Sobota, 20 Październik 2018-Ireny i Kleopatry
TwojRynek

Uważaj na

Uważaj na chrypkę
2017-05-09Izabela Bohdanow fot. Unsplash Komentarze0 komentarzy
Obecna pogoda sprzyja wirusom i przeziębieniom. Nie lekceważmy ich objawów i wyleczmy się jak należy. Pozornie niegroźna, nieleczona chrypka może być objawem poważnych chorób, a nawet świadczyć o rozwoju nowotworu krtani. Najbardziej narażeni na zmiany w obrębie krtani są wieloletni palacze.
 
 
 
 
 
Poranna chrypka to częsta dolegliwość palaczy. Jednak drapanie w gardle i trudności z wydawaniem głosu mogą być też spowodowane przeziębieniem lub ostrą infekcją. Wówczas warto wybrać się do lekarza rodzinnego. Chrypkę wywołuje też przeciążenie strun głosowych lub choroba refluksowa przełyku.
 
Przeciągająca się chrypka powinna wzbudzić nasz niepokój. Oprócz palaczy w grupie ryzyka chorób krtani są chorzy z zaburzeniami głosu po zabiegach tarczycy. Wiele chorób krtani wymaga dokładnego zbadania i leczenia. Należą do nich obrzęki błony śluzowej strun głosowych, które najczęściej pojawiają się u palaczy. Charakteryzują się znacznym obniżeniem głosu, zwłaszcza u kobiet. Niewłaściwa emisja i nadmierny wysiłek głosowy może doprowadzić do powstania guzków głosowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób pracujących głosem, czyli nauczycieli, aktorów czy dziennikarzy. Interwencja polega na rehabilitacji foniatrycznej, czyli odpowiednim ustawieniu głosu i toru oddychania, a w wybranych przypadkach również na zabiegu mikrochirurgii krtani. Dbajmy więc o krtań i mówmy tylko wtedy, kiedy musimy.
Inną przyczyną chrypki i obniżenia głosu mogą być zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy czy niedobór estrogenów u kobiet po menopauzie. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy często zmagają się z obniżeniem głosu, często też odczuwają zmęczenie, narzekają na suchą skórę i przybierają na wadze. Wówczas warto udać się do kilku specjalistów: laryngologa, ginekologa i endokrynologa. Chrypka może być też objawem przewlekłego zapalenia błony śluzowej przełyku, czemu towarzyszy obrzęk brzegów fałdów głosowych. W takiej sytuacji pomoże gastrolog.
 
Chrypka może być też objawem różnego rodzaju zmian, które dotyczą gardła. Możemy odczuwać coś na miarę ciała obcego w obrębie krtani. Chrypka wiąże się z problemami zapalnymi, takimi jak infekcje wirusowe czy zapalenie gardła. Czasami stanowi też objaw schorzeń, które przebiegają w postaci ukrytej, manifestując się chrypką. Związane jest to zwykle z problemami onkologicznymi. Chrypka, która pojawia się nagle, powinna zostać zbadana przez laryngologa.
 
Najbardziej niepokojąca jest chrypka pojawiająca się kilka godzin po przebudzeniu, około południa. Powinniśmy na nią uważać zwłaszcza gdy nie palimy i nie pracujemy głosem.
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)