Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Dom i Ogród

Jak kupić baterię łazienkową?
TwójRynek.pl 10/2016Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Bateria baterii nierówna, podobnie jak wymagania zainteresowanych jej zakupem. Niektórych bardziej interesują względy estetyczne, innych instalacyjne. Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę, wybierając baterię do łazienki? Zakup armatury dobrej jakości to nie lada wyzwanie.
 
 
 
 
 
Niektóre parametry – wskaźniki dobrego produktu – nie zmieniają się w ciągu lat. Dawniej ciężar baterii oznaczał użycie solidnych materiałów. Dziś także warto zwracać uwagę na ten aspekt. Mosiądz nadal jest głównym materiałem, z którego produkuje się korpusy, mimo że na rynku pojawiają się nowe produkty, takie jak baterie z włókien poliwęglanowych czy ceramiki. Mosiądz oznacza się symbolem MO 59, liczba to pochodna dominującego w nim pierwiastka, czyli około 59% udziału miedzi. Jakość stopu w zależności od udziału w nim poszczególnych pierwiastków może być różna. Jeżeli producent oszczędza na miedzi, mosiądz będzie mniej elastyczny, a bardziej podatny na uszkodzenia. Nie jesteśmy jednak w stanie sprawdzić tego w sklepie, dlatego warto zasięgnąć opinii innych użytkowników.
 

Stałe elementy baterii

 
Wyposażenie baterii zależy od wielu czynników. Pierwszym z nich jest miejsce jej przeznaczenia − armatura kuchenna wymaga innych rozwiązań niż umywalkowa czy wannowa. Dla poszczególnych typów baterii istnieją jednak elementy wspólne. Wśród nich możemy wymienić głowicę baterii. W bateriach mieszakowych (jednouchwytowych) standardem stały się głowice ceramiczne, zapobiegające przeciekaniu kranów. Szerokość głowicy wpływa też na wielkość strumienia wody, która zazwyczaj wynosi 35 i 40 mm. Najpopularniejszym elementem wyposażenia baterii jest perlator, zwany też aeratorem. Jest to sitko nakręcane na wylewce, którego zadaniem jest napowietrzenie strumienia wody. Dzięki temu zwiększa się jego objętość przy jednoczesnym spadku zużycia wody. Wiele baterii sprzedawanych jest wraz z zaworem spustowym, czyli automatycznym korkiem. Otwiera się go i zamyka za pomocą dźwigni umieszczonej na korpusie baterii. Takie korki montowane są w bateriach umywalkowych i bidetowych. W armaturze kuchennej i wannie automatyczne korki są niezależne od baterii, gdyż stanowią element zestawów przelewowo-odpływowych.
 

Części ruchome

 
Przy wyborze baterii warto także zwrócić uwagę na części ruchome. Szczególnie dobrze sprawdzić wężyki przyłączeniowe – ich wykonanie, odstające elementy czy uszczelki. Wśród nich znajduje się wąż baterii natryskowej. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, z których został wykonany. Jeśli są niskiej jakości, wąż szybko pokryje się kamieniem, popęka i zacznie przeciekać. Warto zainwestować w podwójnie plecione stalowe węże o podwyższonej wytrzymałości na rozciąganie. To produkty o bardzo dużej żywotności, co potwierdzane jest przez producenta 10-letnią gwarancją. Jeśli jednak najważniejsze jest dla nas łatwe czyszczenie, poleca się zakup węża wykonanego z PCV, którego wystarczy jedynie przetrzeć wilgotną szmatką. Wąż wyciąganej wylewki zaś to elastyczny przewód o długości do 150 cm i konstrukcji podobnej do natryskowego. Największą trwałością cechuje się przewód w oplocie metalowym. Niektóre baterie miewają wyposażenie ułatwiające walkę z osadami wapiennymi. Osadzanie kamienia blokują na przykład silikonowe gumki, montowane we wszystkich otworkach głowicy natrysku. Są elastyczne, więc ułatwiają czyszczenie natrysku z osadów, choćby przy użyciu gąbki. W otworach natrysku znajdują się niekiedy też cienkie plastikowe bolce, które po przekręceniu główki lub dyszy natryskowej wysuwają się z otworów i wypychają wodę wraz z osadem.
 

