Piątek, 22 Luty 2019-Marty i Małgorzaty
TwojRynek

Strona startowa

Urządzenia grzewcze
2018-09-27Izabela Bohdanow fot. jefferson noguera

Choć lato w tym roku nas rozpieszcza, na zimę lepiej się przygotować. Wybór źródła ciepła nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza jeśli dopiero co kupiliśmy nowe mieszkanie lub borykamy się z remontem. Czasem warto rozejrzeć się za mniej tradycyjnym urządzeniem grzewczym lub zastanowić się, czy w naszym przypadku nowoczesne rozwiązanie jest najlepsze.  

Maty grzewcze

 
Maty grzewcze to nowoczesne ogrzewanie podłogowe, nadające się do każdego domowego pomieszczenia. Plusem jest to, że są cienkie i nie podnoszą znacznie poziomu posadzki. To dobre w sytuacji, kiedy chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe pod panele lub płytki w budynku, w którym wcześniej nie przewidziano takiego rozwiązania. Kiedy już bowiem wylewki są wykonane, nie można położyć tradycyjnego ogrzewania podłogowego, ale idealnie sprawdzi się 3-4-milimetrowa mata grzewcza. Zbudowana jest ona z siatki z tworzywa sztucznego, w którą wplecione zostały przewody grzejne o mocy od 60 do 200W/m2, aby każdy wybrał rodzaj mapy dostosowany do potrzeb. Przewody grzejne zakończone są kablem zasilającym, który podłączamy bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Maty grzewcze występują w różnych długościach o stałej szerokości 0,5 metra. Można ją przyciąć zgodnie z potrzebami. Nie wolno jednak przycinać przewodów grzejnych. Maty dostępne są w formie samoprzylepnej, łatwiejszej w montażu, lub do mocowania za pomocą zaprawy klejowej.
Elektryczne ogrzewanie w formie mat może występować w dwóch wariantach sposobu zasilania. Pierwszy to maty jednostronnie zasilane z jednym przewodem zasilającym, czyli te łatwiejsze w montażu. Drugi typ to maty o dwustronnym zasilaniu, które trudniej się instaluje ze względu na dwa przewody zasilające. Podczas montażu trzeba matę tak dopasować, aby początek i koniec przewodów wypadły w pobliżu podłączenia do puszki elektrycznej. Maty wyposażone w dwustronne zasilanie są jednak cieńsze od zasilanych jednostronnie, dlatego wybierają je te osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zbyt wysokie podniesienie podłogi.
 

Kocioł elektryczny

 
Prąd można wykorzystać do ogrzewania domu. Same urządzenia do ogrzewania elektrycznego są tanie, a ich instalacja jest bardzo prosta. Ogrzewanie elektryczne spodoba się zwłaszcza tym, którzy komfort użytkowania. Kotły elektryczne to bowiem z wygodniejszych sposobów na ogrzewanie domu. Mogą być wykorzystane do ogrzewania wody użytkowej lub zasilania grzejników. Ten typ ogrzewania cieszy się coraz większą popularnością z powodu licznych zalet. Prąd jest przede wszystkim najbardziej ekologicznym źródłem ciepła – nie wytwarza zanieczyszczeń, nie obciąża środowiska naturalnego. Wysoka cena prądu w wielu przypadkach może zostać zrekompensowana przez niskie koszty inwestycyjne związane z budową instalacji grzewczej. W cenie kotła elektrycznego odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Koszt instalacji obniża również brak konieczności budowy pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię i skład opału. Do podłączenia urządzenia elektrycznego wystarczy odpowiedni przydział mocy w zakładzie energetycznym. Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów – nie musimy się więc martwić o koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej. Dodatkowo są one bezobsługowe i zajmują mało miejsca.
 

