Poniedziałek, 25 Marzec 2019-Marii i Wieńczysłąwa
TwojRynek

Strona startowa

Soczewkowy komfort
2019-01-03Izabela Bohdanow fot. Julia R.
Zakup soczewek kontaktowych nie należy dzisiaj do trudnych zadań. Należy jednak pamiętać, że powinny być one najpierw dobrane przez specjalistę, okulistę lub optometrystę, zajmującego się doborem i aplikacją soczewek kontaktowych. Soczewki to alternatywa dla osób, które nie lubią chodzić w okularach. Nie tylko poprawiają widzenie, ale też dzięki szerokiej gamie kolorów pomagają spełnić marzenie o zmianie barwy tęczówki.  
 
 
 
 
 
Soczewki kontaktowe cieszą się dużą popularnością u osób, które do tej pory musiały nosić okulary. Jednym z powodów rosnącego zainteresowania soczewkami jest dynamiczny rozwój technologii produkcji oraz stosowanie coraz nowocześniejszych materiałów, z których powstają soczewki. Poza tym oferta soczewek kontaktowych stale się poszerza, a za ich pomocą można obecnie skorygować niemal każdą wadę wzroku: od krótkowzroczności, przez astygmatyzm, po starczowzroczność.
 

Badanie wzroku

 
Decydując się na noszenie soczewek kontaktowych, należy najpierw odwiedzić specjalistę – okulistę lub optometrystę, który wykona badanie i dobierze odpowiednie soczewki kontaktowe do danej wady wzroku. Podczas badania specjalista dokładnie określa rodzaj oraz wielkość wady i dokonuje pomiaru geometrii oka. Sprawdza również, czy nie występują schorzenia oczu, które mogłyby wykluczać możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Badanie wykonywane w celu dopasowania soczewek kontaktowych składa się z kilku etapów: sprawdzenia ostrości wzroku, ustalenia dokładnej refrakcji oka, pomiaru krzywizny rogówki, sprawdzenia przedniego odcinka oka, oceny wydzielania łez. Po przeprowadzeniu takiego badania i zebraniu wszelkich niezbędnych informacji okulista lub optometrysta proponuje konkretne soczewki kontaktowe. Specjalista zakłada wybrane soczewki na oczy i sprawdza, jak się układają. W niektórych przypadkach konieczne może być zamówienie u producenta soczewek kontaktowych o specyficznych parametrach dopasowanych do potrzeb danej osoby. Po około dwóch tygodniach od pierwszej aplikacji specjalista powinien sprawdzić stopień tolerancji oka na soczewkę. Co kilka miesięcy należy zgłaszać się też na okresowe kontrole.
 

Zalety noszenia soczewek kontaktowych…

 
Przyjrzyjmy się bliżej zaletom i wadom soczewek kontaktowych. W wielu przypadkach soczewki stanowią lepsze rozwiązanie niż okulary, jak choćby przy dużej różnicy między wadą w jednym i drugim oku. Trudno jest wówczas dobrać korekcję okularową. Dzięki soczewkom kontaktowym można zdecydowanie poprawić swoją urodę. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z tym, że w okularach nie wygląda się atrakcyjnie. Jednak wiele osób do okularów przekonać się nie może. Soczewki kontaktowe pozwalają na nowo odkryć swoje naturalne piękno. Można je nosić stale albo od czasu do czasu – na specjalne okazje i spotkania towarzyskie. Oprawki przestają już zasłaniać twarz i panie mają szansę odsłonić makijaż skrywany dotąd pod okularami. Inną zaletą jest komfort i wygoda użytkowania. Dzięki specjalistycznemu badaniu możemy dobrać soczewki do indywidualnych potrzeb i stylu życia. Współcześnie dzięki nowoczesnym materiałom soczewki można nosić dłużej, nie odczuwając dyskomfortu. Soczewki jednodniowe nie wymagają pielęgnacji – zakładamy rano, wieczorem wyrzucamy. Ponadto soczewki nie powodują żadnych życiowych ograniczeń. W soczewkach można uprawiać sport, ćwiczyć na siłowni, biegać lub praktykować jogę. Nie zaparowują, nie przeszkadzają na imprezie czy podczas oglądania filmu 3D. Warto zainwestować w nie zwłaszcza latem, kiedy konieczne są okulary przeciwsłoneczne. Soczewki pozwalają zapomnieć o denerwujących refleksach, zniekształceniach i parowaniu szkieł. Zapewniają wyraźne widzenie podczas jazdy samochodem, nawet przy słabym świetle. Można dzięki nim śledzić wszystko, co się wokół dzieje, a to poprzez widzenie centralne i peryferyjne.
 