Bateria wannowa

 
Głównym zadaniem wszystkich baterii jest dostarczenie wody w odpowiedniej ilości i o właściwej temperaturze. Każda z nich robi to jednak w inny sposób. Przed wyborem odpowiedniej baterii do łazienki odpowiedzmy sobie na pytanie, czego od niej oczekujemy i na czym najbardziej nam zależy. Bateria wannowa powinna pogodzić dwie zupełnie sprzeczne idee: komfortu i oszczędności. Chcemy, by szybko napełniła wannę wodą o właściwej temperaturze do relaksującej kąpieli, a jednocześnie podczas codziennego prysznica doprowadziła do minimalnego zużycia wody. Aby tak się stało, słuchawka prysznicowa musi być wyposażona w ogranicznik przepływu. Wtedy niezależnie od tego, jak duży przepływ zapewnia wylewka baterii, podczas brania prysznica zużycie wody nie przekroczy około 10 litrów na minutę.
 

Inwestujemy w termostat

 
Zdecydowanie najwyższy komfort kąpieli w wannie umożliwia bateria termostatyczna. Umieszczony w niej termostat stanowi element sterujący dopływem wody do baterii. Dzięki jego błyskawicznej reakcji na zmiany temperatury i ciśnienia uzyskujemy wygodę, której nie zaznamy przy innych produktach. Napełniając wannę za pomocą takiej baterii, wystarczy ustawić pokrętłem odpowiednią dla nas temperaturę i odkręcić wodę za pomocą drugiego uchwytu. Po kilku minutach wystarczy przyjść i bez ryzyka oparzenia i lodowatej wody wejść do wanny. Pamiętając o napełnianiu wanny, nie możemy jednak zapomnieć o kąpieli pod prysznicem. I tutaj termostat pokazuje swoją wyższość nad innymi bateriami, nigdy nie dopuszczając wody o temperaturze wyższej lub niższej niż ustawiona. Jak inne dobre produkty, bateria termostatyczna jest niestety dość droga. Jeżeli nie możemy wydać kilkuset złotych na markowy produkt, dużo lepszym rozwiązaniem będzie nabycie zwykłej baterii jednouchwytowej. Zapewnia ona szybkie i proste ustawienie zarówno strumienia, jak i temperatury wypływającej wody. Natomiast gdy w domu źródłem ciepłej wody będzie piecyk łazienkowy, najlepiej wówczas sprawdzi się bateria dwuuchwytowa. Dwoma zaworami, do zimnej i ciepłej wody, można sterować niezależnie. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, odkręcamy pokrętło z gorącą wodą, dodając jednocześnie po trochu zimnej, co nie ma wpływu na działanie kotła lub podgrzewacza.
 

Bateria prysznicowa

 
Bateria termostatyczna sprawdza się także pod prysznicem. Nagła i nieoczekiwana zmiana temperatury nie jest mile odczuwalna podczas kąpieli w kabinie. Warto zainwestować, choć to dość duży uszczerbek w domowym budżecie. Kiedy nas zwyczajnie nie stać na takie rozwiązanie, wybierzmy baterię jednouchwytową. Przy bateriach dwuuchwytowych jest zdecydowanie więcej gorączkowej zabawy z pokrętłami w sytuacji, gdy ktoś z domowników podczas naszej kąpieli odkręci kran w kuchni. W baterii jednouchwytowej wystarczy jeden ruch dźwignią, aby ustawić odpowiednią temperaturę i siłę strumienia wody do kąpieli pod prysznicem.
 

Bateria umywalkowa

 
To najczęściej używana bateria w domu. Przy czteroosobowej rodzinie uzyskujemy ponad 40 uruchomień dziennie, czyli 15 tysięcy rocznie. Dlatego armatura ta powinna być przede wszystkim oszczędna. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku będzie zakup baterii jednouchwytowej. Tym bardziej, że zgodnie z najnowszymi normami niektórzy producenci oferują już modele jednouchwytowe o przepływie tylko około 5 litrów na minutę. To w zupełności wystarczy do umycia rąk i twarzy.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)