Prąd

 
Ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest obecnie najtańsze w eksploatacji – w jego przypadku koszt wytworzenia kilowatogodziny ciepła wynosi ok. 15 gr. Średnio 40 gr więcej kosztuje kilowatogodzina ciepła wytworzona przez kocioł elektryczny. Dlatego energia elektryczna zaliczana jest do najdroższych źródeł ciepła. Jednak ogrzewanie kotłem na paliwa stałe jest wyjątkowo mało komfortowe, gdyż trzeba pamiętać o systematycznym uzupełnianiu paliwa i czyszczeniu kotła. Kotły elektryczne mogą współpracować z dowolnym typem grzejników oraz z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nadają się zatem idealnie do domów i mieszkań, które nie mają dostępu do sieci gazowej, a także jeśli nie ma miejsca na składowanie opału. Urządzenie elektryczne pozostaje jedynym rozwiązaniem również wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania komina w budynku.
 

Pompy ciepła i kotły kondensacyjne

 
Pompa ciepła generuje znaczną ilość ciepła przy obniżonych kosztach. Jej dodatkową zaletą jest możliwość czerpania i przetwarzania ciepła z powietrza, wód powierzchniowych i gruntu, a także to, że jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Sam zakup pompy wiąże się jednak z wysokimi kosztami, ale inwestycja szybko się zwraca, dodatkowo przyczyniając się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Pompy ciepła, a także kotły kondensacyjne, najlepiej współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Zasilane są bowiem wodą o dość niskiej temperaturze. Opłaca się zainstalować ogrzewanie podłogowe w kuchni czy w łazience w celu eliminacji efektu zimnych posadzek. To rozsądne rozwiązanie, jeśli w innych pomieszczeniach znajdują się grzejniki. Gdyby zadaniem ogrzewania podłogowego byłoby zapewnienie komfortowej temperatury na większej powierzchni, koszty eksploatacji będą na tyle duże, że warto jednak pokusić się na instalację wodnego ogrzewania podłogowego. Jeśli inwestycja będzie zasilana przez kocioł na tanie paliwo, na pewno nam się zwróci.
 

Kominki

 
Najczęściej kominki działają w taki sposób, że ciepło powstające w palenisku przekazują powietrzu, które dołem dostaje się pod obudowę wkładu (powietrze musi móc swobodnie przepływać, aby się nadmiernie nie nagrzewał), a po ogrzaniu wypływa kratkami umieszczonymi w górnej części okapu. Po rozpaleniu ognia w palenisku pomieszczenie bardzo szybko się ogrzeje, ale po jego wygaśnięciu równie szybko wychłodzi. Obudowa kominka pozostanie chłodna. Zupełnie inaczej niż w przypadku kominków tak zwanych akumulacyjnych, których obudowy robi się z ciężkich materiałów szamotowych o dużej pojemności cieplnej, a często jeszcze wykańcza kaflami, także dobrze się nagrzewającymi i długo trzymającymi ciepło. Za sprawą tych materiałów kominki akumulacyjne działają podobnie do budowanych kiedyś pieców kaflowych. Podczas palenia nagrzewają się, a kiedy ogień wygaśnie, jeszcze przez kilka godzin przekazują ciepło do pomieszczenia. W większości wypromieniowują je w kierunku przegród oraz mebli i przedmiotów znajdujących się we wnętrzu.
Ogrzewanie kominkowe za pomocą wkładu z płaszczem wodnym wymaga układu otwartego, czyli otwartego naczynia wzbiorczego, które może dodatkowo utrudniać pracę całego systemu. W systemach dystrybucji gorącego powietrza nie ma możliwości dokładnego kontrolowania temperatury powietrza i jego ilości, a tym samym dokładnej ilości energii cieplnej, które pomieszczenie w danej chwili potrzebuje. Ogrzewanie kominkowe jako jedyne źródło ciepła może być stosowane jedynie w domkach letniskowych/sezonowych.
 

