Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

O co chodzi z tą cyfryzacją?
2012-04-04oprac. (mz) fot. sxc.hu Komentarze0 komentarzy
Sygnał analogowy telewizji naziemnej wyłączony ma zostać w w lipcu przyszłego roku. Musimy być na to przygotowani, żeby nagle nie okazało się, że nie można obejrzeć wiadomości albo ulubionego serialu. Nie trzeba jednak od razu kupować nowego telewizora. Wystarczy go przystosować

 
 
 
Cyfryzacja telewizji naziemnej, czyli zastąpienie nadawania analogowego cyfrowym, dotyczy wyłącznie tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych: pokojowych, zewnętrznych indywidualnych i zbiorczych oraz przenośnych (np. w przyczepach kempingowych). Nie muszą się nią wcale przejmować odbiorcy telewizji satelitarnej, kablowej oraz internetowej opartej na protokole IP (IPTV).
 
Co nam da ta zmiana? Przede wszystkim więcej niż obecnie programów dostępnych przy użyciu anten naziemnych, a także ich zdecydowanie lepszą jakość dzięki użyciu formatu MPEG4. Wszyscy będą też mogli korzystać z opcji dodatkowych, obecnie zarezerwowanych do abonentów telewizji cyfrowej, takich jak zdalne wypożyczalnie video i muzyki przy użyciu telewizora, lepszej jakościowo telegazety. Oglądając film albo program można będzie wybrać ścieżki dźwiękowe w różnych językach, ale także napisy do oryginalnych wersji językowych albo nałożyć na obraz lektora języka migowego. To tylko niektóre z funkcjonalności, które już niebawem będą dostępne przez pilota.
Sygnał cyfrowy daje ponadto możliwość transmisji w jakości HD (High Definition), dotychczas dostępnej wyłącznie dla korzystających z usług kablówek i platform satelitarnych.
 
Kiedy spodziewać się zmian? Proces cyfryzacji już się rozpoczął i w Zielonej Górze już można odbierać sygnał cyfrowy. Do czasu wyłączenia sygnału telewizji analogowej musimy zadbać o posiadanie odbiornika telewizyjnego, umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego. Nie oznacza to, że trzeba od razu kupować nowy. W zasadzie kazdy teleizor można dostosować do odbioru cyfrowego poprzez podłaczenie odbiornika (tunera/dekodera/przystawki STB) pracującego w standardzie MPEG-4
 
Niestety, na tym procesie bazują również nieuczciwi sprzedawcy i oszuści, chcący wykorzystać fakt, że nie wszyscy orientują się choćby w możliwościach posiadanego sprzętu. Jakie sposoby oszukiwania potencjalnych klientów wymyślili do tej pory?
  • Bardzo atrakcyjne cenowo promocje na telewizory nie przystosowane do odbioru cyfrowego albo nieodtwarzające w formacie MPEG4. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek poinformować klienta przed sfinalizowaniem umowy. Wynika to bezpośrednio z przepisów prawa.
  • Wmawianie klientom, że muszą wymienić telewizor na nowy, oferując równocześnie „promocyjny” zakup na kredyt z bardzo wysokim oprocentowaniem, które w efekcie może podnieść cenę telewizora nawet kilkukrotnie w stosunku do jego rynkowej wartości.
  • Wmawianie klientom, że telewizja zostanie lada dzień wyłączona i namawianie ich pod tym pretekstem do zawierania umów na usługi telewizji satelitarnej lub kablowej.
 
Te dwie ostatnie metody stosowane są przede wszystkim w handlu bezpośrednim, głównie wobec starszych osób, często nieświadomych istoty procesu cyfryzacji. W takich przypadkach należy pamiętać, że w przypadku zawarcia umowy poza lokalem przedsiębiorcy, czyli np. w mieszkaniu klienta, ten ostatni ma prawo odstąpić od niej w ciągu 10 dni, o czym przedsiębiorca ma obowiązek poinformować pisemnie. Jeśli tego nie uczyni w odpowiedniej formie, czas na odstąpienie od umowy wydłuża się do 3 miesięcy.
 
źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)