Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

Masz do wykupienia leki? Apteka powinna je wydać ze zniżką
TwójRynek.pl 1/2012Maria Zychler, fot. forwardcom, sxc.hu Komentarze2 komentarze
Nowa ustawa refundacyjna wzbudziła protest lekarzy, a wraz z nim spore zamieszanie. Zrobił się spory szum i już nie wiadomo: czy recepty wystawione w 2011 r. można zrealizować, czy pieczątka „refundacja do decyzji NFZ” odbiera prawo do zakupu leku ze zniżką, a może w ogóle uniemożliwia realizację recepty? Znamy odpowiedzi na te pytania.

 
 
 
W poniedziałek rano rozdzwoniły się telefony w lubuskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze. Pacjenci mieli pytania, ale i konkretne problemy, np. z receptą, której apteka nie chciała zrealizować: - W każdej takiej sprawie interweniujemy bezpośrednio w aptece. - zapewnia Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka lubuskiego NFZ – Interwencje są skuteczne, bo pacjenci już do nas nie wracają z powtórną skargą. Dziś tych telefonów jest już trochę mniej, niż na początku tygodnia, choć jeszcze zupełnie nie zamilkły.
Tym, którzy wybierają się do lekarza albo już mają przepisane leki, polecamy lekturę komunikatu dla pacjentów, wydanego 2 stycznia 2012 r. przez Prezesa NFZ:
 
 
Komunikat Prezesa NFZ dla pacjentów w sprawie recept.
 
1. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że umieszczenie na recepcie pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ" nie powoduje utraty ważności recepty.
2. NFZ dokona refundacji leków zrealizowanych na jej podstawie, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków na dzień 1 stycznia 2012 r.
3. Jednocześnie przypominamy, że aptekarz powinien umożliwić pacjentowi realizację jego prawa do nabycia równie skutecznego i tańszego odpowiednika leku przepisanego na recepcie.
 
 
Wzór prawidłowo wypełnionej "nowej" recepty
 
 
źródło: Śląska Izba Aptekarska
Drugi komunikat, skierowany do aptekarzy jest bardziej obszerny i dowiadujemy się z niego m.in., że w przypadku, gdy na recepcie nie zostanie przez lekarza określony poziom refundacji, a lek występuje tylko w jednej odpłatności, osoba wydająca dokona w tym zakresie zmiany, stosując właściwą odpłatność wynikającą z wykazu refundowanych leków. Natomiast, jeśli występuje on w kilku odpłatnościach, farmaceuta wyda go za najwyższą odpłatnością określoną w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. A to oznacza, że skutkiem pominięcia przez lekarza wpisu dotyczącego poziomu odpłatności będzie w niektórych przypadkach zakup przez pacjenta leku niekoniecznie z całkowitą przysługującą mu zniżką.
Jeśli na recepcie lekarz nie wpisze informacji o odpłatności, to osoba wydająca lek w aptece będzie miała prawo tę informację uzupełnić, zamieszczając na rewersie recepty odpowiednią adnotację i swój podpis.
 
Co przede wszystkim powinien wiedzieć pacjent, zanim wybierze się do lekarza, a następnie apteki? Jeśli posiada niezrealizowaną jeszcze receptę, wystawioną w 2011 r., to na jej wykupienie ma 30 lub 7 dni (w przypadku antybiotyków). Oczywiście obowiązujące są już nowe ceny, więc może się zdarzyć, że lek, który jeszcze tydzień temu kupić można było ze zniżką, teraz jest pełnopłatny. Zdarzyć się też mogą sytuacje odwrotne.
Od 1 stycznia 2012 r. obowiązują też nowe wzory recept, ale jeszcze do 30 czerwca 2012 roku lekarze mogą stosować druki niezgodne z nowymi wymogami. Na co trzeba zwrócić uwagę, otrzymując taką receptę, to czy znajduje się na niej informacja o odpłatności (choć w tym miejscu ma szansę się też znaleźć pieczątka „refundacja do decyzji NFZ), a także, że pole dotyczące chorób przewlekłych nie może być już oznaczane literką „P”, ponieważ nowe przepisy nie dopuszczają takiego działania.
 
Na jednej recepcie lekarz będzie mógł przepisać do 5 leków gotowych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych albo jeden lek recepturowy (przy czym na jednej recepcie można przepisać jedynie pojedynczą ilość leku recepturowego).
 
 
Poziomy odpłatności określone w § 6 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia w sprawie recept lekarskich:
 
B – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego bezpłatnie,
R – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością ryczałtową,
30% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością 30% limitu finansowania,
50% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za odpłatnością 50% limitu finansowania,
100% – dla leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego wydawanego za pełną odpłatnością.
 

Komentarze

 • aa123
  2018-07-17
  moving forward [url=http://www.replicavvatches.co.uk][b]high quality fake watches[/b][/url] spirit — precision, high performance and Aesthetics — is essential to the [url=http://www.replicas-rolex.co][b]fake rolex watches[/b][/url] spirit of all great building. “Rolex communications and image director Arnaud Boetsch said,” [url=http://www.vogueluxury.cn][b]replica womens handbags sale[/b][/url] we are concerned about the details and quality. Like a watch parts, [url=http://www.copyluxury.net][b]replica prada handbag online[/b][/url] each part of a building can affect the final completion of the ideal [url=http://www.rolexsreplicasuk.co.uk][b]replica patek philippe watches[/b][/url] effect.
 • aa123
  2018-07-17
  moving forward <a href="http://www.replicavvatches.co.uk"><strong>high quality fake watches</strong></a> spirit — precision, high performance and Aesthetics — is essential to the <a href="http://www.replicas-rolex.co"><strong>fake rolex watches</strong></a> spirit of all great building. “Rolex communications and image director Arnaud Boetsch said,” <a href="http://www.vogueluxury.cn"><strong>replica womens handbags sale</strong></a> we are concerned about the details and quality. Like a watch parts, <a href="http://www.copyluxury.net"><strong>replica prada handbag online</strong></a> each part of a building can affect the final completion of the ideal <a href="http://www.rolexsreplicasuk.co.uk"><strong>replica patek philippe watches</strong></a> effect.
*

Dodaj komentarz

 • Autor *
 • E-mail *
 • Komentarz *
 • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)