Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

AGD/RTV/ Elektronika

Wybieramy zestaw kina domowego. Na co zwrócić uwagę?
2013-03-08Krzysztof Pietras, fot. (ricetek) Komentarze1 komentarz
Dźwięk zawsze otaczał człowieka. Mimo, iż mamy tylko parę uszu dokładnie potrafimy określić kierunek z jakiego do nas dociera, a nawet odległość źródła. Od kiedy pojawiło się kino, twórcy zawsze chcieli zaopatrzyć je w dźwięk. Kiedy w końcu opanowali tę technikę, natychmiast pojawiły się musicale. Dźwięk mono, a później stereo ciągle jednak nie dawał pełnego poczucia przestrzeni. Dziś przestrzenny efekt dźwiękowy każdy może mieć w domu.

 

Kilka słów o historii kina domowego

 
Pierwszym filmem, który powstał przy użyciu dźwięku przestrzennego była Lisztomania, która jednak nie zyskała specjalnej popularności. Dopiero Gwiezdne Wojny, które w 1977 roku nakręcił George Lucas były przełomem i choć nagłośnienie składało się z zaledwie czterech głośników, to już dawały prawdziwe wrażenie przestrzeni. W owym czasie taki film można było obejrzeć tylko w wybranych kinach, ale już wtedy wielkie koncerny produkujące sprzęt audio zastanawiały się, jak podobny system umieścić w każdym przeciętnym domu. Pierwszym szeroko dostępnym systemem stosowanym w domu było Dolby Surround Prologic, wykorzystujące ścieżkę stereo na dyskach LD oraz zwykłych kasetach VHS.
 
Dzisiaj nawet w supermarkecie można kupić zestaw kina domowego, ale jaki wybrać? Najtańszy można kupić już za 250 zł, a najdroższy? Granicę górną wyznaczyć jest znacznie trudniej. Spróbujemy wyjaśnić na co zwrócić uwagę.
 

Rodzaje systemów dźwięku wielokanałowego

 
Powstało wiele standardów zapisu dźwięku wielokanałowego. Nie wszystkie przetrwały do dziś, ale jest kilka które zestaw może posiadać. Oto kilka z nich:
 • Dolby Surround ProLogic, Dolby Surround ProLogic II – analogowy system zapisu wykorzystujący ścieżkę stereo. Dostępny na kasetach VHS, płytach CD, telewizji analogowej i cyfrowej oraz radiu, na dyskach DVD. System posiada pięć głośników: lewy, prawy, centralny, dwa tylne (pracujące w trybie mono – emitują ten sam dźwięk) plus ewentualny subwoofer.
 • Dolby Digital (DD, AC-3) – cyfrowy system zapisu dźwięku jakości CD. Dostępny na płytach DVD, Blu-ray, w telewizji cyfrowej. System posiada pięć głośników: lewy, prawy, centralny, lewy tylni, prawy tylni oraz sobwoofer, dlatego też nazywany jest systemem 5.1.
 • DTS – Digital Theater System – system podobny do Dolby Digital, posiada tę samą ilość głośników, lecz jakość dźwięku jest zdecydowanie lepsza. W tym systemie pojawił się opcjonalny szósty głośnik tylny centralny, dlatego oznacza się go jako 6.1. Dostępny na płytach DVD, Blu-ray.
 • MPEG - System ten pozwala na kodowanie dźwięku w systemach 2 kanałowych, 5.1 kanałowych oraz 7.1 kanałowych w którym występują dwa dodatkowe przednie kanały efektowe. Dostępny na płytach DVD, Blu-ray, telewizji cyfrowej.
 • SDDS - Sony Dynamic Digital Sound – występujący głównie w sprzęcie tej marki. Metoda pozwala na zarejestrowanie do ośmiu ścieżek dźwiękowych w systemie 7.1 kanałów. Dostępny na płytach DVD, Blu-ray.
 
Zazwyczaj producenci zestawów kina domowego na oferowanych urządzeniach umieszczają loga powyższych systemów, aby kupujący od razu wiedział na co może liczyć.
Najtańsze zestawy zazwyczaj posiadają dwa podstawowe systemy – Dolby Surround ProLogic oraz Dolby Digital. Jednak nie oczekujmy po nich zbyt wiele, gdyż wzmacniacze dla poszczególnych kanałów mają niewielką moc, a głośniki bardziej przypominają tanie głośniki komputerowe. Zazwyczaj posiadają wbudowany odtwarzacz DVD oraz dekodery Dvix i pokrewne. Zestaw taki bardziej pozwoli nam zaznaczyć, iż dźwięk może docierać do nas z wielu stron, niż odczuć prawdziwą salę kinową. Obudowa głośników wykonana jest z plastiku, a same głośniki są niewielkie, zatem w salonie o powierzchni 20m kw. nie należy liczyć na zbyt wiele. System sprawdzi się w małym pokoiku dziecinnym lub biurze, jeżeli w pracy mamy czas na taką rozrywkę.
Aby stworzyć namiastkę sali kinowej zaopatrzyć się musimy w system z amplitunerem, którego moc na każdy kanał wyniesie co najmniej 50W. Do tego potrzebne będzie pięć głośników: dwa stereo lewy i prawy, są to głośniki, które emitują najwięcej dźwięku oraz muzykę, głośnik centralny odpowiadający głównie za dialogi, głośniki tylne – efektowe lewy i prawy oraz subwoofer aktywny, który stworzy odpowiednie ciśnienie w pokoju. Ceny takiego zestawu to minimum 1200 zł bez subwoofera za który trzeba dopłacić dodatkowo od 300 zł. Głośniki przyzwoitej jakości zazwyczaj wykonane są z płyty drewnopochodnej, wykończone okleiną faktury drewna lub w jednolitym, często czarnym kolorze. 
 
