Poniedziałek, 25 Marzec 2019-Marii i Wieńczysłąwa
TwojRynek

Strona startowa

Uważaj na zwierzęta na drodze
2019-01-03Izabela Bohdanow fot. St. Mattox
Zima to dość mroczna pora roku. Widoczność na drodze staje się ograniczona i za kierownicą trzeba zwiększyć czujność. Liczba wypadków samochodowych z udziałem zwierząt systematycznie wzrasta, a szczególnie niebezpieczne pory dnia to świt i zmierzch. Jak się wówczas zachować na drodze? 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podczas jazdy drogą przecinającą las powinniśmy przede wszystkim zwolnić i uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas zobaczy, teoretycznie powinno zejść nam z drogi. Jeśli się nie wystraszy, możemy użyć sygnału dźwiękowego oraz zamrugać światłami. Należy jednak pamiętać, że światła mogą przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed nadjeżdżającym samochodem. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia. Wyjście z auta w celu spłoszenia zwierzęcia to kiepski pomysł, gdyż osobnik może być agresywny. Próba ominięcia zwierzęcia może spowodować, że konsekwencje tego manewru będą poważniejsze niż w przypadku bezpośredniego z nim zderzenia. Własne bezpieczeństwo powinno być dla nas najważniejsze.
Kiedy już dojdzie do wypadku z udziałem dzikiego zwierzęcia, postępowanie jest podobne jak w przypadku każdego innego zdarzenia drogowego. Należy więc zabezpieczyć miejsce wypadku, ustawiając trójkąt i włączając światła awaryjne, które zaznaczą naszą pozycję i zwrócą uwagę nadjeżdżających kierowców, żeby udzielić nam pomocy. Następnie powinniśmy wezwać Policję. Kiedy w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pamiętając jednak o własnym bezpieczeństwie. Zwierzę po wypadku najprawdopodobniej będzie w szoku, co może czynić go agresywnym. Żeby je uspokoić, można nakryć mu łeb kocem lub innym materiałem. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać do samochodu, gdyż może być ono chore na wściekliznę. W przypadku zderzenia ze zwierzęciem na terenie za znakiem ostrzegającym o możliwości ruchu zwierzyny, praktycznie niemożliwe będzie uzyskanie odszkodowania z OC.
Podróżując drogami leśnymi, nie należy lekceważyć stosowania zasad bezpieczeństwa, nawet gdy droga jest pozornie pusta. Także tam warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Znaki ostrzegające o zwierzynie ustawione są w miejscach, gdzie jej ruch jest bardziej intensywny. Zważmy jednak, że zwierzęta nie czytają znaków i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Ruch zwierząt zdecydowanie zwiększa się, kiedy zaczyna zmierzchać. Gdy zauważymy znak A-18 ostrzegający przed dzikimi zwierzętami, zwolnijmy, zwłaszcza gdy jest ślisko. I co ważne, obserwujmy nie tylko jezdnię, ale też pobocze. W nocy natomiast światła reflektorów auta odbijają się od dna oka zwierząt – nie należy zlekceważyć takich odblasków, jeśli widzimy je w pobliżu drogi. Warto wówczas włączyć światła mijania zamiast drogowych. Oślepione zwierzęta mogą bowiem wybiec bezpośrednio przed jadący pojazd. Trzeba zwrócić uwagę, że zwierzęta przyzwyczajają się do hałasu komunikacyjnego i wpadają w panikę dopiero gdy zostaną oślepione przez światła lub spłoszone przez sygnał dźwiękowy. Pamiętajmy też, że np. sarny najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli jedno zwierzę przebiegnie przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.