Wtorek, 19 Marzec 2019-Józefa i Bogdana
TwojRynek

Strona startowa

Domowa klimatyzacja
2018-05-23Izabela Bohdanow fot. Nick Winchester Komentarze0 komentarzy
Klimat w naszym kraju nie należy do najbardziej uciążliwych, ale zmiany klimatyczne powodują, że coraz częściej pojawiają się naprawdę wysokie temperatury. Ponad 30 stopni sprawia, że nie czujemy się zbyt komfortowo i szukamy cienia. Trudno więc dziwić się, że klimatyzacja w domu staje się zjawiskiem powszechnym 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
W ostatnich latach koszt montażu klimatyzacji znacznie zmalał i stał się dostępny dla przeciętnych użytkowników. Co ważne, klimatyzatory nie tylko schłodzą powietrze podczas upałów, ale także usuną nadmiar wilgoci i tym samym wytworzą korzystny mikroklimat w pomieszczeniu. Zbyt gorące i zbyt wilgotne powietrze ma negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Optymalne podczas lata będą temperatury 23-26°C, a poziom wilgotności ‒ 40-60%. Regulacji temperatury należy jednak dokonywać z głową. Szacuje się, że pomiędzy miejscem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie może być większej różnicy temperatur niż 7°C. W przeciwnym razie organizm człowieka ma problem z adaptacją. W pomieszczeniu klimatyzowanym nie powinno odczuwać się ruchu powietrza. Jeżeli prędkość przepływu powietrza osiągnie wartość wyższą niż 0,2 m/s, to zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. Warto zaznaczyć, że stosowanie klimatyzacji w domu nie jest niebezpieczne dla zdrowia, o ile zachowuje się rozsądek w ustawieniu parametrów.
 

Podstawowe parametry

 
Przy zakupie klimatyzatora należy zwrócić przede wszystkim uwagę na poziom hałasu. To szczególnie ważne dla osób wrażliwych na jednostajny szum. Urządzenie typu split ma większość głośnych elementów montowanych poza mieszkaniem. Poziom hałasu o wartości 35 dB można porównać z cichą rozmową. Warto zaopatrzyć się więc w klimatyzatory emitujące podczas pracy hałas, który z odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB. Dobrze też sprawdzić w danych technicznych urządzenia, czy podany w nich poziom hałasu dotyczy pracy na najwyższym lub średnim biegu.
Coraz więcej klimatyzatorów może pracować dzisiaj jako urządzenia grzewcze. Działają wtedy na zasadzie pompy ciepła, czyli pobierają ciepło z otoczenia i ogrzewają nim wnętrze pokoju. Przydaje się to tylko w okresie przejściowym, gdyż do ogrzania pomieszczenia zimą klimatyzator ma zbyt małą moc grzewczą.
Każdym cyklem pracy urządzenia steruje automatyka – chłodniczym, grzewczym czy nawilżającym. Klimatyzatory programuje się w cyklu dobowym lub tygodniowym, określając godziny intensywnej pracy urządzenia oraz godziny, w których jest wyłączone. Występuje też funkcja cichej pracy nocnej i możliwość ustawienia temperatury, przy jakiej urządzenie ma się uruchamiać i wyłączać. Może również pracować w trybie auto – wówczas samo dobiera bieg wentylatora najbardziej optymalny do osiągnięcia i utrzymania wymaganej temperatury. Klimatyzator ma też funkcję automatycznego przełączania z grzania na chłodzenie, która przydaje się w przypadku upałów w dzień i gwałtownych spadków temperatury w nocy.
 

