Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Uważaj na

Uważaj na rotawirusy
2017-11-29Brian Hoskins
Najbardziej narażone na zakażenie rotawirusem są dzieci. To właśnie on wywołuje biegunkę, gorączkę oraz wymioty, które dla najmłodszych często kończą się leczeniem w szpitalu. Czu jest możliwa skuteczna obrona przed groźnymi rotawirusami? 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rotawirusy to grupa wirusów, która odpowiada najczęściej za infekcje układu pokarmowego wśród dzieci między 6 miesiącem a 2 rokiem życia. Chorobotwórcze drobnoustroje atakują także dorosłych, jednak zakażenie rotawirusem przebiega łagodniej, a nawet bezobjawowo, ze względu na lepiej rozwinięty układ odpornościowy. U dorosłych w podeszłym wieku o słabszej kondycji zdrowotnej rotawisrus jest bardziej niebezpieczny.
Rotawirus ma kolisty kształt, przez co bardzo łatwo się przenosi. Cechuje się dużą stabilnością w środowisku zewnętrznym, czyli długo żyje, nawet dwa miesiące, poza organizmem człowieka na skażonych powierzchniach. Zniszczeniu ulega dopiero po 30 minutach w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Rotawirusy mogą się przenosić na trzy sposoby: drogą pokarmową (poprzez żywność i wodę zanieczyszczoną tymi wirusami), przez bezpośredni kontakt z chorym (najczęściej drogą kropelkową, czyli przez kaszel, kichnięcie) oraz przez kontakt z zanieczyszczonymi wirusami przedmiotami i powierzchniami. Rotawirusy są bardzo zakaźne i odporny na środki dezynfekujące, dlatego aby się przed nimi uchronić, nie wystarczy mycie rąk wodą z mydłem.
Do objawów zakażenia rotawirusowego należą: bardzo gwałtowne wymioty, ostra biegunka oraz bardzo wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza. U dzieci występują też symptomy w postaci infekcji górnych dróg oddechowych, bólu brzucha czy jadłowstrętu. Gwałtowne i nasilone wymioty oraz biegunka mogą prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu i utraty elektrolitów. Co ważne, infekcje wirusowe rotawirusem u dzieci przebiegają w różny sposób. Część reaguje bardzo źle na rotawirusy, a u innych objawy rotawirusa są łagodne, przebiegając nawet bezobjawowo.
Leczenie zakażenia rotawirusem opiera się głównie na nawadnianiu, infekcja mija samoistnie. Niemowlęta ulegają odwodnieniu najczęściej, dlatego trudno znoszą zakażenie. Z tego powodu bardzo często jest konieczna hospitalizacja i nawadnianie organizmu kroplówkami. Jak rozpoznać odwodnienie u niemowlęcia? Do objawów odwodnienia należą: suche i spierzchnięte usta, zapadnięte oczy, płacz bez łez, rzadkie oddawanie moczu. Należy wówczas jak najszybciej zgłosić się do lekarza, do szpitala lub wezwać pogotowie.
Domowe sposoby na rotawirusy polegają głównie na walce z biegunką i dbaniu o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów: wody mineralnej, słabej herbaty, naparu z rumianku i herbaty z koperku. W aptekach dostępne są też płyny nawadniające, które zawierają elektrolity i glukozę. Należy zrezygnować z podawania soków i napojów gazowanych. Dieta w czasie zakażenia rotawirusem powinna być lekkostrawna, dlatego dobrze podawać dziecku kleik ryżowy i marchwiankę.
Walka z rotawirusami jest trudna, jednak pomocne w niej jest przestrzeganie zasad higieny osobistej: mycia rąk przed posiłkami, po powrocie do domu, po zabawie ze zwierzętami i oczywiście po każdym skorzystaniu z toalety. Należy również bardzo dokładnie myć owoce i warzywa, pić tylko przegotowaną wodę. Higiena nie daje jednak stuprocentowej pewności na uniknięcie zakażenia rotawirusem. Najbardziej skuteczną metodą profilaktyczną jest szczepienie na rotawirusy. Dziecko należy zaszczepić jak najwcześniej, po 6 tygodniu życia. Obecnie mamy do wyboru 2 szczepionki na rotawirusy – składające się z 2 lub 3 dawek. Szczepionki chronią przed zakażeniami wywoływanymi przez najczęściej występujące w Europie szczepy rotawirusów.