…i wady

 
Jak większość produktów jednak, soczewki mają także swoje wady, zwłaszcza te źle dobrane. Zbyt ciasne uciskają rogówkę, powodując obrzęk, co z kolei powoduje gorsze widzenie. Poza tym ciągłe uciskanie naczyń krwionośnych sprawia, że oko wygląda na przekrwione. Za duże soczewki są niewygodne i mogą prowadzić do wielkobrodawkowego zapalenia spojówek. Przeciwwskazaniem do stosowania soczewek kontaktowych są też niektóre schorzenia, na przykład zespół suchego oka. Soczewek nie powinny używać również osoby z uczuleniem na pyłki lub kurz w czasie największego nasilenia alergii. Na przesuszanie rogówki wpływają z kolei wahania hormonów, dlatego odradza się stosowanie soczewek kobietom w ciąży. Należy pamiętać, że używanie soczewek kontaktowych wiąże się ze stosowaniem zasad higieny i pielęgnacji. Do niewłaściwych działań związanych z użytkowaniem soczewek zaliczamy: przekraczanie terminu, w którym należy wymienić soczewki na nowe, zbyt długie noszenie soczewek bez zdejmowania, niewłaściwe przechowywanie lub dezynfekcja, aplikacja nieumytymi rękami. Wszystko to powoduje, że na soczewkach gromadzą się zarazki, co sprzyja zakażeniom.
 

Co robić w przypadku podrażnień?

 
Podczas noszenia soczewek mogą pojawić się takie podrażnienia, jak: palenie i swędzenie oczu (podrażnienie), zmniejszenie komfortu od czasu pierwszego założenia soczewek, wrażenie obecności obcego ciała w oku (obce ciało, zadrapanie), nadmierne nawilżenie (łzawienie oka), nietypowe wydzieliny oczu, zaczerwienienie oka, zmniejszenie ostrości wzroku (słaba ostrość), zamglony wzrok (światłowstręt) lub suchość oczu. Jeżeli wystąpi jeden z tych objawów, trzeba natychmiast wyjąć soczewki. Uszkodzonych soczewek nie należy ponownie zakładać. Jeśli okaże się, że na soczewce znajdowało się jakieś ciało obce, to po jego ściągnięciu, opłukaniu i odkażeniu można taką soczewkę znowu założyć. Warto w każdym przypadku skontaktować się z okulistą. Każdy z wymienionych symptomów może świadczyć o poważnym stanie, takim jak zakażenie, wrzód na rogówce, neowaskularyzacja, zapalenie tęczówki. Jeśli to konieczne, należy natychmiast podjąć leczenie w celu uniknięcia poważnego uszkodzenia oka.
 