Pseudoklimatyzacja

 
Kiedy wybieramy jakąkolwiek rzecz do domu, patrzymy nie tylko na markę, ale też na cenę. Nie inaczej rzecz ma się w przypadku klimatyzacji. Tutaj od razu musimy założyć, że koszt nawet najtańszego klimatyzatora dobrej marki wraz z jego montażem nie wyniesie mniej niż dwa tysiące złotych. Niektórzy szukają jednak tańszych rozwiązań, takich jak montaż urządzenia we własnym zakresie lub zakup tak zwanego kompletu.
Aby przegląd klimatyzatora odbył się zgodnie z normą, urządzenie musi być dobrze zainstalowane. Wymaga to nie tylko przeczytania instrukcji od producenta w przypadku zestawów przeznaczonych do samodzielnego montażu, ale także odpowiednich narzędzi, wiedzy i doświadczenia. Poza tym z chwilą, kiedy coś nie wyjdzie, gwarancja, jaką otrzymaliśmy przy zakupie sprzętu, traci na ważności. Jest ona bowiem uznawana tylko wtedy, kiedy instalacją zajmuje się fachowiec.
Zakup kompletu, czyli sprzętu stanowiącego jedną całość, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wprawdzie to tani sposób, ale oszczędności kończą się w momencie wyjścia ze sklepu. Urządzenie pochłania tak ogromną ilość energii elektrycznej, że szybko można pożałować swojej decyzji. Przeważnie tego typu klimatyzatory są produkowane przez mniej znane i prestiżowe firmy, dlatego mogą się tu też pojawić kłopoty z gwarancją. Nasza oszczędność przerodzi się tym samym w zwiększony wydatek, często z opłakanym skutkiem. Jeśli już się upieramy przy takim rozwiązaniu, to musimy się liczyć z tym, że na dłuższą metę się ono nie sprawdzi.
 

Ceny klimatyzatorów

 
Aby przybliżyć ceny klimatyzatorów, weźmy za przykład standardowe, 50-metrowe mieszkanie. Dla takiego metrażu cichy klimatyzator dobrej klasy to wydatek około 6-10 tysięcy złotych. Jest to już cena z montażem. Do tego doliczyć należy także coroczne przeglądy, których cena wynosi od 180 do 250 złotych. Można zdecydować się na instalację tańszego urządzenia, którego koszt wynosi około 4 tysięcy złotych, ale pobiera ono więcej energii elektrycznej i wiąże się z wyższą zawodnością klimatyzatora i wyższym poziomem hałasu. Alternatywnym rozwiązaniem są też tańsze klimatyzatory przenośne, oczywiście o mniejszej skuteczności. To nie są jednak jedyne koszty związane z posiadaniem klimatyzatora. Dochodzą do nich także opłaty zużycia niemałej ilości energii elektrycznej.

 

Popularne zamienniki

 
W sklepach z artykułami gospodarstwa domowego można znaleźć urządzenia nazywane kolimatorami, klimatyzerami lub klimatyzatorami ewaporacyjnymi. Ich ceny wahają się w granicach kilkuset złotych – kosztują około 200-300 złotych, czyli kilkakrotnie mniej niż prawdziwe klimatyzatory. Zużywają energię elektryczną jedynie do napędu wentylatora. Urządzenia przynoszą wprawdzie ulgę w czasie upału, nie dają jednak możliwości ustalenia temperatury utrzymywanej przez nie w pomieszczeniu. Posiadają wentylator wprawiający powietrze w ruch – dzięki niemu przebywające w pobliżu osoby mogą poczuć się lepiej. W wyposażeniu tego rodzaju modeli znajduje się też zbiornik, który należy co jakiś czas uzupełniać wodą. Odparowując, odbiera ona ciepło od przepływającego powietrza. To powoduje, że temperatura w pomieszczeniu ulega obniżeniu. Dla lepszego efektu wodę można zastąpić wkładami wypełnionymi lodem przygotowanym wcześniej w zamrażarce. Moc chłodnicza tych urządzeń przeznaczonych do mieszkań zazwyczaj jest mała. Jeśli jednak budżet nam na to pozwala, lepiej zaopatrzyć się w prawdziwy klimatyzator.
 

Żywotność klimatyzatorów
 

 
Klimatyzatory mogą służyć nawet przez 30 lat. Żywotność zależy od zastosowanych podzespołów, prawidłowego użytkowania urządzenia oraz dokonywanych regularnie przeglądów, które pozwalają usuwać usterki na bieżąco. Długość działania związana jest z kosztem klimatyzatora ‒ najdłużej działają najdroższe modele. Przy wymianie klimatyzatora powinniśmy umówić się z firmą, by odebrali starą jednostkę i zutylizowali w ramach naszego zakupu.

