Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Finanse i Ubezpieczenia

Na co zwrócić uwagę, wybierając lokatę
2011-09-30Maria Zychler fot. nosheep, sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Lokaty, to jeden z bardziej popularnych sposobów oszczędzania. Umożliwiają odkładanie stosunkowo niewielkich kwot, za które nie kupilibyśmy np. sztabki złota. Banki prześcigają się w pomysłowych promocjach, którymi kuszą z reklam. Przyjrzyjmy się cechom lokat, na które należy zwrócić uwagę.

Oprocentowanie

 
Czy zdarzyło ci się przeliczać w myślach: „7% w lokacie na pół roku, czyli od 1.000 zł po 6 miesiącach dostanę 70 zł odsetek”? Jeśli tak, to przeczytaj dokładnie ofertę. Bowiem w praktyce nie wygląda to tak różowo. Podawane w reklamach oprocentowanie, to najczęściej oprocentowanie nominalne, liczone w skali roku. To znaczy, że przytoczone 7% zysku twoje 1.000 zł wypracuje w ciągu 12 miesięcy. A to z kolei oznacza, że po połowie tego czasu, otrzymasz 35 zł. Od tego jeszcze należy odjąć 19% z tytułu tzw. podatku Belki.
 
Bardziej korzystne są lokaty działające zgodnie z tzw. zasadą procentu składanego. Do kwoty kapitału początkowego dodawane są skapitalizowane odsetki i cała kwota podlega oprocentowaniu.
Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Ostatnimi czasy większość banków oferuje jednak lokaty ze stałym oprocentowaniem, które nie ulega wahaniom przez cały okres obowiązywania umowy. W przypadku zmiennego, może ono ulec zmniejszeniu, jeśli np. Narodowy Bank Polski obniży stopy procentowe. W sytuacji odwrotnej powinien uczynić analogicznie, jednak nie zawsze tak się dzieje, więc i banku trzeba dopilnować
 

Konto do lokaty

 
Stosowaną przez banki praktyką jest zawieranie w umowie klauzuli o równoczesnym założeniu konta, którego prowadzenie jest płatne. Jeśli nie zgadzasz się z tym, zwróć na to uwagę. W przypadku, gdy podpisałeś już umowę z takim postanowieniem, sprawdź, jakie prawa przysługują konsumentowi w sytuacji stosowania klauzul niedozwolonych.
 

Gwarancja wypłaty odsetek

 
Przeczytaj dokładnie w umowie, po jakim czasie możesz wypłacić pieniądze, aby nie stracić części albo nawet całości odsetek. Niektóre banki zabezpieczają się przed przedterminowym rozwiązaniem umowy w ten sposób, że zastrzegają w niej, po jakim czasie trwania klient ma prawo do skapitalizowanych odsetek
 

Kapitalizacja

 
Wybierz lokatę gwarantującą dzienną kapitalizację odsetek. Jest to sposób na obejście podatku od dochodów kapitałowych. Przepisy stanowią, że zarówno zysk, stanowiący podstawę opodatkowania, jak i podatek, zaokrąglane są do pełnej złotówki. Jeśli kwota wynosi mniej niż 50 groszy – zaokrągla się w dół. Należy zadbać o to, żeby dzienna kwota zysku nie przekraczała 2,49 zł. Wówczas podatek zapłacimy od 2 zł. 19% od 2 zł, to zaledwie 38 groszy, a więc do zapłaty tytułem podatku mamy okrągłe zero. Większość lokat z dzienną kapitalizacją jest skonstruowana w taki sposób, by nie przekraczać tej magicznej kwoty 2,49 zł dziennie. Podobna jest filozofia działania lokat jednodniowych.
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)