Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek
  • Jogurty owocowe bez owoców!
  • Sklepowe półki wręcz uginają się od pięknie wyglądających opakowań jogurtów owocowych. Producenci zachwalają swoje produkty jako zdrowe, smaczne i nasycone owocami. My też często po nie sięgamy, nie zdając sobie sprawę jaka jest ich rzeczywista...
    więcej ›

Dom i Ogród

Jak kupić basen ogrodowy?
2016-06-01Izabela Bohdanow fot. sxc Komentarze0 komentarzy
Leżąc na działce czy w ogrodzie w upalne dni, marzymy o tym, aby zanurzyć się w chłodnej wodzie. Niektórzy w desperacji polewają się wężem ogrodowym, inni chowają się do cienia, narzekając później na kiepską opaleniznę. Któż z nas nie myśli wtedy o własnym basenie ogrodowym? Ale jak wśród tak bogatej oferty rynkowej wybrać najlepszy? 
 
 
 
 
Baseny ogrodowe jeszcze kilka lat temu były wyznacznikiem luksusu. Obecnie taka atrakcja w ogrodzie stała się standardem. Do ich popularności przyczyniły się między innymi zanieczyszczenia jezior, zatłoczenie basenów publicznych i aquaparków. Wraz ze wzrostem zainteresowania zaczęły też spadać ich ceny, dzięki czemu niemal każdy może sobie pozwolić na takie udogodnienie. W zależności od zastosowanej technologii ceny basenów ogrodowych wahają się od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Oczywiście mowa tutaj o dużych konstrukcjach dla kilkunastu dorosłych osób, a nie o dmuchanych basenikach dla dzieci.
 

Wybór stanowiska i oczyszczanie terenu

 
Teren wyznaczony pod basen powinien być równy, ponieważ po montażu basenu nawet nieznaczne nachylenie może stanowić problem. Najlepiej wybierać miejsca nieco oddalone od domu, ale posiadające dostęp do kranu lub węża ogrodowego i odpowiednio zabezpieczonego gniazdka elektrycznego. Przed postawieniem czy rozwinięciem basenu teren należy oczyścić, usuwając kamienie, szkło, korzenie roślin i wszelkie inne odpadki lub przedmioty. Stanowisko powinno być twarde, aby wytrzymało ciężar wody. Baseny można także ustawiać na trawniku, pod warunkiem że podłoże nie jest zbyt piaszczyste. Duże baseny optymalnie montuje się na utwardzonym terenie, na przykład na betonowej wylewce lub płytach.
 

Basen przenośny czy stacjonarny?

 
Główny podział basenów to rozdział na baseny stacjonarne i przenośne. Najbardziej wytrzymałe są baseny stacjonarne. Pomimo jednak coraz większej liczby producentów i nowych modeli, wciąż jest to dość kosztowny wydatek. Decydując się na takie rozwiązanie, na stałe zmieniamy wystrój naszego ogrodu. Należy też pamiętać, że przy basenie o powierzchni przekraczającej 30 metrów kwadratowych musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie na budowę z organu administracyjnego, pod który podlegamy. Przy basenie o mniejszej powierzchni należy jedynie zgłosić budowę w danym urzędzie. Jeśli jednak zdecydujemy się na przenośny basen ogrodowy, nie musimy martwić się taki sprawami. Takie baseny również nadają się zarówno do wypoczynku, jak i do aktywnego pływania. Większość modeli posiada też drewniane wykończenia lub eleganckie konstrukcje, dlatego idealnie komponują się w każdym ogrodzie. Współcześnie rozkładanie takich modeli nie jest już kłopotliwe jak kiedyś, zabieg ten zajmuje do godziny. Rozłożenie większego basenu wymaga jednak współpracy dwóch lub niekiedy trzech osób. Jeśli chodzi o baseny ogrodowe przenośne, to można je podzielić na rozporowe, dmuchane, stelażowe oraz drewniane.
 

Baseny stacjonarne

 
Wśród basenów stacjonarnych wyróżniamy betonowe, murowane, stalowe lub wykonane z takich materiałów, jak poliester czy laminat. Do ich wykonania należy zatrudnić specjalistów. Można zamówić także gotowy basen w postaci niecki z zaplanowanymi schodami, drabinkami i innymi udogodnieniami, który wkopuje się w ziemię. Taką konstrukcję mają zazwyczaj baseny stalowe i poliestrowe. W przypadku konstrukcji betonowych i murowanych możemy samodzielnie rozplanować rozłożenie poszczególnych elementów czy wybrać kształt basenu. Pozostałe różnice dotyczą jedynie wytrzymałości zastosowanych materiałów i ich kosztów. Najtrwalsze są konstrukcje betonowe i stalowe. Należy pamiętać, że gotowe konstrukcje, jako częściej wybierane, przeważnie są tańsze.
 

Baseny dmuchane

 
Baseny dmuchane to konstrukcje podstawowe, a tym samym też najtańsze i najmniej wytrzymałe. Ich ceny zaczynają się już od 30 złotych. Zazwyczaj są dość małe, a ich rozłożenie zajmuje kilka minut. Łatwo je uszkodzić w wyniku przebicia, a materiał, z którego są wykonane, ulega osłabieniu pod wpływem promieniowania słonecznego. Zazwyczaj służą nam przez jeden sezon, ale przy tak niskiej cenie nie jest to problematyczne. Nie nadają się dla większej liczby osób, a zwłaszcza do pływania czy nurkowania. To jednak bezpieczne i dobre rozwiązanie przy małych dzieciach, a także łatwy i szybki sposób na schłodzenie ciała w upalną gorączkę.
 

