Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

Recykling – nowe życie zużytych produktów
2012-03-28oprac. (mz) fot. capgros, sxc.hu Komentarze1 komentarz
Przetworzenie raz wyprodukowanych tworzyw pozwala oszczędzać energię, chroni środowisko przed nadmierną degradacją, a nas samych przed życiem na wysypisku. Sprawdziliśmy co się dzieje z najbardziej popularnymi surowcami w czasie procesu odzysku.


 
 
 
 
 

Makulatura

 
Odpady papierowe stanowią jeden z podstawowych surowców wtórnych, którego selektywne zbieranie jest chyba najbardziej rozwinięte i najgłębiej tkwi w naszej świadomości. Co się z nią dzieje po odebraniu z punktów zbiórki i niebieskich kontenerów? W zakładzie przetwórczym jest ważona i poddawana kontroli jakości, a następnie oczyszczana i sortowana według gatunków. Posortowany papier w wielkich belach trafia do papierni, gdzie rozpuszcza się ją w rozwłókniaczu makulatury lub w kadzi z wirującą wodą, która rozdziela papier na włókna. Na tym etapie obróbki papier nazywamy pulpą. Za pomocą różnych związków chemicznych i napowietrzania, z pulpy usuwa się zanieczyszczenia, jak np. farbę drukarską, a następnie uzupełnia się ją o mieszaninę nowych włókien celulozy i substancji wzmacniających. Po odsączeniu włókien na sitach o drobnych oczkach, prasuje się je i przerabia w maszynie papierniczej na nowy papier.
 
rodzaj odpadu efekt recyklingu
tektura falista nowa tektura
karton mieszany  nowy karton, wypełniacz w płytach gipsowo – kartonowych
papier biurowy i drukarski papier higieniczny i toaletowy, inne papiery białe, niepowlekane
stare gazety nowy papier gazetowy, papier toaletowy
 
  

Szkło

 
Aby szkło mogło zostać ponownie wykorzystane jako surowiec wtórny, musi być czyste, wolne od zanieczyszczeń organicznych i chemicznych. W trakcie selekcji oddziela się szkło bezbarwne od kolorowego, a następnie w hucie przerabia na stłuczkę, która zostaje oczyszczona, umyta i wysuszona. Pozostałe np. papierowe etykiety spalają się w trakcie przetapiania szkła.
Czysta stłuczka szklana trafia do pieca hutniczego, gdzie zostaje przetopiona na pełnowartościowy surowiec, z którego tworzy się kolejne opakowania szklane, jak słoje i butelki.
 
rodzaj odpadu efekt recyklingu
szkło opakowaniowe nowe opakowania szklane, materiały budowlane
 
kolorowe szkło opakowaniowe
włókna izolacyjne, gresy do tynku, dodatki do mas ceramicznych, wata szklana, wypełniacza do gum i farb
 
 

Opakowania metalowe

 
Kruszcami używanymi w produkcji opakowań są blacha stalowa, aluminium oraz cynę, którą pokrywa się blachę stalową. Ciężkie opakowania metalowe, transportowe wielokrotnego użytku, jak kontenery sprzedawane są do hut, gdzie podlegają ponownemu przetopieniu.
Spośród tzw. opakowań lekkich do recyklingu najbardziej nadają się metalowe puszki po napojach, do których produkcji użyto jednego rodzaju blachy. Są one też względnie czyste. W odzysku stosowane są dwie główne technologie. Pierwszą z nich jest spalanie metalu, z którego następnie magnetycznie odzyskuje się metalowy popiół, który kieruje się do ponownego przetopienia. Nie odzyskamy w ten sposób np. cyny. Drugą metodą jest odcynowanie materiałów, które przeszły magnetyczną segregację. Uzyskane w ten sposób stal i cyna są pełnowartościowymi surowcami nadającymi się do ponownego wykorzystania w przemyśle.
Puszki aluminiowe również podlegają ponownemu przetopieniu po uprzednim zgnieceniu, wyeliminowaniu zanieczyszczeń, oddzieleniu puszek aluminiowych od metalowych metodą elektromagnetyczną i rozdrobnieniu.
Pudełka z laminatów po płynnych produktach spożywczych
 
Odzyskowi podlegają również kartoniki po sokach, mleku i napojach różnego rodzaju. W produkcji takich opakowań wykorzystuje się laminaty dwóch rodzajów Tektura/Polietylen/Aluminium do produktów o długim okresie przechowywania, oraz Tektura/Polietylen do wyrobów poddanych pasteryzacji, wymagających przechowywania w warunkach chłodniczych.
W procesie recyklingu odzyskuje się, przetwarzaną później na wyroby papiernicze, celulozę, której zawartość w opakowaniach laminatowych wynosi 80%, a także polietylen i aluminium, wykorzystywane do produkcji brykietów opałowych.
 

Tworzywa sztuczne

 
Tworzywa sztuczne, czyli polimery nie powinny być w ogóle składowane na wysypiskach, bowiem w warunkach naturalnych nie ulegają rozkładowi. Szczególnie, że dostępne technologie umożliwiają odzysk surowca oraz uzyskanie energii. Istnieje wiele rodzajów polimerów, ale najważniejszych jest pięć: polichlorek winylu, polietylen, polipropylen, polistyren oraz politereftalan etylenu, czyli PET.
 
Polichlorek winylu, czyli PVC (nie PCV, jak zwykliśmy mawiać), to surowiec używany to produkcji m.in. rur, profili okiennych, opakowań, zabawek, kart kredytowych i wielu materiałów medycznych. W procesie recyklingu tego niepalnego materiału, oddziela się polichlorek winylu od innych materiałów, a pozostałe odpady spala się w specjalnej instalacji. Polietylen i polipropylen znajdziemy w różnego rodzaju foliach od przemysłowych i rolniczych po torby i woreczki foliowe, butelki itp. wykorzystywane w gospodarstwach domowych, a także rury, dywany, walizki i wiele innych produktów. Z polistyrenu wytwarza się m.in. kubki i tacki na jedzenie, sprzęt sportowy czy części samochodowe. W formie spienionej staje się styropianem. Drogim i wartościowym tworzywem jest politereftalan etylenu, czyli PET, z którego wytwarza się m.in. butelki na napoje. W drodze odzysku otrzymuje się z niego wysokiej jakości włókno poliestrowe, z którego wytwarza się tkaninę polarową, ubrania narciarskie, turystyczne, treningowe, plecaki, namioty, buty.
 
Smutna praktyka jet jednak taka, że wciąż większość odpadów produkowanych w Polsce trafia na wysypiska, a i wiele tworzyw sztucznych nie zostaje oddanych do recyklingu.
 

Komentarze

 • Marcin
  2013-07-30
  Na szczęście wraz z nową ustawą wszystko się zmienia ;)
  Choć wszyscy wiemy jak to jest. Muszę powiedzieć że dość cenne są wszelkie inicjatywy zmierzające do wykorzystania odpadów. Sam w miarę możliwości staram się korzystać z nich np. sklepy z produktami z odzysku jak http://zodzysku.eu czy http://hipcycle.com/
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)