Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Strona startowa

W drodze do pracy
2018-05-23Izabela Bohdanow fot. Michal Zacharzewski Komentarze0 komentarzy

Znaczny procent naszego czasu spędzamy w pracy. Najczęściej musimy do niej dojechać, a w upał bywa to bardzo uciążliwe. O ile w firmie pracodawca ma obowiązek zapewnić nam komfort związany z zachowaniem odpowiedniej temperatury, o tyle w samochodzie o optymalne powietrze musimy zadbać sami.
 
 
 
 
 
Inwestycja w klimatyzację w dzisiejszych czasach nie stanowi wydatku, który mógłby zaszkodzić nawet średnio prosperującej firmie. Rezygnacja z tego udogodnienia może wpłynąć negatywnie na relacje przedsiębiorstwa z klientami lub potencjalnymi partnerami, co tym samym może pogorszyć wizerunek firmy. Dzisiaj klimatyzacja staje się już standardem w biurach, sklepach czy lokalach użyteczności publicznej. Zapewnia poprawę komfortu zarówno podczas pracy, jak i wypoczynku. Aby właściwe dobrać urządzenie do pomieszczenia należy najpierw umówić się z instalatorem i dopiero po rozmowie z nim podjąć decyzję. Do właściwego doboru klimatyzatora potrzebne są informacje o położeniu mieszkania, domu lub obiektu komercyjnego (np. poddasze). Należy zwrócić uwagę na to, po której stronie umieszczone są okna (duże, przeszklone przestrzenie od strony południowej powodują większą kumulacje ciepła, a wówczas wymagane jest urządzenie o większej mocy).
 

W pracy

 
W biurze konieczne jest zamontowanie klimatyzacji w celu uzyskania odpowiedniej temperatury do pracy. Wpływa to bowiem na nasze samopoczucie i zwiększa wydajność wykonywanych zadań. W pracy spędzamy w końcu dość sporą część naszego życia. Powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy, znacznie wpływa na naszą efektywność – nie może w nim być ani za gorąco, ani za zimno, a także za wilgotno. Wszystko to ściśle wiąże się z jakością naszych działań. A często o tym zapominamy, dziwiąc się później poczuciu ciągłego ospania i zmęczenia. Przy temperaturze 22 stopni wydajność pracy zaczyna spadać, a powyżej 26 stopni mało kto nadaje się do jej kontynuowania. Kontrolowanie temperatury powietrza w trakcie pracy jest więc absolutnie niezbędne. Jeśli jest za wysoka, może prowadzić nawet do wypadków – zaleca się ustawienie optymalnej temperatury 20 stopni Celsjusza. Nasz umysł nie potrafi w pełni funkcjonować przy zbyt wysokiej liczbie stopni. Dlatego budynek, w którym znajduje się pomieszczenie naszej pracy, powinien spełniać odpowiednie wymogi, aby nie dotknął go tak zwany syndrom chorych budynków.
Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom klimatyzacji montowanych w biurach. Zaleca się stosowanie tak zwanych klimatyzatorów kasetonowych, których zaletą jest zwarta i lekka budowa. Szczególnie przydatne są w biurach z podwieszonym sufitem, ponieważ nie zabierają miejsca innym urządzeniom na podłodze czy w ścianach. Przy suficie wylot powietrza może być skierowany w kierunku każdego kąta pomieszczenia. Chłód rozprowadzany jest po całym pokoju, co znacznie zwiększa komfort pracy. Dodatkowy plus stanowi to, że tego typu klimatyzatory, na przykład produkowane przez firmę LG, opierają się na nowoczesnej technologii inwerterowej, która znacznie zmniejsza koszty ich eksploatacji. Systemy inwerterowe działają bowiem w ten sposób, że dostosowują zużywaną energię do zastanych potrzeb – nie wydzielają jej ani za dużo, ani za mało.
Nie w każdym biurze znajduje się jednak podwieszony sufit. W takich wypadkach zaleca się montaż unikalnych klimatyzatorów przypodłogowo-podstropowych. Miejsce zamontowania można wybrać albo pod stropem, albo przy podłodze, dodatkowo pomaga w tym wąska budowa. Strumień powietrza cechuje się dużą mocą i dalekim zasięgiem. Pozwala to w dość szybki sposób schłodzić lub ogrzać pomieszczenie.
 

