Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

Uważaj na

Uważaj, by nie przywieźć choroby z wycieczki…
2017-06-01Izabela Bohdanow fot. qimono Komentarze0 komentarzy
Wakacje za granicą to dla niektórych jedyna atrakcyjna forma wypoczynku. W tęsknocie za pełnym relaksem wyszukujemy najbardziej egzotycznych miejsc, pełnych lazurowych wód i piaszczystych plaż. Pamiętajmy jednak, żeby przed wyjazdem zadbać o zdrowie i wykonać zalecane szczepienia.
 
 
 
 
Przed zbliżającym się sezonem wakacyjnym Polacy zaczynają przeglądać bogate zagraniczne oferty biur podróży. Urlop powinien być czasem odpoczynku i beztroski, dlatego taką popularnością cieszą się propozycje all inclusive. Tym bardziej nie chcemy, aby dopadły nas problemy zdrowotne − złe samopoczucie może zepsuć nam nawet najbardziej atrakcyjną wycieczkę. Przed wyjazdem musimy sprawdzić, na jakie choroby możemy być narażenie w danym miejscu. Poddanie się szczepieniom ochronnym, które skutecznie mogą uchronić nas przed zachorowaniem, zaleca się przed wyjazdem do Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Przyjrzyjmy się bliżej chorobom, na które jesteśmy narażeni w krajach tych kontynentów.
 
Dur brzuszny najczęściej występuje w krajach rozwijających się. Można się nim zarazić drogą pokarmową i w wyniku picia skażonej wody. Do objawów choroby należą: biegunka, gorączka, złe samopoczucie i brak apetytu. Leczy się ją lekkostrawną dietą, nawadnianiem organizmu i antybiotykoterapią. Dzięki szczepionce można zmniejszyć ryzyko zakażenia o 90%. Jej jedna dawka daje odporność nawet do trzech lat.
 
Wirusem żółtaczki, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu A, można zarazić się bezpośrednio od osoby chorej lub drogą pokarmową. Wprawdzie ostre objawy mijają już po kilku dniach, ale wirus może doprowadzić do znacznych uszkodzeń wątroby. Jedyną skuteczną ochroną przed zarażeniem jest szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Z kolei żółtaczka zakaźna typu B jest najczęstszą wirusową chorobą wątroby. Drogą zakażenia nią są zabiegi medyczne, wykonywanie tatuaży lub piercingu oraz kontakty seksualne z nosicielami. U osób zakażonych pojawiają się takie objawy, jak nudności, bóle mięśni, gorączka i żółtaczka. W konsekwencji wirus powoduje uszkodzenia wątroby. W tym wypadku również najskuteczniejszą formą ochrony jest szczepienie.
 
Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe w przypadku kilkunastu krajów afrykańskich i południowoamerykańskich. Ta przenoszona przez komary choroba objawia się wysoką gorączką, bólami głowy, dreszczami i znacznym osłabieniem organizmu. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, a nawet śmierci.
 
Zakażenie wścieklizną następuje najczęściej w wyniku ugryzienia przez zwierzę, które jest nosicielem wirusa. Wściekliznę mogą przenosić psy, lisy, małpy i inne zwierzęta, z którymi mamy kontakt. To choroba śmiertelna, którą się ciężko przechodzi, objawiająca się gorączką, uczuciem niepokoju, zmianami czucia czy nadpobudliwością.
Japońskie zapalenie mózgu wywołuje wirus przenoszony przez komary. Choroba ta występuje w rejonach Azji Południowo-Wschodniej, np. w Indonezji, Chinach i Japonii. Do jej objawów należą: gorączka, bóle głowy i zaburzenia jelitowe. Aby skutecznie zapobiec chorobie, konieczne jest zastosowanie szczepionki przed wyjazdem.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)