Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

Kredyt konsumencki na nowych zasadach. Może być drożej
2011-12-21oprac. (mz) fot Komentarze0 komentarzy
Od poniedziałku 18 grudnia banki powinny udzielać kredytów konsumenckich na nowych zasadach, wedle których już nie uda im się ukrywać dodatkowych opłat w drobnym druku. Do ponad ćwierć miliona zł zwiększy się też kwota kredytu konsumenckiego. Niestety, klienci mogą trafić na wyższe niż dotąd prowizje.
 


Ustawa o kredycie konsumenckim, ujednolicająca w tym zakresie przepisy na terenie Unii Europejskiej, dotyczy wszelkich kredytów, które zostają zaciągnięte na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Może występować w formie gotówkowej, zakupów ratalnych, czy też z odroczonym terminem płatności. Ustawa obejmuje nie tylko banki, ale wszystkie instytucje finansowe, jak np. SKOK-i.
 

Większa kwota i dłuższy czas na odstąpienie

 
Dotąd maksymalna wysokość kredytu konsumenckiego wynosiła 80.000 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Od poniedziałku ten limit wynosi 255 550 zł. Równocześnie kredytobiorcy dostali więcej czasu na ponowne przemyślenie decyzji i je ewentualną zmianę. W ciągu 14 dni od podpisania umowy kredytowej, można się z niej wycofać bez podawania przyczyn. Bank nie może nas za to ukarać. Jedyną konsekwencją będzie, oczywiście, zwrot kwoty kredytu wraz z odsetkami naliczonymi od dnia przekazania pieniędzy na konto konsumenta, do dnia zwrotu do banku.
 

Koniec z ukrytymi kosztami

 
Bankom nie będzie już tak łatwo ukrywać dodatkowych kosztów kredytu, takich jak prowadzenie rachunku, ubezpieczenia i inne. Wszystkie koszty muszą zostać wykazane w czytelny sposób na specjalnym formularzu. Dzięki temu kredytobiorca w momencie podpisywania umowy będzie dokładnie wiedział, jakie finansowe zobowiązanie na siebie bierze. Takie same zasady w zakresie informacji udzielanej kredytobiorcom dotyczyć też mają kredytów hipotecznych. W przypadku walutowych, bank zobowiązany jest również do podania informacji na temat o sposobu i terminów ustalania kursu wymiany walut, na podstawie którego wyliczana jest kwota uruchamianego kredytu oraz zasady przeliczania na walutę wypłaty i spłaty kredytu.
 

Może być drożej. Również przy wcześniejszej spłacie

 
Nowa ustawa dała też Bankom możliwość dowolnego zwiększenia wartości opłat i prowizji i innych kosztów związanych z zawarciem umowy, likwidując dotychczasowy próg maksymalnie 5% łącznych kosztów kredytu.
Przepisy wprowadzają też istotną zmianę dla tych, którzy zaciągną kredyt o stałej stopie oprocentowania: w przypadku wcześniejszej spłaty, bank może zażądać rekompensaty. Dotyczy to tylko tych sytuacji, kiedy spłacona przed terminem kwota przekracza w ciągu 12 miesięcy określoną wartość (w Polsce – trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych Głównego Urzędu Statystycznego).
 
źródło: UOKiK
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)