Serwis jest ważny

 
W wielu firmach klimatyzacja nigdy nie jest wyłączana, przez co naraża się pracowników na problemy zdrowotne, a firmę dodatkowe, niepotrzebne koszty. Najbardziej popularne klimatyzatory pochłaniają powietrze z pomieszczenia, filtrują, ochładzają, osuszają lub dogrzewają je i znów oddają. Przy użytkowaniu takich urządzeń trzeba pamiętać o okresowym wietrzeniu pomieszczenia, gdyż zapewni to stały dopływ świeżego powietrza, a pracujący klimatyzator skutecznie oczyści je z brudu i kurzu czy nawet z drobnoustrojów.
Natomiast brudna i nieserwisowana klimatyzacja może być wylęgarnią wirusów i drobnoustrojów. W celu utrzymania długoletniej gwarancji producenta zaleca się kompleksową konserwację klimatyzatorów i instalacji dwa razy do roku przez stację serwisową z odpowiednimi kwalifikacjami oraz sprzętem. Wykonuje ona takie czynności, jak między innymi odgrzybianie instalacji. Należy również dbać o czyszczenie filtrów urządzenia we własnym zakresie. Czynność tę można wykonywać samodzielnie co miesiąc lub co dwa, w lepszych urządzeniach dostęp do filtra jest ułatwiony i wystarczy umyć go wodą z mydłem.
 

Higiena pracy – przepisy

 
Przepisy rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy nie określają częstotliwości, z jaką pracodawca powinien dokonywać przeglądów i czyścić klimatyzację. Istnieje jednak ogólna zasada, że powinno to się odbywać przynajmniej raz w roku. Pracodawca, który wyposaża biuro w klimatyzację, musi zapewnić odpowiednią konserwację urządzeń i instalacji klimatyzacyjnych, aby nie dopuścić do awarii. Ma obowiązek także stosować środki mające na celu ograniczenie natężenia i rozprzestrzeniania się hałasu i drgań powodowanych pracą urządzeń klimatyzacyjnych. Jeśli chodzi o czyszczenie, to pomocna zazwyczaj okazuje się instrukcja dołączona do danego typu klimatyzatora. Należy pamiętać, że obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne, w tym także klimatyzacji.
 

Możliwości montażu

 
Przy montażu klimatyzatorów jednoczęściowych typu monoblok nie ma zbyt wielu możliwości. Jeśli ich zadaniem jest dostarczanie świeżego powietrza, muszą one zostać zamontowane w przegrodzie zewnętrznej pomieszczenia, na przykład w oknie, ścianie zewnętrznej, natomiast przy pracy w obiegu zamkniętym z użyciem uzdatniaczy powietrza mogą być ustawione w dowolnym miejscu.
O wiele więcej możliwości montażu mają klimatyzatory dwuczęściowe. Producenci oferują przeważnie podobne rozwiązania konstrukcyjne. Jednostki zewnętrzne mogą być montowane w zależności od potrzeb – na balkonie, tarasie, elewacji zewnętrznej czy na dachu. Wśród typów jednostkek wewnętrznych wyróżniamy: przenośne, wolnostojące, ścienne, sufitowe (kasetonowe, panelowe, do sufitów podwieszanych) oraz przewodowe (tutaj występuje możliwość instalacji klimatyzatora w pomieszczeniu sąsiednim i doprowadzenia powietrza kanałem).
 

