Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

AGD/RTV/ Elektronika

Jak kupić odpowiedni okap kuchenny
2012-11-30Joanna Turakiewicz, fot. (Gracey) Komentarze3 komentarze
Zaparowane okna, dokuczliwy zapach potraw w całym mieszkaniu, to skutki uboczne gotowania. By temu zapobiec, należy nad kuchenką zamontować odpowiedni okap kuchenny. Poszczególne modele różnią się zasadą działania, funkcjami i sposobem montażu.
 

 
 
 
 

Rodzaje okapów kuchennych

 
Z odsieczą w pozbywaniu się wszelkich oparów, wydostających się z garnków, przyjdzie nam jeden z dwóch rodzajów okapów: wyciąg lub pochłaniacz. Choć zdarza nam się je mylić i brać za jedno, różnice są znaczące. Wyciąg wyciąga powietrze z parą i niepożądanymi zapachami i wyrzuca je na zewnątrz niczym komin. Zasada działania pochłaniacza jest nieco bardziej skomplikowana: w przeciwieństwie do działającego w układzie otwartym wyciągu, pochłaniacz pracuje w układzie zamkniętym. Pobrane przez niego powietrze oczyszczane jest z tłuszczy, zapachów i dymu, a następnie z powrotem wydmuchane do kuchni. Jest to mniej wydajne i ekonomiczne rozwiązanie. Wymaga wymiany co jakiś czas filtrów węglowych, kosztujących od ponad 20 zł do prawie 200 zł. Jeśli zaś filtrów nie wymienimy, trafiające do kuchni powietrze trudno nazwać oczyszczonym i świeżym. Można je jednak zastosować nawet w tych mieszkaniach, w których ze względów technicznych nie da się używać wymagającego komina wyciągu.
 
Wydawać by się mogło, że zakup okapu nie powinien być szczególnie skomplikowany. Do najprostszych jednak nie należy. Jeśli nawet zadecydujemy czy chcemy mieć wyciąg czy też okap z filtrami węglowymi, wybór może nas zaskoczyć. Zacznijmy od najprostszych, klasycznych okapów przyściennych z charakterystycznym kominem podłączonym do otworu wentylacyjnego. Są bardzo wydajne, stosunkowo niedrogie i dlatego też może tak często można je zobaczyć w polskich kuchniach. W mniejszej kuchni sprawdzi się dyskretny okap teleskopowy zamontowany pod szafką i włączany przez rozciągnięcie części roboczej. Jeśli zaś nie gotujemy zbyt intensywnie, być może wystarczy niewielki okap podszafkowy. Podobny na pierwszy rzut oka okap szafkowy z mechanizmem przystosowanym do zabudowy meblowej odznacza się z kolei dobrą wydajnością. Do nowoczesnej kuchni pasować będzie model ukośny (pochylny), a wyraźnie futurystyczny i drogi zarazem okaz okapu blatowego ma walory dekoracyjne. Specjalnie z myślą o kuchenkach ustawionych w rogu pomieszczenia, powstał okap narożnikowy. Właściciele dużych kuchni z wyspą również bez problemu dopasują odpowiedni okap wyspowy. Z reguły dość duże odznaczają się też wysoką wydajnością, jak każdy model przeznaczony do dużego pomieszczenia.
 