Baseny rozporowe

 
Baseny rozporowe mają już większą wytrzymałość niż dmuchane. Ich ceny są już trochę wyższe, najtańsze modele można kupić od 300 złotych. Mają większą pojemność od basenów dmuchanych, dlatego często doczepia się do nich gotowe drabinki. Ze względu na głębokość można w nich pływać, a w niektórych modelach nawet nurkować. Sposób ich działania jest bardzo prosty: woda wypełniająca ścianki basenu wywiera ciśnienie hydrostatyczne na ściany basenu, nadając im jednocześnie sztywność i kształt. Dlatego też wszystkie baseny rozporowe są okrągłe. Dodatkowo wyposaża się je w specjalne wykończenie u góry w postaci napełnianego powietrzem kołnierza, dzięki czemu brzeg basenu dostosowuje się do wysokości lustra wody. W ten sposób basen zmienia swoją wysokość wraz z ubytkiem lub dolewaniem wody, co jest bardzo wygodne i przydatne w codziennym użytkowaniu. Baseny rozporowe wykonuje się z takich materiałów, jak poliester i PCV, które cechują się dużą wytrzymałością, dzięki czemu możemy się nimi cieszyć przez wiele lat. Bardziej wprawieni użytkownicy mogą je rozłożyć w pół godziny.
 

Baseny stelażowe

 
Baseny stelażowe to największe, najbardziej wytrzymałe i najdroższe baseny ogrodowe. Ich ceny wahają się od około 500 złotych do… kilkunastu tysięcy. Wytrzymują jednak kilkanaście lat. Większość modeli przeznaczono dla dziesięciu lub więcej osób, ale można też je wykorzystywać do samodzielnego pływania lub nurkowania. Baseny stelażowe są zbudowane ze ścianek usztywnionych metalową konstrukcją, tak zwanym stelażem, oraz z wypełnienia PCV. Do wyboru mamy kształty okrągłe lub prostokątne. Niestety, dość długo trzeba je rozkładać. Właściwe rozłożenie konstrukcji, dopasowanie stelażu i zamontowanie poszczególnych filtrów oraz pomp może nam zająć nawet dwie godziny.
 

Baseny drewniane

 
Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetyce w ogrodzie, najlepszym wyborem będzie zakup basenu drewnianego. Takie modele idealnie współgrają z architekturą reszty ogrodu. Są to zazwyczaj baseny stelażowe wykończone z zewnątrz materiałami imitującymi drewno. Dzięki temu mają dużą wytrzymałość i nie musimy martwić się przy tym o środki do ochrony drewna. Pod względem parametrów technicznych baseny drewniane są takie same jak baseny stelażowe.
 

Producenci basenów ogrodowych

 
Producenci basenów ogrodowych prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych konstrukcji. Dzięki temu większość dobrych marek ma porównywalne parametry i ceny. Należy się wystrzegać kupowania nieznanych marek, a przede wszystkim bezmarkowych produktów. W odróżnieniu od znanych marek, takich jak Intex, Bestway czy Jilong, początkujące firmy przeważnie stosują mniej wytrzymałe materiały i nie przeprowadzają rozbudowanych testów na wytrzymałość poszczególnych modeli. Tego rodzaju pozorna oszczędność może obrócić się przeciwko nam i doprowadzić do konieczności ponownego zakupu basenu w bardzo krótkim czasie.
 

Przydatne akcesoria

 
Jednym z przydatnych akcesoriów przy kupowaniu basenu ogrodowego jest pompka filtrująca. Na rynku dostępne urządzenia różnią się technologią, mocą i ceną. Wśród nich wyróżniamy: tradycyjne pompy filtrujące z dwoma mechanizmami, które filtrują wodę, pompy z wkładem papierowym oraz pompy piaskowe, w których papierowe wkłady zostały zastąpione piaskiem o odpowiedniej frakturze. Przy zakupie warto zwrócić uwagę jednak nie tyle na mechanizmy działania, ile na moc poszczególnych pomp. Im większy basen, tym trzeba nabyć mocniejszą pompę. Pompę zaleca się włączać codziennie na kilka godzin – optymalnie powinna przefiltrować wodę 2-3 razy w ciągu dnia. Przy oddzielnym zakupie basenu i pompy należy sprawdzić, czy będzie można je bezkolizyjnie połączyć, gdyż średnice przyłączenia mogą się różnić.
Innym przydatnym elementem w konstrukcji basenu ogrodowego jest drabinka basenowa. Zdarza się, że wchodzi w skład zestawu, choć nie stanowi to reguły. Jeśli średni lub duży basen nie jest wyposażony w drabinkę, warto w nią zainwestować. Taki sprzęt zwiększa bezpieczeństwo korzystania z basenu i jest dużym ułatwieniem dla dzieci. Wchodzenie i wychodzenie bez drabiny może być problemowe w basenach o wysokości przekraczającej 76 centymetrów.
Kolejnym urządzeniem, który może przydać się w basenie ogrodowym, jest pływak. Urządzenie to ułatwia równomierne rozprowadzenie środków chemicznych, których stosowanie w basenie jest niezbędne. Dobry pływak umożliwia też regulację siły dozowania. Jego poszczególne modele mogą różnić się wielkością i kształtem.
Do przydatnych akcesoriów należą zestawy czyszczące, które „odkurzają” wszelkie odpady i resztki organiczne. Same filtry w pompie nie wyłapią wszystkich zanieczyszczeń. Standardowo zestaw czyszczący składa się z teleskopowego kija, szczotek i różnych końcówek, a dodatkowo bywa wyposażony w pojemnik na zebrane zanieczyszczenia.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)