Grzejniki

 
Grzejniki działają na zasadzie konwekcji i promieniowania. Konwekcja to proces polegający na podgrzewaniu masy powietrza w grzejniku, a następnie przekazywaniu sobie energii przez cząsteczki powietrza. Promieniowanie zaś polega na wydzielaniu ciepła na powierzchni, na którą padają promienie, bez podgrzania całej masy powietrza. Podczas konwekcji, w odróżnieniu od promieniowania, temperatura w całym pomieszczeniu znajduje się na podobnym poziomie. Wyróżniamy grzejniki aluminiowe/miedziane oraz stalowe płytowe. W grzejnikach aluminiowych płyn niezamarzający lub woda przepływa przez elementy grzejne grzejnika, ogrzewając je, a one przekazują ciepło na żeberka aluminiowe. Przez żeberka z kolei przepływa zimne powietrze zasysane z dołu grzejnika i ogrzane wylatuje przez górną część grzejnika do pomieszczenia. W grzejnikach stalowych płytowych gorąca woda przepływa przez kanały wodne i oddaje ciepło płycie, która przekazuje je do otoczenia.
 

Grzejniki pokojowe

 
Grzejniki pokojowe dzielimy na stalowe i pozostałe, czyli wspomniane miedziane i aluminiowe. W przeszłości stosowano także grzejniki żeliwne. Zaleca się, aby w jednej instalacji montować grzejniki z jednego materiału. Grzejniki stalowe są zazwyczaj tańsze od aluminiowych i mają więcej form. Czasem przypominają stare, żeliwne kaloryfery żeberkowe, innym razem mogą wyglądać całkowicie nowocześnie. Są cięższe i mają więcej różnych wymiarów. Poza tym zawierają mało wody i można nimi dobrze sterować. Do grzejników stalowych zaliczamy grzejniki płytowe, rurowe i łazienkowe. Te dobrej jakości równomiernie oddają ciepło. Grzejniki aluminiowe i miedziane natomiast są lekkie, a ich przewodnictwo cieplne ocenia się wysoko. Łatwo można sterować ilością ciepła, które oddają do pomieszczenia. Cechują się wysoką odpornością na korozję, ale nie należy ich montować w pomieszczeniach, w których aluminium jest narażone na reakcje chemiczne z kwasami. Niektóre grzejniki aluminiowe, a dokładnie ich żeberka, można kupować w częściach w zależności od potrzeb.
 

Koza z płaszczem wodnym

 
Przy wyborze systemu ogrzewania musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na klimat. To tylko jeden z licznych kryteriów. Zakup urządzenia grzewczego może nas kosztować zdecydowanie za dużo, jeśli nie weźmiemy pod uwagę wszystkich parametrów. Nie wszędzie możemy sobie pozwolić na montaż takich systemów, jakie są modne na zachodzie. Przemyślane działanie to inwestycja w przyszłość, ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem, jak i oszczędność przy montażu systemu ogrzewania.
Weźmy pod uwagę prostą kozę z płaszczem wodnym. Mimo że to piec wolnostojący i łatwo go wymienić choćby na większy, to jednak jego zakup powinien być przemyślany. Tym bardziej że nie jest to mały wydatek – najtańsza koza to koszt ponad 1000 złotych.
Dawniej koza z płaszczem wodnym świetnie sprawdzała się w każdym domu. Jej niewielki wymagania montażowe powodowały, że był to jeden z najczęstszych wyborów. Potrzebny był komin i miejsce na piec kominkowy. Dzisiaj urządzenie to wygląda nieco inaczej.
Nie jest to już jednolity kawał rury z wylotem spalin i drzwiczkami. Wysoki poziom współczesnej technologii spowodował, że piec kominkowy może wyglądać naprawdę doskonale i być główną dekoracją pomieszczenia. Piece wolnostojące mają bowiem różnorodne, czasem bardzo wymyślne kształty. Koza kupowana jednocześnie z płaszczem wodnym będzie tańszym rozwiązaniem niż zakup płaszcza wodnego do już działającego kominka. Warto jednak od razu przemyśleć tego typu rozwiązanie, aby uniknąć dodatkowych kosztów.