 

Koszty klimatyzacji w domu
 

 
Finanse mają kluczowe znaczenie przy wyborze klimatyzatora. Jak przy większości urządzeń, nie należy zbytnio oszczędzać na zakupie tego typu sprzętu. Eksploatacja droższych urządzeń spowoduje, że nasza inwestycja się zwróci. Większy nakład oznacza mniejszy pobór prądu. Decydując się na zakup urządzenia wraz z usługą montażową, możemy liczyć na 8-procentowy rabat z podatku VAT. Im droższe urządzenie, tym większy rabat na montaż. Ceny jednostek typu split zaczynają się już od około 2 tysięcy złotych. Na cenę montażu mają wpływ: typ montowanego urządzenia, długość instalacji, rodzaj zamocowania oraz wysokość, na jakiej zamontowana jest jednostka zewnętrzna. Najtańszy jest tzw. montaż przez ścianę. Polega na tym, że jednostka zewnętrzna montowana po przeciwnej stronie tej samej ściany co wewnętrzna. Ceny takiej usługi zaczynają się już od 600 złotych.
 

Moc klimatyzatora a powierzchnia domu

 

Najważniejszym parametrem klimatyzatorów jest moc chłodnicza, którą najprościej obliczyć, dokonując dokładnych pomiarów emisji ciepła z urządzeń elektrycznych i ze ścian oraz z pomiarów nasłonecznienia. Pomiary te są niezbędne przy obliczaniu mocy chłodniczej, co jest szczególnie istotne w przypadku biurowców i pomieszczeń firmowych. W przypadku domów jednorodzinnych przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy w pomieszczenia wymaga 0,1 KW. Na przykład w pomieszczeniu o powierzchni 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy wynoszącej około 2,5 KW. Odpowiednio dobrana moc klimatyzatora powoduje szybkie schłodzenie wnętrza, a także utrzymanie optymalnej temperatury, nawet podczas uciążliwych upałów.
 

Klimatyzacja w bloku

 
Przystępując do wyboru klimatyzatora do mieszkania w bloku, trzeba przede wszystkim określić, czego oczekujemy od urządzenia i ile jesteśmy gotowi za nie zapłacić. Najpopularniejsze są klimatyzatory split. Żeby uniknąć kłopotów i kosztów związanych z montażem klimatyzatora, najlepiej kupić urządzenie przenośne. Do jego głównych zalet należy łatwość przemieszczania – można za stosunkowo niską cenę zapewnić sobie komfort w każdym pomieszczeniu. Kupując klimatyzator do mieszkania, należy zwrócić uwagę na taki parametr, jak poziom hałasu. Poziom hałasu o wartości 35 dB(A) jest porównywalny z cichą rozmową. Warte polecenia są więc klimatyzatory emitujące podczas pracy hałas, który zmierzony w odległości 1 m od nich nie przekracza 30 dB(A). W danych technicznych warto sprawdzić, czy podany w nich poziom hałasu dotyczy pracy klimatyzatora na najwyższym lub przynajmniej na średnim biegu. W przeciwnym razie użytkowanie okaże się bardziej uciążliwe od upału. Filtry powietrza są ważnym elementem wyposażenia klimatyzatorów, ponieważ większość urządzeń nie pobiera powietrza z zewnątrz, tylko recyrkuluje powietrze w pomieszczeniu. Stały ruch powietrza i dodatkowo osuszanie go powodują wznoszenie się cząsteczek kurzu, alergenów czy pyłków. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora, który będzie wyposażony w skuteczny filtr. Jednak ile urządzeń, tyle filtrów, dlatego najpierw należy się zastanowić, co chcemy usuwać. Filtr należy wymieniać lub myć po każdym sezonie letnim.
 

Świeże powietrze w mieszkaniu

 
Klimatyzator zazwyczaj pracuje na powietrzu wewnętrznym, dlatego nie zastępuje wentylacji pomieszczenia, a jedynie ją uzupełnia. Tylko niektóre modele klimatyzatorów mają doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz, dzięki czemu podczas ich pracy nie jest potrzebna dodatkowa wentylacja. Jeżeli klimatyzator będzie pracował w funkcji chłodzenia, świeże powietrze będzie od razu ochładzane, w funkcji grzania zaś ogrzewane. Dzięki temu wymiana będzie bardziej efektywna i unikniemy nieprzyjemnego odczucia napływu zimnego powietrza z zewnątrz.
 
 
*

Dodaj komentarz

  • Autor *
  • E-mail *
  • Komentarz *
  • Przepisz kod (wielkość liter ma znaczenie)