Rodzaje soczewek kontaktowych

 
Soczewki kontaktowe można podzielić na różne rodzaje, ze względu na ich zastosowanie, wady oczu, które korygują, tryb noszenia czy czas użytkowania. Biorąc pod uwagę zastosowanie, dzielimy je na soczewki korekcyjne, lecznicze i kosmetyczne. Soczewki korekcyjne przeznaczone są do korygowania wrodzonej lub nabytej wady wzroku. I tutaj możemy wybrać soczewki jednodniowe, tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne. Obecnie wycofuje się z rynku soczewki kwartalne i roczne. Soczewki lecznicze stosuje się jako nośniki leków lub opatrunki w schorzeniach czy urazach rogówki – jako ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Należą do nich również soczewki twarde, wykorzystywane do korekcji wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki. Soczewki kosmetyczne natomiast służą zmianie koloru tęczówki oka. Zdarza się, że są to jednocześnie soczewki korekcyjne.
Ze względu na rodzaj korekcji, soczewki dzielimy na: sferyczne, sferyczne, toryczne i progresywne. Soczewki sferyczne korygują dalekowzroczność lub krótkowzroczność, asferyczne ‒ dalekowzroczność lub krótkowzroczność oraz niewielki astygmatyzm, toryczne ‒ dalekowzroczność lub krótkowzroczność i astygmatyzm, a progresywne – starowzroczność.
Wśród soczewek, na podział których wpływa tryb noszenia, wyróżniamy: soczewki noszone w trybie dziennym, zdejmowane na noc, soczewki noszone w trybie ciągłym, noszone bez przerwy oraz soczewki noszone w trybie elastycznym – zarówno w trybie dziennym, jak i ciągłym.
Istnieje też podział soczewek ze względu na czas użytkowania. Soczewki jednodniowe są to soczewki jednorazowego użytku przez jeden dzień. Każdego dnia zakłada się nową parę soczewek, a starą wyrzuca wieczorem. Takie soczewki to oszczędność czasu, nie wymagają czyszczenia i pielęgnacji. Stosowanie soczewek jednorazowych zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji, zapaleń oraz reakcji alergicznych oczu. Specjaliści uważają, że używanie soczewek jednodniowych jest bezpieczniejsze od stosowania soczewek o dłuższych okresach wymiany. Soczewki jednodniowe to dobre rozwiązanie dla osób o wrażliwych oczach, wykorzystujących soczewki okazjonalnie oraz dla osób uprawiających sport. Soczewki dwutygodniowe przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym. Niektóre z nich można jednak stosować w trybie ciągłym przez siedem dni i nocy. Częsta wymiana soczewek na nowe zabezpiecza oczy przed zanieczyszczeniami i groźnymi mikroorganizmami. Dzięki temu dwutygodniowe soczewki zyskują coraz większą popularność wśród specjalistów i użytkowników. Soczewki miesięczne przeznaczone są do noszenia przez trzydzieści dni bez utraty ich fizycznych właściwości. W zależności od modelu, soczewki mogą być używane w trybie dziennym (zdejmowane na noc) lub ciągłym przez dzień i noc. Soczewki kontaktowe miesięczne używane w trybie ciągłym przez dzień i noc nie wymagają codziennego czyszczenia i pielęgnacji. Nowoczesne materiały, z jakich wykonuje się soczewki miesięczne, zapewniają komfort i wysoką przepuszczalność tlenu do oka.
 

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

 
Odpowiednie czyszczenie soczewek kontaktowych pomaga wyeliminować co najmniej dziewięćdziesiąt procent bakterii na nich się osadzających. Właściwa pielęgnacja jest niezwykle ważna dla oczu. Przy czyszczeniu należy postępować zgodnie ze wskazówkami na ulotce lub opakowaniu i zawsze sprawdzać instrukcję załączoną do płynu do soczewek. Najlepiej dezynfekować miękkie soczewki wielokrotnego użytku bezpośrednio po ich wyjęciu. Kładziemy je na czystej i suchej dłoni, a następnie wylewamy kilka kropli płynu do czyszczenia i małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieramy obie strony soczewek. Potem wkładamy je do pojemniczka, którego obie komory wypełniamy płynem i zamykamy. Tak pozostawione soczewki czekają do czasu wymiany płynu. Oprócz soczewek należy też pamiętać o czyszczeniu pojemniczka. Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak wiele osób zapomina o tym, że trzeba czyścić pojemniczek, w którym się przechowuje soczewki. Powinien on być tak samo czysty jak same soczewki, w końcu moczą się one w środku przez wiele godzin. Tak więc po założeniu soczewek należy wylać płyn z pojemniczka i codziennie płukać go świeżym płynem dezynfekującym i pozostawić do wyschnięcia, gdyż w suchym środowisku nie rozmnażają się drobnoustroje. Regularnie też, najlepiej co miesiąc, należy wymieniać pojemniczek.