Czwartek, 21 Luty 2019-Eleonory i Feliksa
TwojRynek

Finanse i Ubezpieczenia

Towarzystwa dostały kary za oszukiwanie kierowców
2011-09-20oprac. (mz) fot. jaz1111 sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Prawie pół miliona zł ma zapłacić Aviva. Karę dostała również UNIQUA – ponad 300.000 zł. Kary pieniężne na Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych oraz UNIQA nałożyła Prezes UOKiK, uznawszy stosowane przez nie praktyki za naruszające interesy klientów. Mowa o klauzulach zawartych w umowach dobrowolnego ubezpieczenia autocasco, które umożliwiały wypłatę kierowcom niepełnego odszkodowania za uszkodzenie samochodu.
 
„Praktyką zakwestionowaną przez UOKiK było stosowanie postanowień bezprawnie różnicujących zasady obliczania odszkodowania” - czytamy na stronie Urzędu.
Przepisy stanowią, że za poniesioną szkodę właścicielowi ubezpieczonego samochodu należy się odszkodowanie w pełnym zakresie. Tymczasem oba towarzystwa uzależniały poziom wypłaty od osoby rzeczoznawcy. Jeśli wyceny dokonywał rzeczoznawca ubezpieczyciela, kwota odszkodowania była pomniejszona o podatek VAT. Osoby, które zdecydowały się na zwrot kosztów na podstawie faktur dokonanej już naprawy, mogły liczyć na odszkodowanie zawierające ten podatek. Obaj ubezpieczyciele różnicowali wysokość odszkodowania w zależności od metody rozliczenia, na którą zdecydował się właściciel samochodu.
 
Prezes UOKiK nałożyła karę finansową na Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych w wysokości 469 297 zł, a na UNIQA 303 139 zł. Decyzje nie są ostateczne, ponieważ spółki odwołały się do sądu.
 
W przypadku jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości związanych z firmą ubezpieczeniową należy zwrócić się do Rzecznika Ubezpieczonych. Bezpłatną pomoc w dochodzeniu swoich praw można też uzyskać u powiatowych lub miejskich rzeczników konsumentów w urzędach miejskich lub starostwach powiatowych albo pod numerem telefonu 800 007 707 czynnym od pn. do pt. od 9.00 do 17.00. Ponadto konsumenci mogą skorzystać z bezpłatnej porady w oddziałach terenowych Federacji Konsumentów.
 
źródło: UOKiK
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)