce, co może mieć związek z nadmiernym podlewaniem i niewłaściwym drenażem. Roślina o zredukowanym systemie korzeniowym ma mniejsze szanse na przeżycie. Zwróćmy uwagę, że nadmierne przelewanie jest gorsze od krótkotrwałego przesuszenia – nadmierna ilość wody powoduje gnicie korzeni i roślina nie ma możliwości pobierania jej z podłoża i zasycha. Krótkotrwałe przesuszenie nie powoduje tak dużych szkód, gdyż rośliny mają system zabezpieczeń przed utratą wody.
 

Rośliny z bryłą korzeniową

 

Rośliny z bryłą korzeniową sprzedawane są wiosną i na jesieni, czyli w czasie, kiedy można je bezpiecznie wykopać. Ważne, by materiał pochodził ze sprawdzonych miejsc, które dają gwarancję, że rośliny były szkółkowane, czyli przesadzane z miejsca na miejsce (ewentualnie miały podcinane korzenie) i zostały odpowiednio wykopane. Oznacza to, że bryła jest zabezpieczona, zwarta i odpowiedniej wielkości. Mniejsze rośliny zabezpiecza się jedynie siatką jutową, większe oprócz juty mają też siatkę drucianą. Rośliny te umieszczane są często w pojemnikach z podłożem, dzięki czemu ogranicza się utratę wody i rośliny mogą swobodnie odbudowywać system korzeniowy. Podczas sadzenia nie należy zdejmować siatek zabezpieczających, a po posadzeniu trzeba mocno podlewać i ściółkować rośliny korą sosnową. Przez pierwszy rok po posadzeniu nie należy stosować nawozów zawierających azot, jedynie jesienią stosujemy nawozy jesienne. Z roślin iglastych z bryłą po bardzo niskich cenach sprzedawanych w supermarketach przeżywa jedna na dziesięć. Jest to spowodowane tym, że często pochodzą z Włoch i nieprzyzwyczajone do naszego klimatu – przemarzają. Innym powodem takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa pielęgnacja w punkcie sprzedaży – rośliny ułożone są w skrzynio paletach na nasłonecznionym placu, a to prowadzi do nadmiernego wysychania korzeni.
 

Rośliny z gołymi korzeniami

 

Do roślin z gołymi korzeniami zaliczamy drzewa i krzewy owocowe, róże czy liściaste rośliny żywopłotowe. Najważniejsze w ich przypadku jest to, by nie doprowadzić do wyschnięcia systemu korzeniowego. W sklepie powinny być trzymane w dołowniku wypełnionym podłożem. Dostępne są wczesną wiosną i na jesieni i tylko wtedy należy je sadzić. Gdy pojawią się liście, wzrasta ryzyko wyschnięcia roślin po posadzeniu. Oprócz systemu korzeniowego istotny jest pokrój rośliny – mocne pędy, jędrne, dobrze wybarwione liście, bez oznak żerowania szkodnika czy objawów chorobowych. Od wysokości ważniejsze jest zagęszczenie rośliny – sama będzie rosnąć także po posadzeniu, ale zagęszczanie to dobrych kilka lat regularnych zabiegów w szkółce. Wysokie, ale rzadkie żywotniki oferowane w supermarketach nie stanowią materiału na ładny żywopłot. Iglaste rośliny żywopłotowe powinny być zagęszczone od ziemi, krępe i gęste. Rośliny o kulistych koronach, takie jak klony, powinny mieć pędy główne równomiernie rozmieszczone po okręgu, odpowiednio zagęszczone, zbliżonej długości i grubości. W sklepach dostępne są także drzewa z przyciętą koroną, najczęściej wierzby japońskie i migdałki. Warto w nie zainwestować, gdyż nawet jeśli w danej chwili wyglądają mało atrakcyjnie, to jeśli cięcie wykonano właściwie i w odpowiednim momencie, wkrótce roślina wypuści pędy boczne i pięknie się zagęści. Dla nas oznacza to o jeden zabieg pielęgnacyjny mniej.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)