Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

Przygotuj telewizor do odbioru telewizji cyfrowej
2012-04-11Joanna Pietras fot. lonora, sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Niebawem naziemna telewizja cyfrowa zastąpi telewizję analogową. Da nam to większą ilość kanałów i usług oraz lepszą jakość odbioru, żeby jednak móc ja odbierać, trzeba się upewnić, że posiadamy odpowiedni sprzęt. Jeśli nie, trzeba zmodyfikować domową instalację.
 
 
 
 
 
Aby odbierać naziemna telewizję cyfrową, musimy posiadać telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T pracującym w standardzie kodowania MPEG-4 (h.264) lub urządzenie zewnętrzne, tzw. set-top-box (lub inaczej przystawka STB, tuner DVB-T, dekoder DVB-T), który podłączymy do telewizora. Ten właśnie standard kodowania obrazu i dźwięku wykorzystany jest do transmisji wszystkich kanałów cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce.
W zasadzie, do poprawnego odbioru telewizji cyfrowej nie trzeba instalować anten innego typu niż do odbioru telewizji analogowej (typu Yagi, siatkowe). Ważne natomiast jest, aby zwrócić uwagę, do jakiego pasma częstotliwości antena jest przystosowana, ponieważ sygnał analogowy jest dostarczany w zakresie kanałowym 21-60, natomiast kanały cyfrowe mogą być nadawane na danym obszarze na kanałach z zakresu 61-69. Najbezpieczniejszym będzie zastosowanie anteny pracującej w całym paśmie UHF 21-69. Wykorzystując posiadaną już antenę, należy też sprawdzić siłę odbieranego sygnału.
Zakres ewentualnych modyfikacji istniejącej instalacji związany jest z posiadanymi odbiornikami telewizyjnymi, które podzielić można na trzy zasadnicze grupy:
 
Telewizory z fabrycznie wbudowanym dekoderem cyfrowym, w pełni dostosowane do odbioru telewizji cyfrowej. Dokonując zakupu takiego telewizora, upewnij się, czy obsługuje formaty MPEG-4 oraz Dolby Digital+;
 
Odbiorniki nieumożliwiające odbioru telewizji cyfrowej, które jednak można do tego dostosować za pomocą zewnętrznych urządzeń, co stanowi znacznie mniejszy wydatek niż zakup nowego telewizora. Wystarczy kupić i podłączyć dekoder cyfrowy. Inne określenia używane dla dekodera, to tuner, przystawka lub urządzenie STB.
Przed zakupem upewnij się, czy spełnia on wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, czyli:
  • posiada dwa wyjścia video: analogowe wyjście Scart („Euro”), oraz wyjście cyfrowe HDMI;
  • posiada dwa wyjścia audio: tj. Stereo (2xCinch) – wyjście analogowe oraz Coaxial lub Opticial;
  • obsługuje formaty MPEG-4 oraz Dolby Digital+;
  • obsługuje zarówno rozdzielczość standardową (SD), jak i wysoką (HD).
 
Telewizory z wbudowanym dekoderem cyfrowym, obsługujące jednak jedynie starszy format kodowania obrazu – MPEG-2. Chcąc uniknąć kupowania dodatkowego tunera, w urządzeniach, które posiadają złącze CI (Common Interface), można zamontować moduł CI konwertujący sygnał telewizyjny z MPEG4 do MPEG2. W takim wypadku nie ma jednak możliwości przetwarzania kanałów HDTV.
 

Uwaga!
Nie każdy moduł CI będzie kompatybilny ze wszystkimi modelami telewizora. Dlatego przed jego zakupem należy upewnić się u sprzedawcy, czy akurat do naszego kupowany moduł będzie pasował.
 
 
Wybierając dekoder, warto się zorientować w możliwościach różnych modeli (są dekodery SD oraz droższe HD): oprócz tych najprostszych służących do przetwarzania sygnału cyfrowego na analogowy, istnieją bardziej funkcjonalne tzw. tunery „combo” czyli dekoder DVB-T oraz tuner satelitarny w jednej obudowie do odbioru zarówno telewizji satelitarnej jak i naziemnej cyfrowej. Dzięki nowoczesnym dekoderom DVB-T dostępne są nowe funkcje – telewizja wysokiej rozdzielczości (HD), EPG (Elektroniczny Przewodnik po Programach), VoD (Video on Demand) czyli „wideo na życzenie”.
 
Alternatywą dla telewizorów jest możliwość odbioru cyfrowych programów na stacjonarnych bądź przenośnych komputerach. Należy wówczas zakupić zewnętrzną lub wewnętrzną kartę telewizyjną z możliwością odbioru DVB-T w standardzie kodowania MPEG4 (h.264). Koszt takiego urządzenia to wydatek rzędu 100-150 zł.
 
źródło: Tomasz Leszczewicz, Satmania.pl
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)