Na co zwrócić uwagę, wybierając okap

 
Okapy występują w kilku rozmiarach dostosowanych do wielkości kuchenki. Najbardziej powszechny to 60 cm, ale są i węższe – 50 cm oraz szersze: 70,90, a nawet 120 cm. O skuteczności ich działania decyduje wydajność określana w m3/h. Dobierając urządzenie do konkretnego pomieszczenia skalkulujmy, czy będzie ono w stanie wymienić powietrze w kuchni co najmniej sześciokrotnie w ciągu godziny. Innymi słowy: wydajność powinna wynosić sześciokrotność kubatury kuchni. Wysoka wydajność jest szczególnie istotna w kuchniach otwartych, gdzie zapach zasmażanej kapusty błyskawicznie dominuje aurę w salonie. Niestety, zdarza się, że producenci zawyżają deklarowaną wydajność urządzenia w informacji na opakowaniu. Dlatego warto wybrać model, dla którego producent określa wydajność rzeczywistą obliczaną dla każdego poziomu pracy.
Każdy, kto spędza kilka godzin na przygotowywaniu posiłków wie, jak męczący może być jednostajny donośny dźwięk pracy okapu. Dlatego ważna jest jego głośność. Większość dostępnych na rynku urządzeń oscyluje w okolicach 50 dB, co nieco przekracza unijne normy w tym zakresie. Głośność pracy najcichszych modeli jest o 15 dB mniejsza i wynosi 35dB, co stanowi niebagatelną różnicę.
Warto też zwrócić uwagę na ilość biegów urządzenia. Te najmniejsze i najprostsze mają dwa biegi, bardziej zaawansowane – cztery, które zmienia się skokowo przez naciskanie kolejnych przycisków. Najwygodniejsze jest sterowanie modelami, w których aktualną wydajność zwiększa się w trybie ciągłym za pomocą pokrętła.

 Funkcje mniej i bardziej przydatne

 
Okapy mogą posiadać wiele funkcji ułatwiających i uprzyjemniających korzystanie z nich: 
 • oświetlenie to standard nawet w najstarszych modelach. Dzięki niemu lepiej widać przypalające się kotlety. Znaczenie ma jednak ilość zużywanej energii, dlatego warto wybrać model z żarówkami energooszczędnymi lub jeszcze lepiej LED;
 • wyłącznik czasowy sprawi, że włączony po zakończeniu gotowania okap pozbędzie się nieprzyjemnych zapachów w czasie, gdy my będziemy jeść obiad, a po określonym czasie sam się wyłączy;
 • wbudowany minutnik z sygnałem dźwiękowym przyda się szczególnie przy gotowaniu jajek na miękko i pieczeniu;
 • sensor zapachu wyczuwa w powietrzu opary i sam się włącza. Przydatny dla zapominalskich, którzy o włączeniu okapu przypominają sobie zazwyczaj, gdy widzą parę na oknach. Kiedy powietrze jest już czyste, sensor również to wyczuwa i wyłącza urządzenie;
 • czujnik czyszczenia/ wymiany filtrów informuje o konieczności wyczyszczenia metalowych filtrów w wyciągu lub węglowych w pochłaniaczu;
 • wyświetlacz ciekłokrystaliczny powiązany jest z wieloma zaawansowanymi funkcjami, których status wyświetla.

Komentarze

 • Dagmara
  2015-03-12
  Ostatnio wszystko wymieniałam w kuchni, okap również. Wybrałam wyciąg bo pochłaniacz wydawał mi się za słaby. Wymieniałam w kuchni wszystko płytę grzejną, piekarnik pod zabudowę, zlewozmywak, fajne zlewozmywaki znalazałam tutaj http://www.euro.com.pl/zlewozmywaki.bhtml z franke mi się fajnie skomponował z resztą sprzetu.
 • sashka
  2014-04-16
  Wszystko ok, a jeśli ktoś chciałby nie wydawać zbyt dużo? Czy w granicach 1000 zł można się zmieścić czy raczej nie ma co na to liczyć?
 • lena
  2013-06-28
  Okapy dostępne na rynku są naprawdę bardzo dobre, sama się on tym przekonałam, montując rok temu w swojej kuchni. Jest z czego wybierać, a dylemtatem pozostaje przeważnie rodzaj i cena. Jeśli chodzi o wydajność, to wystarczy spojrzeć na parametry i widać, że są ciche i dobre, mają przeważnie filtr węglowy, który uważany jest za jeden z lepszych. Poza tym ciekawy design jak Globalo http://www.globalo.pl/produkty czy Gorenje http://www.gorenje.pl/kuchnia/okapy
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)