Korzystanie z klimatyzacji w samochodzie

 
Przed wejściem do auta, które stało dłuższy czas na słońcu, powinniśmy na chwilę otworzyć całkowicie wszystkie okna, by wywietrzyć samochód i usunąć z wnętrza gorące powietrze. Klimatyzację włączamy dopiero po zamknięciu okien. W tym celu naciskamy przycisk recyrkulacji, aby powietrze wielokrotnie przepłynęło przez klimatyzator. Najczęściej przycisk ten opisany jest jako MAX. Zabieg ten znacznie redukuje ilość zużywanej energii przez system. W urządzeniach obsługiwanych ręcznie najbardziej wydajne jest ustawienie regulatora temperatury w położeniu odpowiadającym najniższej temperaturze. Z regulatora nadmuchu warto korzystać w celu nastawienia ilości chłodzenia. Regulatora temperatury używa się po ustawieniu regulatora nadmuchu w najniższym położeniu – to najbardziej ekonomiczny sposób. Jeśli klimatyzator nie działa zgodnie z naszymi oczekiwania czy zapewnieniami producenta, należy powierzyć go do sprawdzenia i naprawy specjaliście od systemów klimatyzacji. Gdy okaże się, że w systemie jest wyciek, to trzeba go zreperować i ponownie napełnić środkiem chłodniczym. W takich systemach zazwyczaj dochodzi do utraty niewielkiej ilości środka chłodniczego na skutek przenikania przez węże w ciągu wielu lat użytkowania, co może wymagać doładowania środka chłodniczego. Ważne jest też to, że systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne HVAC pojazdu mogą być wyposażone w filtr powietrza, który uległ zanieczyszczeniu. W ten sposób ograniczony został przepływ powietrza, co powoduje konieczność wymiany filtru. Może tego dokonać właściciel pojazdu lub pracownik serwisu. Okres serwisowania filtra powinien być zawarty w instrukcji pojazdu. Umiejętne używanie klimatyzacji przedłuża żywotność i efektywność jej działania. Układ klimatyzacji jest tak zaprojektowany, by móc pracować w bardzo trudnych warunkach, przy wysokich i niskich temperaturach oraz dużych różnicach ciśnień. Żywotność klimatyzacji przedłuża jej częste używanie. Cały układ jest bowiem smarowany olejem znajdującym się w jego wnętrzu – dociera on do wszystkich miejsc w układzie klimatyzacji. Ważny jest tutaj zwłaszcza kompresor – najdroższy element w całym układzie – olej ochrania go przed korozją i degradującym tarciem. W upały w naszym samochodzie temperatura może dochodzić nawet do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Przed włączeniem klimatyzacji należy więc najpierw przewietrzyć auto. Wtedy lepiej poradzi ona sobie ze schłodzeniem powietrza i będzie w stanie pracować cyklicznie. Nie jest możliwa stała wymiana czynnika chłodzącego, gdyż jego obieg składa się z kilku etapów. Mamy rozprężenie, oddanie energii, skraplanie, po czym ponowne rozprężenie – i tak koło się zamyka, a cały proces – powtarza.
Kierowcy powinni pamiętać o parkowaniu w zacienionych miejscach, gdyż sprzyja to efektywnemu działaniu klimatyzacji. Warto też stosować ekrany odbijające promieniowanie na szybach lub pozostawiać otwarte okna pojazdu w upalne dni.
 
 

Oczyszczanie klimatyzacji

 
Pierwszym zabiegiem składającym się na czyszczenie klimatyzacji jest jej odgrzybianie. Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów, dzięki którym sami możemy zadbać o naszą klimatyzację. Mamy do wyboru na przykład aktywną piankę, która odgrzybia układ i oczyszcza kanały wentylacyjne. Użytkowanie jej jest bardzo proste. Wystarczy wyjąć filtr pyłkowy i w kanał wlotowy zaaplikować preparat. Cały zabieg jest jasno opisany przez producentów i nie powinien zająć więcej nić 40 minut. Warto zaopatrzyć się także w środki do odświeżania klimatyzacji, które usuwają nieprzyjemne zapachy spowodowane zaleganiem zanieczyszczeń i wilgoci. Ceny preparatów do odgrzybiania wahają się w granicach 35 zł, a odświeżacze kosztują około 12 zł. Kolejnym etapem czyszczenia jest metoda chemiczna lub ozonowanie. Pierwszy zabieg polega na ultradźwiękowym rozpyleniu specjalnego preparatu za pomocą profesjonalnego urządzenia. Zagorzali przeciwnicy środków chemicznych mogą skorzystać z metody ozonowania. Generator ozonu to wydatek w granicach około 230 zł. Mimo że cena jest wysoka, to inwestycja ta spowoduje, że nie będziemy musieli wydawać pieniędzy na żadne dodatkowe środki. I na koniec warto pamiętać, żeby raz w roku sprawdzić w specjalistycznym serwisie działanie wszystkich elementów układu. Konieczna jest też wymiana filtrów, zarówno kabinowego, jak i osuszającego, który wyłapuje nadmiar wilgoci. Wymienia się go średnio co dwa lata. Ważnym krokiem jest też sprawdzenie ilości oleju w sprężarce. Zaleca się kontrolować ją co pół roku, gdyż zaniedbanie może wygenerować duże koszty. Należy uzupełnić również czynnik chłodzący, gdyż jego niedobór negatywnie wpływa na klimatyzację.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)