 
Planując większą kwotę na zakup systemu kina domowego warto kupić taki, który posiada dekoder DTS. Najnowsze rozwiązania posiadają dekodery Dolby Digital ES oraz DTS ES. Są to rozszerzone systemy, które umożliwiają podłączenie większej ilości głośników. Oznaczane są one jako systemy 7.1, 8.1 lub 7.2. Liczba po kropce oznacza ilość subwooferów podłączonych w systemie. Cena systemu rośnie wraz z ilością głośników, które możemy podłączyć. Wiąże się to ilością wzmacniaczy oraz zazwyczaj ich mocą.
 
 

Jak wybrać system kina domowego

 
Dla większości użytkowników system kina domowego jednocześnie służy do słuchania muzyki. Warto zatem wybrać taki, w którym jakość głównych kolumn będzie na tyle wysoka, aby jakość muzyki była odpowiednio dobra. Głośniki efektowe oraz centralne mogą być nieco gorszej jakości. Jakość dźwięku ma znaczenie, lecz w przypadku tych głośników nie zawsze będziemy w stanie ją dostrzec i docenić. Subwoofer to głośnik, który zazwyczaj posiada własny wbudowany wzmacniacz. Podłączamy go osobno do prądu, a do systemu jednym kablem sygnałowym. Przenosi on jedynie dźwięki o niskich częstotliwościach, których nawet nie bylibyśmy w stanie rozróżnić, gdybyśmy słuchali tylko tego głośnika. Im większy subwoofer tym większe trzęsienie ziemi możemy wywołać w naszym salonie. Nie przesadźmy jednak jeśli mieszkamy w bloku, gdyż sąsiedzi niekoniecznie chcą wiedzieć co oglądamy.
System kina domowego można kupić w zestawie, ale również skompletować z osobnych elementów. Daje to większą możliwość dopasowania systemu do gustu odbiorcy. Wówczas osobno kupujemy amplituner lub wzmacniacz wielokanałowy, osobno głośniki stereo i resztę głośników efektowych, subwoofer oraz odtwarzacz DVD lub Blu-ray.
 
Wybierając amplituner warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia różnych źródeł obrazu i dźwięku. Zatem na tylnym panelu powinny znajdować się analogowe wejścia audio jak i cyfrowe optyczne oraz koaksjalne. Dobrze jeśli znajdują się tam wejścia i wyjścia HDMI. Obecnie możemy oglądać film nie tylko z odtwarzacza DVD czy Blu-ray. Telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S daje możliwość nadawania w systemach Dolby Digital oraz MPEG. Niestety wielu nadawców trochę oszukuje umieszczając symbol Dolby Digital na ekranie. Jest to w istocie sygnał cyfrowy, lecz w rzeczywistości nadawany w systemie Dolby Prologic w cyfrowym kanale stereo o czym poinformuje nas dekoder amplitunera czy wzmacniacza.
 
 
Dobierz dźwięk do przestrzeni!
Weź pod uwagę wielkość pomieszczenia w którym system ma tworzyć salę kinową. Jeżeli masz duży dom i salon 30 m kw. lub więcej, musisz zawsze wydać więcej. Im większe pomieszczenie tym moc głośników i wzmacniacza jakie należy zastosować muszą być większe, ponieważ i ilość powietrza, jakie należy poruszyć w dużym pomieszczeniu jest większa.
 
 

Ceny

 
Najtańszy zestaw kina domowego można kupić za 250 zł. Jest to jednak zestaw bardziej dla dzieci do gier niż do sali kinowej. Do pokoju 12-20 m2 należy kupić system w cenie od 1500 zł. Zestaw taki będzie już posiadał przyzwoity amplituner i głośniki, które oddadzą należyte wrażenia. Do tego subwoofer za około 300 zł. Do salonu powyżej 20 m kw. rozsądna cena to od 2500 zł w górę. Ceny rosną wraz z ilością systemów w jakie amplituner może być wyposażony. Górnej granicy nie ma, są i tacy maniacy dźwięku, którzy wydali nawet 50.000 zł, a wciąż nie są do końca zadowoleni.

Komentarze

 • Weronika
  2015-02-07
  Dobrze, że się chwilę wstrzymałam z zakupem i poszperałam jeszcze w internecie. Dzięki za wskazówki. Teraz mogę spokojnie iść do electro.pl i kupić wymarzone kino domowe. Podsunę to jeszcze bratu bo też ma w planie.
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)